Fasting ehk paastumine
Fasting dieet ehk paastumine on viimastel aastatel muutunud populaarseks tervisetrendiks ning see on seotud mitmete tervisega seotud eelistega. Siin on mõned põhjused, miks paastumine on kasulik:
1. Kaalulangus ja rasvapõletus
Paastumine aitab piirata kalorite tarbimist ja aidatab kaalulangetamisel. Kui keha ei saa toitu, hakkab see kasutama energiavarusid, mis on talletatud rasvana. See aitab vähendada keharasva ja soodustab kaalust alla võtmist.
2. Paranenud ainevahetus
Paastumine parandab insuliinitundlikkust ja alandab veresuhkru taset, mis aitab vältida või hallata II tüüpi diabeeti. Samuti suurendab paastumine ainevahetuse kiirust ja soodustada rasvapõletust.
3. Rakkude taastumine ja autofaagia
Paastumine stimuleerid autofaagiat, mis on rakkude puhastumisprotsess, kus kahjustatud rakud ja valgud lagundatakse ja eemaldatakse. See protsess aitab kaasa rakkude uuendamisele ja vähendab krooniliste haiguste riski.
4. Vähendatud põletik
Paastumine aitab vähendada kehas põletikku, mis on seotud paljude krooniliste haigustega, sealhulgas südamehaiguste, vähktõve ja Alzheimeri tõvega. Põletikuvastane toime parandab üldist tervist ja ennetab haigusi.
5. Südame tervis
Paastumine aitab parandada südame tervist, vähendades riskitegureid nagu kõrge vererõhk, kolesteroolitasemed ja veresuhkur. See aidatab vähendada südamehaiguste riski.
6. Aju tervis ja kognitiivne funktsioon
Paastumine stimuleerib aju tööd ja kaitsta neurodegeneratiivsete haiguste eest. Uuringud on näidanud, et paastumine suurendab ajurakkude kasvu ja vähendada oksüdatiivset stressi ning põletikku ajus.
7. Vananemisvastased omadused ja pikem eluiga
Uuringud on näidanud, et paastumine pikendab eluiga, vähendades vananemisega seotud kahjustusi rakkudes ja kudedes. Loomkatsed on näidanud, et paastumine pikendab eluiga ja parandab tervist vananemise ajal.
8. Vaimne ja emotsionaalne heaolu
Paastumine aidatab parandada vaimset selgust ja fookust. Paljud inimesed kogevad suurenenud energia- ja keskendumisvõimet paastumise ajal. Lisaks aitab paastumine parandada meeleolu ja emotsionaalset tasakaalu.
Kuidas alustada?
Kui kaalud paastumise alustamist, on oluline läheneda sellele ettevaatlikult ja konsulteerida vajadusel tervishoiutöötajaga, eriti kui sul on olemasolevaid terviseprobleeme. On mitmeid paastumismeetodeid, sealhulgas:
- Vahelduv paastumine (intermittent fasting): Populaarne meetod, kus süüakse teatud ajaakna jooksul ja paastutakse ülejäänud aja.
- Ajaliselt piiratud söömine: Süüakse näiteks ainult 8 tunni jooksul päevas ja paastutakse ülejäänud 16 tundi.
- Terve päeva paastumine: Paastutakse üks või kaks päeva nädalas ja süüakse tavapäraselt ülejäänud päevadel.
Igaühele sobib erinev lähenemine, seega on oluline leida endale kõige sobivam viis paastumiseks.