Alkoholi tarbimisest
Alkohol tõstab naishormooni taset. See efekt pole märkimist väärt, kui alkoholi tarbitakse mõistlikes kogustes ning harva. Siiski igaõhtune õllejoomine tõstab naishormoonide taset organismis sedavõrd, et keha hakkab vett kinni hoidma ning lisandub rasva. Joomine võib isegi põhjustada keharasva teket kohtadesse, kus seda leidub peamiselt naistel (puusad, reied). Seepärast tuleks atleetvõimlejatel regulaarseid pidusid vältida.
Mõlema soo puhul piisab vaid mõnest lonksust, et östrogeenide arv kehas tõuseks. Kuigi mõju hakkab see avaldama alles pikaajalise tarbimise jooksul, takistavad lühiajalised östrogeenitaseme tõusud sujuvat lihaste progressi.
Alkohol alandab samas ka testosteroonitaset (tõstab testosterooni siduvaid proteiinide arvu kui ka vähendab testosterooni toodangut üldse).
Terviseamet soovitab naistel juua mitte üle ühe dringi päevas, meestel mitte üle kahe. Siiski ei tohiks atleetvõimleja juua enam kui ühe alkohoolse joogi päevas, mis on hea südame tööle.
Kui suudad kulturismiambitsioonidele lõivu maksta magustoitude, rasvaste praadide ja muud maitsva arvelt, ei tohiks alkoholist loobumine raskem olla.
Autor: Mikk-Alvar Olle (tõlk. Flex)