8 toitumisnõuannet naistele
Järgnevalt on toodud 8 toitumisnõuannet naistele. Järgi neid ja su vastupidavus ning sooritusvõime peaksid paranema, lisaks omastad toitaineid, mis aitavad sul võidelda krooniliste haiguste vastu, mis naistele üha enam muret teevad.
Oled sa kunagi mõelnud „Ma tean, et mu dieet ei ole täiuslik. Perega tegelemise kõrvalt ja kiire elutempo juures tunnen enamuse ajast väsimust. Ehk on mu dieedis puudu midagi, mis mulle energiat annaks?
Kui vastasid „jah või lihtsalt tunned, et sulle kuluks ära rohkem energiat igaks päevaks, siis palun reserveeri järgnevad mõned minutid, süvenemaks 8-sse toitumisnõuandesse, mis toovad sulle juurde sitkust ja sooritusvõimet. Lisaks saad infot toitainete kohta, mis aitavad sul võidelda naisi vaevavate krooniliste haiguste vastu. Kui sul on sõber, kes vajab innustust, prindi see artikkel ka tema jaoks välja.
Kiire elutempoga naised jätavad tihti toidukordi vahele, süües „tühje snäkke, hoides kokku vitamiinide arvelt ja ületähtsustades rasvavabasid toite. Naised peavad aru saama sellest, et mis töötab meeste peal, ei pruugi sobida meie jaoks. Meil on teistsugused toitumisvajadused.
1. Söö sagedasti
Enamus inimesi ei söö piisavalt sagedasti, olemaks nii sale ja trimmis, nagu nad tahaksid. Võrdleme ainevahetust põleva tulega. Ok, mis on ainevahetus? Termin „põhiainevahetus tähendab kalorite hulka, mille su keha põletab puhkehetkel olles, tagades elementaarsed kehalised funktsioonid nagu hingamine ja vereringlus. Naised, kes toidavad oma keha 300 kaloriga iga kolme tunni tagant, innustavad oma ainevahetust ning parandavad oma mälu ja tunnetuslikke vilumusi päeva jooksul.
Teisest küljest, toidukordade vahelejätmine võib sulle jätta tühja/kokkukuivanud tunde ning sa ei suuda ega taha kontsentreeruda õhtuseks treeninguks. Pikad pausid toidukordade vahel edastavad kehale signaali aeglustamaks ainevahetust ja talletamaks rasva- see on ellujäämismehhanism, mis on meile omane. Kui jätame toidukordi vahele päeva esimeses pooles, võime tahta õhtul toiduga üle pingutada. Kui õhtu kätte jõuab, valime juhindudes süütundest tõenäoliselt toite, mis on rasva-, suhkru- ja kaloririkkad.
Snäkid
Parim on süüa 5 korda päevas: 3 einet ja 2 snäkki. Planeeri toidukorrad alati ette, kui sul on tihe päevakava. Varu oma kotti vahepalasid, mille kohta tead, et nad on tervislikud. Mõningad soovitused:
Mandlid
Õunad
Kuivatatud puuviljad
Energiabatoonid
Proteiinibatoonid
Toidukorra asendajad või proteiinisheigid
Juurviljamahlad
Valmis söömiseks mõeldud väikesed eined
Need kõik on head valikud: rikkad süsivesikute, kiudainete, vitamiinide ja mineraalide poolest. Naudi ka kodujuustu või jogurtit minieinena.
2. Tarbi B2 vitamiini
Vitamiin B2 ehk riboflaviin aitab lõhustada süsivesikuid ja rasvu lihaste tööks vajalikuks energiaks. On selge, et see vitamiin mängib otsustavat rolli vastupidavustreeningu puhul. Tehtud uuringud on näidanud, et 30-minutiline trenn päevas alandab riboflaviini taset naiste kehas. Mida see tähendab? Treeniv naine peaks üritama saada vähemalt 1,3 milligrammi B2 vitamiini päevas. Konsulteeri oma arstiga selles osas, kas vajad rohkem B2 vitamiini, eriti kui naudid vastupidavustreeningut.
