Halb päev trenniks: kas ja mida teha?
Sa tõused koos esimeste päikesekiirtega, tulvil inspiratsiooni ja tahet trenni teha. Nöörid kinni jooksukingad, lukustad esiukse ja valmistud rekordeid murdma
Oled sisse astunud spordiklubi uksest, riided vahetanud ja asud soojenduse kallale, aga
Peaaegu kohe kui oled reipalt oma esimesed sammud sooritanud, on tunne otsekui vajuksid kuhugi ja Sa tead, et täna ei ole rekordite päev. Energia kahaneb iga sammuga, kuna keha lihtsalt ei kuuletu vaimule. Tundud lõtv, raske ja aeglane.
Mis toimub?
Iga nõrk trennipäev võib mõjuda masendavalt. Kui neid päevi on palju, siis võib kaduda soov üldse trenni minna. Samas on nn halva vormi päevad igati normaalsed ning annavad Sulle võimaluse lõõgastuda, hinnata ümber oma trenniprogramm ning võtta aeg maha.
Kui tulemused heale vormile pikka aega alla kipuvad jääma, tuleks ennekõike läbi mõelda sellised küsimused:
– ega Sa ei kannata vedelikupuuduse all?
– oled ehk halvasti välja puhanud või kimbutab unetus?
– kas toitud tervislikult, varustades keha kõikide vajalike ehitusainetega?
– ega surve tööl/kodus ole tavatult suureks paisunud?
Kui vastus neile küsimustele on eitav, siis on Sinu keha lihtsalt madala vormi tsüklis.
Inimese keha teeb iga kuu läbi füsioloogilise muutuse ning need kõrg- ja madalpunktid on igati loomulikud. Parim, mida Sa teha saad, on kuulata oma keha ja kohandada trenniprogrammi vastavalt.
Ehkki nõuanne on hea, järgivad seda vähesed. Meil on kalduvus pigem sundida kui tagasi tõmbuda. Tee tööd, siis tuleb ka armastus, eks ole? Sugugi mitte. Vähemalt mitte siis, kui tegemist enda toonuses hoidmisega. Positiivne surve on hea ja kõrgendatud latiga toimetulek annab tavaolukorras hea enesetunde. Kui aga seatud sihid ja keha hetke olukord pole vastavuses, võib tulemuseks olla hoopis vormi langus, motivatsioonikadumine ja kogu üritus võib lõppeda vigastustega.
Millal tuleks aeg maha võtta või programmi uued harjutused lülitada?
Kui Sa tunnetad trenni ajal üht alljärgnevast kolmest sümptomist:
* Jalad on rasked ja Sind valdab üldine loidus. See viitab sellele, et Sinu lihased on ületöötanud või et Sinu keha on füüsilise madalvormi tsüklis.
* Raske hingamine. Kui Sul on raske hingata suhteliselt kerge harjutuse ajal, viitab see sellele, et Sinu keha ei toimi hästi ning võib vajada puhkust.
* Ängistus/masendus. Teatud negatiivsete tunnete omamine trenni suhtes on täiesti loomulik. Aga kui Sa tunned iga trenni eel järjest suuremat ängistust ja negatiivsust, pead tegema trenniprogrammis muudatusi.
* Magusaisu. Kui Sa tahad midagi magusat, võib Sinu keha kannatada glükogeenivaeguse all. Võimalik, et trenni intensiivsus on liiga suur (suhkru põletamine). Võta kas tempo maha või puhka.
Kui Sul on tunne, et trennist ei tule midagi välja, on Sul kaks võimalust:
Esiteks, Sa võid otsa ringi keerata ja koju tagasi kõndida. Jah, see on lubatud.
Teine võimalus on trenni jätkata, aga loobuda soorituse mõõtmisest. Teisisõnu, unusta kell, pulsimõõtja ja reeglid. Lase kehal ennast juhtida. Lõõgastu ja tugine trenni tehes sisetundele ning avastad üllatusega, kui palju kergem Sul hakkab.
Katsu arendada endas ”sisemist treenerit”, kes Sind trenni ajal juhendaks. Paljud elukutselised sportlased tuginevad sageli sellele treenerile rohkem kui tegelikule treenerile. Sisemine treener aitab Sul teha vahet päevadel, mil Sinu keha ei ole trenniks valmis ja mil tegemist on lihtsalt laiskusega. Kui oled enda vastu aus ja õpid enda sisehäält usaldama, muutub treening ka efektiivsemaks, mis omakorda kasvatab motivatsiooni ja parandab tulemusi.
Autor: Mo