CLA. Lisa lihasmassi, ilma et lisaksid rasva!
”Lisa lihasmassi, ilma et lisaksid rasva!” Selline hüüdlause käib kaasas peaaegu iga toidulisandi reklaamiga. Kui paljud aga tõesti toimivad nii, nagu reklaamis lubatud? Täpsemalt, kui paljud annavad juurde just kuiva, mitte märga lihasmassi, mille pärast kuuri lõppu kohe ka kaotame?
Selge on see, et massi lisamine ilma rasva ladestumiseta ei ole võimalik, nagu ka jõunäitajate ja lihasmassi suuruse säilitamine dieedil olles. Niisiis on massikogumise perioodil oluline, et meil oleks ka naha all rasva (vastasel juhul hakkab organism ju lihaskudet energiaks muundama ja mingisugusest lihasmassi kogumisest ei saa juttugi olla). Kulturistidele on kõige piinarikkam aga just võistlusteeelne dieet, kus kulutatakse massikogumisperioodil kogunenud rasva.
Siit järelduvalt, kas poleks mõttekam piirata oma igapäevase toidu rasvasisaldust ka massi lisamise ajal, et vältida pärast tüütuid trenne jooksulindil või stepperil? Siin tulevad mängu toidulisad. Üheks selliseks aineks, mille kasutamisel on võimalik saada samasuguseid tulemusi palju õhema rasvakihiga kui kulturistidel massi kogumise perioodil tavaliselt, on CLA (conjugated linoleic acid).
CLA on ohutu, suhteliselt mõistliku hinnaga, ning kuulub ka dopinguainete nimekirja (lubatud aine). On täheldatud, et kui võtta seda ainsa toidulisandina (ilma proteiini, kreatiini ja glutamiinita), suurendab ta tõepoolest lihasmassi, omades seejuures rasva põletavat toimet. Uuringud näitavad, et CLA on tõusev täht toidulisandite maailmas.
Rasvapõletajate sõber
Kummaline on, et tegelikult on CLA rasvhape. Üheksast CLA isomeerist kahel (9,11 CLA ja 10,12 CLA) on leitud tõhus bioloogiline toime. Enamik toidulisasid sisaldavad mõlemit isomeeri. 10,12 isomeer on rohkem rasva põletava kui lihast kasvatava toimega. Hiirte peal toimunud katsed viitavad sellele, et CLA kiirendab ainevahetust ning rasvade kasutamist, mõne uurimuse kohaselt aga võitleb CLA rasvaga sel moel, et aeglustab nende moodustumist. Niisiis on CLA ülesanne eelkõige rasvakihi teket võistlustevahelisel perioodil ennetada.
CLA toimenüanssidest sõltumata on tõestatud selle rasva põletav toime mitmete katsetega: 14 keskealisele mehele, kes olid rohkemal või vähemal määral ülekaalulised, anti 4,2 grammi CLAd päevas ja nii neli nädalat järjest; 10 meest said aga platseebot. Neli nädalat hiljem tõdeti, et CLA tarbijad olid oma keharasvast kaotanud palju suurema protsendi kui platseebo tarvitajad.
Lihasmassi kasvataja
Lihasmassi kasvatav toime inimestel on veel täielikult tõestamata. Loomadel läbi viidud katsed aga näitasid kerget lihaskoe kasvu. Kui aga inimestel toimib CLA täpselt samamoodi kui loomadel, tähendaks see uue supertoidulisandi sündi. Algajate kulturistide peal läbi viidud uuring näitas, et kui tarbida CLAd, suureneb lihasmass hoolimata vähestest süsivesikutest ikkagi rohkem kui neil, kes tarbisid platseebot 6 nädalat järjest. Lisaks ei lisandunud CLA kasutajail rasva.
Lonnie Lowery, PhD, kulturist ning toitumisspetsialist leidis oma Kent State`i ülikoolis läbi viidud uurimuses, et CLA tarbijatel ei ole pärast trenni nii tugevaid lihasvalusid ning lihase katabolism väheneb tunduvalt. Sellised tulemused viitavad pigem sellele, et CLA pole mitte niivõrd suure anaboolse, kuivõrd suure antikataboolse toimega. Nii säilitab ta pärast rasket trenni lihast, mitte ei aita kaasa valkude sünteesile.
Vähivastane toime?
Alates aastast 1974 on CLAd uuritud kui vähivastase toimega ainet ning on jõutud järeldusele, et antud preparaat vähendab mitmete vähkkasvajate tekkevõimalusi. Otsest ravi CLAga siiski läbi viia ei saa ning nüüd on uuringud suunatud aine omadustele, mis aitavad füüsist arendada. Siiski on hea teada, et CLA-l on muidki häid külgi kui ainult mõju lihastele.
Kuigi eelnev jutt oli kirjutatud pea et ülivõrdes, on uuringuid selle preparaadi toime kohta tehtud siiski liiga vähe, et võiks kindlalt väita selle toimimist igaühel. Juba läbiviidud katsed aga lubavad meil eeldada kõige paremat. Kindlasti tasuks tarbida CLA mõlemit isomeeri – 9,11 CLA ja 10,12 CLA. Esimesel on eeldatavasti lihasmassi suurendav, teisel aga rasva põletav toime.
CLA ei ole arvatavasti järgmine revolutsiooniline aine toidulisade maailmas, kuna kuuri ühe päeva maksumus ületab ühte dollarit. Kui aga rahakott selle välja kannatab, tasuks CLAd kindlasti proovida.
Flexi kiirfaktid CLA kohta
1. Mis see on? CLA on peamiselt loomalihas ning piimatoodetes leiduv rasvhape.
2. Miks peaksid kulturistid seda tarvitama? Tal on lihasmassi kasvatav ning rasva teket ennetav toime.
3. Palju seda sööma peab? CLAd tuleb süüa söögikordade ajal, vähemalt 3,4 grammi päevas, kuid mida rohkem, seda parem.
4. Kõrvalmõjud? CLA kõrvalmõjudest pole mingeid andmeid (osalt on selle põhjuseks ka suhteliselt vähesed uuringud).
CLA on tegelikult rasvhape, mida leidub peamiselt loomalihas ning piimarasvades. CLA on oma struktuurilt sarnane hädavajalike omega-6 rasvhapetele. Kuigi CLAd ei loeta tervisele hädavajalikuks, eksisteerib 9 erinevat CLA isomeeri, millest kahel (9,11 CLA ja 10,12 CLA) on leitud tõhus bioloogiline toime.
Autor: FLEX (tõlkinud Mikk-Alvar Olle)