Head B2 vitamiini allikad:
1%-ne või rasvata piim
rasvata jogurt vm madala rasvasisaldusega piimatoode
leib, pudrud vm teraviljatooted
3.Varusta end kaltsiumiga
„Joo piima, see aitab sul saada tugevaid luid. Seda lauset oleme läbi aastate kõik kuulnud, kas siis koolis, kodus või meedia poolt kajastatuna. Piisavalt kaltsiumi ja valkude saamine on otsustavaks naistele, kel on kalduvusi osteoporoosi haigestumisele.
Spordialad nagu jooksmine ja jõutreening aitavad kehal ehitada tugevamat luustikku, ent kui kannatad amenorröa all (puudulik/ärajäänud menstruaaltsükkel), võid sa kaotada luumassi hoolimata regulaarsest treeningust. Põhjus: amenorröa all kannatavate naiste östrogeeni tase on madalam. Östrogeen aga mängib olulist rolli kaltsiumi säilitamises luustikus.
Umbes 25% naisjooksjatest kannatab amenorröa all väikese kehakaalu ja madala keha rasvaprotsendi tõttu. Mõnda neist aitab vaid östrogeeni-asendusravi. Teistel juhtudel toob muutusi dieedi korrigeerimine, eriti kui nad ei söönud küllaldaselt kaltsiumi ja proteiine.
Amenorröale kalduvate üle 24-aastaste naissportlaste jaoks on 800 milligrammi kaltsiumi päevas ebapiisav. 1,200 milligrammi ehk 4 portsjonit piima oleks asjakohane. Mis puudutab proteiine, siis peaksid taimetoitlastest naised meeles pidama, et vähene päevane proteiinikogus suurendab amenorröa tekke riski.
Tõlkijalt: Mis on amenorröa? Amenorröa on viljakas eas oleva naise ebanormaalne menstruatsiooni puudumine (pole kunagi olnudki) või tsükli ärajäämine. Naissportlaste puhul on see enamikel juhtudel seotud keha rasva% langusega alla teatud taseme. Tihti mängib tsükli ärajäämises peale karmi dieedi rolli ka suur treeningkoormuss. Amenorröa diagnoositakse, kui tsükkel on puudunud vähemalt 3-6 järjestikkusel kuul. Mida pikemat aega on tsükkel puudunud, seda raskem võib olla seda uuesti toimima saada (hormoonraviga muidugi see taastub, kuid kui dieeti ei korrigeerita, siis peale ravi lõppu läheb kõik vanaviisi edasi), samas saavutades keha vajaliku rasva% peaks see iseenesest ka taastuma.
Alati veendu, et manustad regulaarselt piimatooteid, kaltsiumirikast tofut, rohelist kraami ning apelsinimahla. Samuti söö lahjat liha või kõrge proteiinisisaldusega kombinatsioone nagu oad riisiga. Väldi kiudaineid, sest need seovad kaltsiumi ja teisi mineraale seedetraktis- kui see juhtub, siis väheneb eluliselt tähtsate toitainete imendumine.
4. Taimetoitlased, samas omastades vajalikke vitamiine
Taimetoitlastest naised arvavad, et liha mittesöömine on hea võimalus kahandada sissesöödava rasva hulka, lubades seeläbi suurendada süsivesikute kogust ja parandada oma üldist tervist. On neil nii mõeldes õigus?
Uuringud näitavad, et vegetaarlased on üldiselt tervemad kui lihasööjad: nende seas on väiksem arv vähki ja südamehaigustesse haigestunuid, samuti on nad paremas kehalises vormis. Võtkem teadmiseks: taimetoitlaseks olemine ei garanteeri head tervist. Kui vegetaarlaste tervis on võrreldes kõigesööjatega parem, siis tarbivad nad lisaks vähemalt:
Kaltsiumi: eluliselt tähtis tugevate luude ja hammaste moodustamiseks ja säilitamiseks
Tsinki: isegi minimaalne tsingi defitsiit kahjustab mälutegevust. Tähtis tugeva immuunsussüsteemi säilitamiseks.
