23. detsember 2005

Aasta 2005 EKFL-i pilgu läbi

Aasta lõpp on kokkuvõtete tegemise aeg, et meenutada tehtut ja anda hinnanguid. Meenutada on lihtsam, hinnanguid anda raskem, eriti ise ”asja sees” olles.

Sportlikust seisukohast oli kindlasti edukas aasta, EM-i medaleid ei tooda vist igal aastal koju, kahjuks?! Eesti koondis osales 6 suurvõistlusel, kokku 11 sportlasega.

Euroopa MV, Brasov. Ajalooline võistlus mitmes mõttes: kaks medalit Eestisse, Ott Kiivikas hõbe (kulturism 95 kg), Imre Vähi pronks (bodyfitness) ning uue ala meeste bodyfitnessi – debüüt EM-il.

Üllatav oli osavõtjate tavalisest ca kaks korda väiksem arv (dopingukontroll toimib?), mis vähendab meie teiste võistlejate kohtade väärtust (Indrek Otsus 75 kg kulturism
8. koht ja Riho Halgma fitness 9. koht).

Euroopa MV, Jalta. Kadri Kuusik bodyfitness kuni 164 cm 11. koht (13 võistlejat), Merike Sula kulturism üle 57 kg 14. koht (14 võistlejat), Siiri Nuutmann fitness üle 164 cm 8. koht (11 võistlejat).

World Games, Duisburg. Sellele võistlusele pääsemiseks on sõel väga tihe. Valik tehakse maailmameistrite ja möödunud aasta MM-i finalistide hulgast.

42 meest olid jagatud viide kaalukategooriasse. Ott Kiivikas pidi kõvas seltskonnas (üle 85 kg, 5 võistlejat) leppima 5. kohaga.

MM, Santa Susanna. Eesti ”salarelv” Natalja Nazarenko oli fitnessi kuni 164 cm tihedas konkurentsis 20 sportlase seas seitsmes, mis pole paha.

Kadri Kuusik oli paremas vormis kui kevadisel EM-il ja sai bodyfitnessi kuni 164 cm klassis 15. koha, millega võib rahul olla, sest osavõtjaid oli koguni 30. Kris Koppel oli samas klassis 24-s.

Juunioride ja veteranide MM, Budapest. Vootele Parts juunioride klassikaline kulturism (uus ala) kuni 72,5 kg 8. koht (12 võistlejat), Indrek Otsus kulturism üle 50 a. 11. koht (15 võistlejat).

MM, Shanghai. Möödunud aasta finalistina oli Ott Kiivika eesmärgiks kindlasti korrata vähemalt sama, kuid tuli tunnistada spordis maksvat tõde, et aastad pole vennad, just konkurentsi taset ja tihedust silmas pidades. Ja kulturism on kord ala,kus su ”hind” selgub võrdlustes. Seekord 10. koht 24 võistleja seas (kuni 90 kg).

Vormist oli võetud viimane, sestap mõttekam vist siirduda kuni 100 kg klassi? Marek Morozov 16.-20.koht, kuni 85 kg, 20 võistlejat.

Need olid 6 suurvõistlust, millest Eesti sportlased osa võtsid.
Mõte, mis paratamatult tekib, kui vaadata protokolle aga ka ”elusalt” sportlasi, kes jõuavad paremate hulka, on järgmine: meil on võimalusi-eeldusi naiste fitnessis, ehk ka bodyfitnessis tulevikus ning meeste poole pealt uuel alal, klassikalises kulturismis, kus lihasmassile pandud reeglitega piir. Kulturistide mõõtu mehi ja naisi meil napib, kui mitte öelda, et pole silmapiiril.

”Kuldne Kastan”, Kiiev. Kutsetega, absoluut-kategooriaga ja dopingukontrollita kommertsvõistlus 14 võistlejaga. Tase kõva! Erinevaid maailma ja muid meistreid. Ott Kiivika 5. koha üle ei tohiks mees ise ega teisedki nuriseda.

Eestis oli kolm üleriigilist võistlust.

Eesti MV fitnessi vabakavas (12.-13.03, Tallinn) tõi kohale 9 naist ja ühe julge mehe. Võistlus toimus Tervex Messi raames, mis andis üritusele suurema kõlapinna.

Ainult vabakavas mõõduvõtmine peaks juurde tõmbama võimlemis ja aeroobikataustaga tegijaid, mis oleks ala arenguks väga vajalik.

Eesti KV kulturismis ja fitnessis(1.05, Tallinn). Võistlejaid kokku 32.

Esmakordselt kavas klassikaline kulturism, siis nimega meeste bodyfitness.

Eesti MV kulturismis ja fitnessis (13.11, Tallinn). Võistlejaid kokku 39, mis on viimaste aastate rekord, kuid rohkem teeb rõõmu, et tõusnud oli sportlaste tase—mitmes klassis käis medalite pärast rebimine. Oli nähtud vaeva vormi tegemisel ja seekord puudusid osalejad, kes teinuks alale häbi.

EKFL-i tegemistest väljaspool võistlussporti.

Koolitused.

– 5.03.05. Viimsi SPA-s toimunud loengud (J.Loko) olid mõeldud treeneri kutsekvalifikatsiooni taotlejatele.
– 18.-24.07.05. Võsu suvelaaris eelkõige noortele suunatud ettekanded (A.Tokko ja I.Otsus)
– 28.09 05. EKFL-s seminar ”Võistlusettevalmistus ja dieet” (I.Otsus).
– Treeneri kutsekvalifikatsiooni eksamid toimusid kahel korral—19/20.03.ja 10.12.

Tulemuste täpsem analüüs on omaette teema, kommentaariks märgin vaid, et suhteliselt kõrge läbikukkunute protsent näitab, et ”latt” on seatud küllalt kõrgele (mis on õige!), samas viitab see koolituse tõhustamise vajadusele.

Töö ala järelkasvuga. Alustasid tööd ”tulevikukulturistide” grupid (Planet-sport, Kadrioru SK), mille esimesi vilju võis näha juba EKV-l ja EMV-l (Kiivika poisid!).

Oluliseks pean, et õnnestus ”suruda” kulturism ja fitness Tallinna noortespordi pearahade süsteemi.

Juba mainitud Võsu suvelaager, mis sel aastal oli mõeldud aktiivile, koondisele ja parematele noortele, võiks edaspidi olla rohkem suunatud viimastele.

Kulturismi ja fitnessi populariseerimise seisukohalt väärib mainimist Ott Kiivika ja Argo Aderi jätkuv ülesastumine Hommiku TV-s.

Nii EKV-l kui EMV-l toimus fotovõistlus, koostöös EestiFotoga, mis andis päris huvitavat materjali ja millel oli positiivne vastukaja.

Võitlus dopinguga, mida pean põhimõtteliselt väga oluliseks missiooniks EKFL-i jaoks, jätkus ka 2005. aastal. Tagantjärele võib tunnistada, et olime oma meistrivõistluste testimisega 2001. aastal teatud määral teenäitajad Euroopa ulatuses.

Sponsorprojektidest on suurim koostöö ”Liivi Heliis”-iga, millele loodame ka edaspidi.

EKFL nimetas 2005.a. parimad sportlased:

Ott Kiivikas — kulturism
Imre Vähi — klassikaline kulturism
Vootele Parts — noorsportlane
Indrek Otsus — veteran
Natalja Nazarenko-Kiivikas — naiste fitness
Kadri Kuusik — naiste bodyfitness
Merike Sula — naiste kulturism

Aasta treener on Ott Kiivikas ja parim klubi Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi.

Autor: EKFL peasekretär Indrek Otsus