Aqua Fitness. Miks ja kellele?
Mis on ühist maailma tipptasemel atleetidel nagu Muhammad Ali, Christano Ronaldo, Usain Bolt ja kõige lihtsamal vanaemal meie seast?
Nad kõik teavad miks veetreening on hea.
Ühed neist korjavad tänu veetreeningule ja ka vesiaeroobikale tippvõistlustelt loorbereid juba kümnendeid ja teised on järjepidavalt end tänu vesiaeroobikale vormis hoidnud, sest vesiaeroobikas pole oluline kui vana sa oled, missugune on sinu treenituse tase ning oled sa mees või naine.
Vee omadused aitavad kontrollida sinu sooritust vaatamata sinu eale ning treenitusele.
Bassein on nagu isekohanduv jõusaal koos jõumasinatega. Mida tugevamini töötad sina vees, seda tugevamini töötab vesi vastu ning vastavalt sellele saad sa kasutada veetreeningut kas turvaliseks progressiks või hoopis lõõgastuseks.
Vesiaeroobikaga alustades võid alguses rakendada vaid oma keharaskust ning jõudu, kasutades väga efektiivse vahendina veetakistust ning hiljem lisada erinevad takistavad vahendid suurema koormuse ja treenituse saavutamiseks.
Vees paraneb lihasjõud ja – vastupidavus
Vesi on õhust tihedam kuni 800x.
Vesi samuti toetab meid õhust kuni 800 x rohkem.
Vees on ka takistus ligi 15 x suurem kui õhus.
Takistus on 3D!! – See tähendab, et igas suunas, kuhu me liigutust teeme, tuleb ületada veetakistus, mis on siis 15 x suurem õhuga võrreldes.
Iga liigutus ja sooritus järelikult nõuab pingutust.
Iga pingutusega saame meie aga tugevamaks ja seda psitiivsem on, et alati saavad koormuse mõlemad lihaspaarid.
Tänud mitmesuunalisele veetakistusele toimub vees tasakaalustatud lihastreening ning puudub vigastuste oht.
Veetreening on ideaalne neile, kes soovivad kaalu langetada
Tüüpiline vesiaeroobika tund kestvusega u. 45 min põletab 400 – 500kcal. Süvaveetreening veelgi enam. Juba lihtsalt vees kõnd või jooks on korralik energiakulu ning lisades spetsiaalsed veejalanõud või raskused, kulutad veelgi enam energiat. Energiat kulututada saab vees aga suurt higistamist tundmata ning tänu madalamale pulsisagedusele töötame me südant säästes.
Arvata aga, et madalama pulsisageduse juures on ka koormus väiksem kui kuiva maa treeningul, on vale! Koormus on ikka sama võrreldes kuiva maa treeninguga.
Veetreeningul langetame tõhusalt kaalu ilma higi valamata, madalama pulsiga ning südant oluliselt säästes. Töö madalama pulsisageduse juures on ju teadagi tõhus rasvapõletus. Kogu tõde! Mitte ainult lihastele ja südamele. Turbulents, takistus, hüdrostaatiline rõhk, üleslükkejõud aitavad venoossel vereringel kergemini südamesse jõuda. See võimaldab tugevamalt ja pikemalt treenida ja ka rohkem rasva põletada.
Parandab liikuvust
Meil kõigil on erinevad treeningu eesmärgid ning kasulik on teada, miks on oluline meie treenitus. Kes soovib joosta maratoni, ning kellele piisab, et jõuab ilma hingeldamata trepist üles minna ja on rahul sellise elukvaliteediga, Liikuvuse parandamine aitab eesmärgini viia. Ilma hea liikuvusvõimeta ning kehva füüsilise vormiga, hakkame me tahes tahtmata kasutama valesid lihaseid või lihtsalt töötame mitteefektiivselt.
Vesiaeroobika on väga mitmekülgne ja stiiliderohke ning erinevad vahendid aitavad samal ajal anda piisavalt koormust, parandada liikuvust, liikumisulatust ja painduvust.
Vesiaeroobika on väga funktsionaalne treening, parandades oluiselt meie elukvalteeti.
Üldkoormav treening ja paranenud sooritusvõime
Tänu veetakistusele ning ka lisatud raskustele on veetreening üks paremaid võimalusi üldkoormavaks treeninguks (cross training) ning sobib ideaalselt ka võistlusteelsele ettevalmistusperioodiks sport- spetsiifilstel aladel.
Parandades oma lihasjõudu, – vastupidavust, liikuvust ilma põrutusohuta, samuti reaktsioonivõimet, võib suuremad eesmärgid saavutada ilma riskita ning higi-pisarata. Meie keha on peale tugevat cross trainingut pigem värske kui kurnatud.
Siit siis nad tulevad: sprinterid, jalpallurid, poksijad ja teisedki, kelle eesmärk on olla tippvormis. Kõike, misda sai veetreenigul tehes rassitud on võistlustules kuldaväärt tulemusega pärjatud!
Veetreenigute kuldsed kliendid on meie “memmed”
Kogu eelnevat juttu kokku võttes tundub, et meie staažikad trennifännid, seeniorid, tõepoolest teavad, mis on tõhus ja hea. Vähemalt siis kui nad olid juba pikki aastaid teel kõige turvaliseima, efektiivseima ja lõbusaima treeningu juurde ning nüüdseks on nad siia pidama jäänudki.
Seega, haara Sinagi kaasa oma ujumisriided, hüppa vette ja tunne rõõmu treeningust, mis annab sulle nii palju.
Jääb vaid kahetsedes tõdeda, et sa pole alustanud vesiaeroobikaga juba varem.
Autor: Margit Lipstuhl