Arene vastavalt iseendale.
Flex
Võtmesõnaks on geneetika, raske treening, põhjalik dieet, mõni maagiline toidulisand või keemia? Aga see pole ükski eelnimetatu. Edu võti kulturismis on eneseteadlikuses – võime põhjalikult hinnata ennast ja arendada välja strateegia enda täiustamiseks. Ilma selleta võid kõik teised komponendid unustada.
Sa ei peaks kopeerima täpselt seda, mida suured tshempionid teevad, lootes nii edu saavutada. Et saavutada maksimumi, pead sa avastama enda jaoks just sulle sobiva strateegia. Järgides seda võid sa vähendada vahet ideaalse ja reaalse vahet neljas põhilises kategoorias: Kuju, ainevahetus, lihaste reageerimine ja sümeetria.Sa pead silmas pidama kõike komponente, et kasutada ära maksimaalselt oma potensiaali.
KEHAKUJU
Ideaalse kulturisti skelett on laiad õlad ja kitsad puusad. Lihased peaksid olema lopsakad koos madalate kinnituste ja kõik lihased peaksid jätma meeldiva väljanägemise – selline oleks ideaalne keha. Aga kogu tõe sinu kehast annab peegel, fotod või videolint. Kui omad aga oma kehakujus defekte, kuulud sa ikkagi suurepärasesse seltskonda: Ronnie Coleman koos kõrgete säärtega, Dexter Jackson kõrgete säärte ja seljaga, Jay Cutler ja Günter Schlierkamp oma suhteliselt laiade puusadega. Oled sa Mr.O või ei, pead püüdma end muuta võimalikult ideaalse keha lähedaseks. Sa ei saa küll ülipalju muuta, aga anna endast parim.
Kitsad õlad/laiad puusad
Ülevlt kitsas skelett, siin ei ole võimalust muuta oma luustiku. Sa ei saa venitada oma rangluusid, samuti kokku suruda puusaluid. Ent siiski sa võid rõhutada või mitte rõhutada neid kohti. Suurenda oma keskmisi õlalihaseid tehes alguses 4-6 seeriat külgmistele lihastele oma õla treeningkavas. Kui sa omad eriti laiu puusi, siis peaksid vähendama kallutamisi ja vähendama puusade painutusi külgedele, jalad harkis kükke ning jalapressi.
Kõrged lihaste kinnitused.
See vähene , mis siin teha saad on venitada lihaseid, aga sa peaksid ikkagi tegema harjutusi, mis rõhutab lihaste venitust nt. käte kõverdused biitsepsi aparaadil. Lisades neid, võid sa aidata varjata oma kõrgeid kinnitusi ja täita puudusi.
AINEVAHETUS
Täpsusta oma ainevahetuse kiirus. Kui tegemist pole meditsiinilise probleemiga, siis kiirem ainevahetus aitab sul paremini kasvatada lihast ja hävitada rasva. On oluline teada saada kuidas su keha reageerib erinevatele dieetidele.
Proovi kolm nädalat.
Korrasta oma toitumise programm, kasutades seda 3-nädalat. Tulemusest räägib peegel (kaaludes end igal päeval samal ajal) ja jälgi oma keha energia taset. Näiteks. kui treenid loidunult, püüa suurendada süsivesikuid 75g päevas kolme nädala jooksul. Kui sa ei näe paranemist , peaksid suurendama susivesikuid taas (või vähenda treening-sagedust) Sama asi on toitumisega, kui muudad oma toiduvalikut. Järgi seda kolm-nädalat enne oma lõplikku hinnangut. See on piisavalt pikk et näha erinevust, aga mitte nii pikk, et aru saada milline faktor põhjustab muutumist.
LIHASTE REAGEERIMINE
Oleme kõik unikaalsed. Meie lihased reageerivad treeningule ja puhkusele erinevalt. Fakt, sinu üks kehaosa võib reageerida teisiti kui teine. Mõned inimesed kasvavad paremini madalate korduste arvu ja kõrge intensiivsusega, teistel aga kõrgete korduste ja suure mahuga. Enamus inimesi on kusagil seal vahepeal, millest ka põhjus, et tavaliselt soovitatakse 8-10 kordust. Aga sa ei tea milline meetod sobib just sulle kuni sa ise ei proovi järele erinevaid meetodeid. Pead ise eksperimenteerima (sunnitud kordused, langevad seeriad, superseeriad, kehaosade kombineerimised) et näha mis on sinule parim.
Katseta kolm nädalat
Koos oma kolme nädala dieediga kasuta kolme-nädalat, et hinnata muutusi oma treeningutes. Näiteks, kui sa katsetad uut selja harjutust, tee seda 3-4 seeriat iga kord selja päeval kolme nädala jooksul. Hinda kuidas ta mõjub su seljalihastele. Tavaliseklt uus harjutus mõjutab su lihaseid nii, et sa ka tunned seda. Kui aga mingit pitsitust või midagi sellist ei järgne selle kolme nädala jooksul, peaksid sa langetama kordusi või proovima mõnda muud muutust, suurendama intensiivsust vms. Jälgi, milline harjutus, tehnika, maht, intensiivsus on su kasvuks parim.
SÜMEETRIA
Sümeetria on kulturismis tasakaal erinevate lihaste vahel (ülakeha/alakeha, vasakpool/parem pool) Kui kõik on proportsioonis, siis omad sa head sümeetriat. Mida väiksemad lihased on seda raskem on märgata nõrku külgi. Aga mida varem sa suudad seda märgata seda parem. Igal juhul peaks üritama säilitada või parandada sümeetriat. Kui ei, siis võib see ebaproportsionaalsuse kõrvaldamine võtta hiljem mitu aastat. Ja veel, proportsioonis keha lihtsalt näeb parem ja suurem välja.
Eelistamine
Võti sümeetriliseks tasakaaluks on eelistada oma nigelaid kehaosasid, treenides neid esimestena, sageli suurema intensiivsuse ja mahuga. Näiteks kui su õlad on aeglase kasvuga aga rind on väga hea, treeni õlgu koos treeningmahu suurendamisega, mil rinnatreeningu mahtu kärbid poole võrra. Paranda oma kava, et fokuseeida oma nõrki külgi ja vähendada tugevaid.
Selline eelistamine kolme nädala jooksul vähendab vahet minimaalselt, aga katkematult jätkates aitab järele mahajäänud lihaseid.
Autor: joker