Effective & Permanent Fat Loss Symposium
Effective & Permanent Fat Loss Symposium, Grand Hotel, Malahide
3. osa
16.aprill,laupäev ja tänaseks teemaks on ”Overcoming Roadblocks in Fat Loss” ehk jutt tõotab tulla toitumisest,lisanditest ja kavalatest nippidest sillutamaks teed soovitud kehani.
Charles Poliquin toob ära vajalikud sammud,astumaks sellel raskel teel:
oomega-3 rasvahapete tarbimine on hädavajalik,sest ilma nendeta on efektiivne kaalulangetamine (loe:rasvade põletamine) võimatu;
mineraalainete vajaliku taseme tagamine (enamikel inimestel on krooniline magneesiumipuudus!);
süüa võib kõike,mis lendab,jookseb/käib,ujub või on roheline,samuti pähkleid.Toiduainete valik on selline,et kontrollida insuliinieritust.Kaalu allavõtmise esimesel etapil on ”low-carb” kohustuslik kõigile,hiljem võib kolmandikule inimestele süsivesikuid toiduratsiooni uuesti tagasi tuua.Kolmveerand inimpopulatsioonist on süsivesikutundlikud (sedasama on väitnud Charles Glass ning sellest räägivad ka edumeelsemad ameerika arstid!),nemad peavad püsivate tulemuste nimel tarbima ka edaspidi vähese süsivesikutesisaldusega toitu (umbes 50 grammi päevasest toiduratsioonist juur- ja puuviljadest).
adaptogeenide kasutamine – enamik läänemaailma inimesi on Charles`i sõnul sellise pinge all,et stressiga kohaneda aitavaid ohutuid taimseid preparaate tuleks tema arvates kasutada vaata et elu lõpuni! Nimetatud adaptogeenide hulgas tuleb ette ka tuttavaid:nimelt kasutasid NSVL tippsportlased suurte koormuste perioodil edukalt siberi zenzenni,eleuterokokki ja rhodiolat.
totaalne treening,mille jõutreeningu osa käsitles Charles esimesel ja intervalltreeningu osa teisel päeval;
treeningujärgne toitumine – süsivesikud on paksudele klientidele ka siin tabu,nende asemel tuleb kasutada glutamiini koos vadaku ja BCAA-dega;
soolestik peab olema täie tervise juures ja selleks tuleb teda aeg-ajalt puhastada.Charles soovitab siinkohal ühte enda poolt väljatöötatud toodet G.I. Revive.
Suurimad vead,mida rasvade põletamisel on võimalik teha,on valkude tarbimata jätmine ja söögikordade vähelejätmine,mille tulemuseks on veresuhkru suur kõikumine,mis tekitab paratamatult iha magusa järele.
Mida teeb tipptreener,kui kõige eelneva ellurakendamine ei anna tulemust?
Esmalt tuleb kontrollida,kas nõudeid järgitakse täpselt – näiteks süüakse ”low-carb”,kuid juuakse siiski magusaid jooke ja tarbitakse alkoholi.
Kui tulemust ikka pole,siis tuleb määrata immunoglobuliin 1ac tase veres – kõrge näit viitab sellele,et süsivesikuid nauditakse mõnuga edasi (Charles võtab sel juhul kliendi letti:” Why are You wasting my time?).
Kui vähestele süsivesikutele vaatamata tulemust ei ole,siis on tegu kilpnäärme alatalitlusega,mille üks põhjustest võib olla organismi raskemetallidega saastumine,mille tulemusena ei saa kilpnääre töötada,kuna retseptorid on raskemetallide poolt blokeeritud.Charles toob näiteid,kuidas peale organismi puhastamist ja kilpnäärme töölehakkamist ülekaalulised rasvu põletama ja kõhnad lihasmassi juurde võtma hakkavad.
Charles jagab hulgaliselt infot lisandite ja nende tarbimise kohta – millal,kui palju,kui kaua;olen koos sõbruneda jõudnud lauanaabritega ühel nõul: information overload!
Mõningaid noppeid:
Kreatiin ”töötab” ainult esimestel kuuridel;
parim oomega-3 rasvhapete allikas on krilliõli,mida tuleb kasutada koos E-vitamiiniga;
E-vitamiinil on tõhus ainult gamma vorm (mitte alfa,mida kõikjal müüakse!);
rasvade põletamise tõhustamiseks on vajalikud veel karnitiin,tauriin ja r-alfa-lipohape;
karnitiini on ööpäevas lisana vaja 2 grammi ja seda tuleb manustada päeva esimesel poolel,mil DHEA/kortisooli suhe on optimaalne;
parim magusaisu peletaja on 50 milliliitrit vahukoort,millesse lisada 5 grammi glutamiini.
Päeva jääb lõpetama Charles`i soovitus paratamatuks elujuhtumiks:kui keelatud toiduga patustamine on vältimatu,siis ”eat protein first and then eat shit!”
Sümpoosium avardas ja kinnitas minu arusaama sellest,et kui meil on piisavalt teadmisi hormonaalsüsteemist,siis on igal inimesel võimalik vastava treeningu ja toitumisega võimalik olla selline,milliseks ta on loodud – terveks,kiireks,tugevaks ja heas vormis olevaks.
Nende teadmiste taustal tulevad kõrvalepõikena meelde need kulturistid,kes vaevaga ülesehitatud lihasmassi võistluseelsel ettevalmistusperioodil uskumatult suuremahulise aeroobse treeninguga ära nullivad (lõpuks kaob ka vorm),kuigi kõik oleks vastava toitumisega (vähesema süsivesikusisalduse ja suurema rasvasisaldusega toiduratsioonis pole aeroobne ilmtingimata vajalik) reguleeritav.Loodan,et need kuldaväärt teadmised inimorganismist jõuavad ükskord kõigini…
Tänan südamest oma toetajaid,tänu kellele sai minu osavõtt sümpoosiumist võimalikuks:
AS Bermet OÜ, EKFL ja Status Club
Fred Antson
Autor: Fred Antson