Vitamiin B12 : vitamiin, mis on ülioluline punaste vereliblede ja närvikiudude tervishoiuks
Uuringus osalenud naised sõid vähem kui päevase vajaliku normi B12 vitamiini. Kuna B12 leidub vaid loomsetes produktides (näiteks punane liha, koorikloomad/karbid, munad ja piim), siis nö ranged vegetaarlased ehk veganid peavad valima toite nagu sojapiim, mis sisaldavad seda vitamiini.
Tsinki leidub peaaegu ainsana lihas (eriti tsingirikkad on austrid). Erandiks on täisteratooted, kuid hoidu rafineeritud teraviljatoodetest, kuna need on kaotanud oma tsingisisalduse. Nisuidud on head tsingiallikad. Võid neid julgelt lisada supilusikatäie või kaks pudrusse, vormirooga või blenderisse joogi sisse.
5. Saagem roheliseks!
Foolhape, veel üks „pärl B vitamiinide perekonnas on ootamas sind „rohelisena: lopsakad köögiviljad nagu brokkoli, lehtkapsas ja tumeroheline lehtsalat. Enamus naisi ei saa foolhapet piisavalt ja selle defitsiit võib põhjustada vastsündinute närvisüsteemi tõsiseid kahjustusi. See seos on nii tugev, et Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ja U.S Food and Drug Administration (FDA) soovitavad nüüd naistele võtta foolhapet 400 mikrogrammi, mis on rohkem kui kahekordne kogus tavalisest päevasest vajadusest.
Hiljuti oli FDA-s arutlusel tugevdavate teraviljade mõju koos foolhappega (sisaldades B vitamiine tiamiini, riboflaviini ja niatsiini). Kui lisataks leivale ja pastale foolhapet, suurendaks see foolhappe tarbimist hinnanguliselt 30-70%.
Kuni see pole juhtunud, ürita süüa häid foolhappe allikaid igapäevaselt. Foolhapet sisaldavad lopsakad rohelised köögiviljad ning tsitruselised. Klaas apelsinimahla sisaldab u 120 mikrogrammi foolhapet. Foolhape võib toiduaine termilisel töötlemisel kaduma minna.
Foolhappe säilitamiseks:
1.Serveeri puu- ja juurvilju toorelt, kui vähegi võimalik
2.Auruta või keeda juurvilju minimaalses vees
3.Hoiusta juurvilju külmikus
6. Lisa sojaube oma menüüsse
Need, kes söövad regulaarselt sojaubadest valmistatud tooteid nagu tofu ja miso (tõlkijalt: pruun sojaubadest valmistatud pasta), on vähem vastuvõtlikud südamehaigustele. Üks igast kahest naisest sureb südame-veresoonkonna haigustesse)
Aasias on sojaoad olnud inimeste jaoks põhiliseks proteiiniallikaks rohkem kui 5000 aastat. Sojaoad on proteiini- ja kiudaineterikkad, madala süsivesikute tasemega ja toitvad. Sojaoad sisaldavad fütoöstrogeene, taimseid eelhormoone, mis saavad alandada su „halva kolesterooli ja tõsta „hea kolesterooli taset. Lisa sojaube suppidesse või vormiroogadesse nagu kasutaksid tavalisi ube. Tofu sobib hästi salatitesse, pastaroogadesse, võileivale ja isegi sheigi sisse. Ja kuigi sojaoad on veidi suurema rasvasisaldusega kui tavalised oad, on nendes sisalduv rasv kolesteroolitaset alandava toimega.
7. Raudsed naised
Kas teadsid, et 50% naisjooksjatest kannab rauapuuduse all? Raud on vajalik hemoglobiini tootmiseks punastes verelibledes. Madal rauatase toob väsimuse ja alandab vastupidavust, kuna veri ei suuda töötavatesse lihastesse piisavalt tõhusalt hapnikku transportida. Veel üks märk madalast rauatasemest organismis: külmatunne.
Kuigi selle tähtsa mineraali kadu organismist toimub menstruaaltsükli ajal ja veel mõnel vähemolulisemal viisil, on rauapuudus dieedis tõenäolisemaks rauadefitsiidi põhjuseks. Uuringud on näidanud, et naispikamaajooksjad saavad enamasti vähem kui 15 milligrammi rauda päevas.
