30. september 2004

Glükagoon

Glükagoon ja kuidas ta toimib
Glükagooni, samamoodi nagu insuliinigi, toodetakse ning hoitakse organismi poolt kõhunäärmes. Glükagoonil on insuliinile vastupidine funktsioon. Kui insuliin alandab veresuhkrut ning töötleb suhkurt glükogeeniks, siis glükagoon tõstab veresuhkurt, töödeldes glükogeeni veresuhkruks. Samas kui insuliin soodustab rasvade talletamist kudedesse, siis glükagoon soodustab rasvade põlemist.

Mitme tunni möödudes, saamata suhkurt (lagundatud süsivesikud), lagundatakse glükagooni korraldusel maksas paiknev glükogeen (mis aktiveerib glükogeeni lagundava ensüümi- fosforülaasi). Glükogeeni lagunemisel saadakse suhkurt, mis vallandatakse seejärel vereringesse.

Vastureaktsioonina veresuhkurt tõstnud gükagoonile eritatakse insuliini, et ta trenspordiks äsja vabanenud suhkru vereringest välja ning otse keharakkudesse. See põhjustab veresuhkru langemise. Niisiis- eritatakse glükagooni, et tõsta veresuhkurt; järelikult eritatakse isuliini, et veresuhkurt langetada, siis taas eritatakse glükagooni, et tõsta, ning taas insuliini, et langetada jne. Seesugune hormonaalne köievedu insuliini ning glükagooni vahel jätkub katkematult süsivesikuid täis lastitud einete järgselt. Süsivesikute puudmise korral aga selline asi tasapisi lakkab, sest maksa glükogeeni varud tühjenevad. Rasvapõletus kogub maksa glükogeeni varude kahanemisel hoogu, kuni ainevahetus on täielikult ümber lülitunud rasvapõletusele. Samuti organismi suhkru sõltuvus energia saamiseks väheneb ja iha süsivesikute järele vaibub.

Glükgoon rasvapõletajana
Just nagu insuliin on rasva talletav hormoon, on glükagoon rasva vabastav ja põletav hormoon. Teisisõnu glükagoon kasutab rasva energia saamiseks. (Siiski nagu hetk tagasi välja tuli, tuleks ära hoida maksa glükogeeni küllastus, et maksimaliseerida rasvapõletust). Tundub imelisena? Glükagoonil on siiski ka halb külg, millest kohe ka juttu tuleb.

Glükagoon lihasehävitajana
Rasva põletava hormoonina teeb glükagoon head, aga samamoodi nagu insuliin on kahe otsaga mõõk”, on seda ka glükagoon, kuid vastupidise toimega. Täitmaks oma funktsiooni, milleks on tõsta veresuhkurt, eraldab ta suhkurt lihastest ja ka glükogeeni varudest protsessi kaudu, mille nimi on glükoneogenees. Glükoneogeneesi kaudu lagundatakse lihasvalke, et saada aminohappeid, mis töödeldakse glükoosiks. See kuulub glükagooni kataboolsete omaduste hulka.

Glükagooni kataboolsed efektid on maksimaliseeritud inimesele, kes saab energiat süsivesikutest ning minimaliseeritud inimesele, kes saab energiat rasvast, sest rasvapõletaja” (inimene, kes saab energiat rasvade põletamise teel) ei vaja suhkurt nii hädasti kui suhkrupõletaja.” Glükagooni tume pool on silmnähtav 1. tüübi diabeetikute puhul, kellel esineb insuliini defitsiit kõhunäärme väärtalituse tõttu. Ilma insuliinita, mis vastutasakaalustaks glükagooni, algab 1. tüübi diabeetikutel äkiline keharasva ja lihasmassi langus, mis kestab seni, kuni organism saab insuliini (süst).

Autor: muc