Lahendus on lihtne: söö rohkem rauarikkaid toiduaineid. Parim valik on punane liha ja linnuliha, kuna nendes sisalduv raud on kergelt omastatav. Naised keelduvad sageli punasest lihast selle rasvasisalduse tõttu, kuid valides väiksema portsu, saab siiski kätte vajaliku rauakoguse, hoides oma dieedi rasvasisalduse kontrolli all.
Kaks head mitteloomset rauaallikat on läätsed ja rauaga rikastatud hommikusöögihelbed. Tuleb meeles pidada, et kohv ja tee takistavad raua imendumist, seega joo neid jooke söögikordade vahepeal, mitte nende ajal. Enne uute rauaallikate lisamist oma menüüsse tuleks siiski oma arstiga nõu pidada: liiga palju rauda on samuti kahjulik. Liigne rauakogus võib takistada tsingi imendumist ning põhjustada kõhukinnisust. Võid suurendada oma rauakogust 60-120 grammi lahja liha võrra päevas.
Head rauaallikad:
Teraviljad: Rauasisaldus mg
Pruun riis 1 tass (keedetud) | 0,8 | Täisteraleib 1 viil | 0,9 | Nisuidud 2spl | 1,1 | Kaerahelbed 1 tass (keedetud) | 1,6 | Täisterad 30 grammi | 18,0 | Spagetid 1 tass (keedetud) | 2.0 | Täistera kliid | 6,3 |
Kaunviljad, seemned, soja: Rauasisaldus mg
Päevalille seemned 30 grammi | 1,4 | Sojapiim 1 klaas | 1,4 | Kidney oad ½ tassi (konserv) | 1,6 | Rohelised oad ½ tassi (keedetud) | 0,8 | Herned ½ tassi (keedetud) | 1,3 | Tofu ½ tassi | 1,8 |
Juurviljad: Rauasisaldus mg
Brokkoli ½ tassi (keedetud) | 0,7 | Peet 1 tass | 1,8 | Kartul koorega küpsetatud | 4,0 | Lopsakad rohelised köögiviljad (salat jne) ½ tassi | 2,0 | Arbuus viil | 3,0 |
8. Loenda kaloreid, kui vähendad rasva
On olemas loendamatul hulgal erinevaid rasvatuid ja salenemist soodustavaid produkte, kuid sellel rasvavaba-hullusel on ka negatiivne külg: liiga palju inimesi arvab, et kui toit/toode on rasvavaba, siis võib seda süüa limiteerimata kogustes. See pole tõsi.
Pea meeles, et „rasvavaba ei võrdu „kalorivaba. Rasvavabad toidud sisaldavad enamasti üsna palju suhkrut ja kaloreid, seega nendega liialdamine võib kaasa tuua kaalutõusu. Rasvatud maiused võivad tekitada tähtsate vitamiinide puuduse, kuna enamus neid toodetest on rafineeritud, seega madala toiteväärtusega. Paljud neist sisaldavad vähe rasvlahustuvaid vitamiine nagu vitamiin E- antioksüdant, mis toimib vananemisega seotud muutuste vastu organismis.
Uuringud näitavad, et naistel, kes vähendasid oma dieedis rasva hulka (vähem kui 30% kaloreid rasvast), vähenes vajaliku E-vitamiini omistamine. Säilitamaks oma noorust, jälgi, et saaksid päevas mitu portsjonit värskeid puu- ja juurvilju. E-vitamiini omistamiseks söö piisavalt täisteratooteid, proovi E-vitamiinirikkaid õlisid või söö nendega valmistatud toite.
Kui ostad rasvavabu toite, kontrolli pakendilt nende kalorisisaldust. Manustatud kalorite hulk versus kulutatud kalorite hulk—nende vahekorrast sõltub tervislik kehakaal ja välimus. Lihtsamalt öelduna: alandamaks kaalu, pead kulutama rohkem kaloreid, kui tarbid.
Allikas: www.bodybuilding.com
Autor: Tõlkinud Aktivist