27. september 2004

Insuliin

Insuliin ja kuidas ta töötab
Insuliini tähtsuse tõttu ainevahetuses on tähtis teada mida ta teeb ning kuidas töötab.
Insuliin on hormoon, mida toodetakse organismis ning eritatakse vereringesse kõhunäärme poolt. Kõhunääre on organ, mis asetseb kõhu õõnsuses mao taga. Insuliini põhifunktsioon on reguleerida suhkru taste veres. Lisakse sellele süstib insulin aminohappeid ning teisi toitaineid lihasrakkudesse, hõlbustades valgusünteesi ning stimuleerides anabolismi. Kui organism insuliini ei toodaks, oleks süsivesikute manustamine surmav, sest veresuhkur tõuseks lihtsalt liiga kõrgele, kutsudes esile kooma ning seejärel surma. Krooniliselt kõrge insuliini tase võib samuti viia järk-järgult surmale lähemale, tekitades südamehaigusi, diabeeti ning tõenäoliselt ka vähki.

Insuliin rasvakogujana
Valgud on palju vähem Insuliini eritust esile kutsuvad kui süsivesikud. Seega kui tahaksime tekitada valke süües samasuguse reaktsiooni kui süsivesikuid süües, peaksime esimesi tarbima oluliselt rohkem. Siiski väga suur eine (hoolimata toitainete vahekorrast) kutsub esile kõrge toitumisjärgse insuliini taseme tõusu organismis. See on ka põhjus, miks nälgi ning pugi” mudel, mida tuntakse enim pidevate dieedi pidajate seas, on hormonaalselt ebakorrektne. Seega harvemad ning suuremad toidukorrad kutsuvad esile kõrgema insuliini taseme, suurema keharasva kogunemise ning kõrgemad kolesterooli ja triglütseriidi tasemed, kui tihedamad ning väiksemad toidukorrad.

Mis juhtub suhkruga, mille kõrvaldab insulin vereringest? (Vastused toimumise järjekorras)

1. Osa kasutab organism kohesteks energia vajadusteks. Liigse versuhkru teisaldamine on põhiprioriteet ning seega jääb keharasvast energia tootmine katki ning võib sellisena püsida tunde pärast süsivesiku rikast toidukorda.
2. Ülejäänud töötleb organism umber glükogeeniks ning talletab lihastesse ja maksa hilisemaks kasutamiseks.
3. Kõik ülejäänud aga pärast glükogeeni sünteesi töötleb organism ümber triglütseriidiks ning transporditakse vereringe kaudu rasvkudedesse hoiule. Teisisõnu muutub kõik ülejäänud keharasvaks.

NB! Kõik süsivesikud lagundatakse seedimise käigus suhkruks. Kuigi inimkeha on suutlik muutma suhkrut rasvaks, ei suuda ta muuta rasva suhkruks. Seega kui Sa töötad suhkru peal, vajad Sa pidevalt oma einetes süsivesikuid, mis hoiab Sind suhkru põletus re¸iimis ning takistab rasvade põletamist. Kui miski segab suhkru peal töötaval inimesel saamast suhkruvarudest suhkurt (vahele jäänud söögikord), siis keha kasutab kataboolseid hormone, et lagundada glükogeeni ja valke, et saada suhkurt.

Insuliin lihasekogujana
Peale selle, et insuliinil on lipogeenne toime (rasva koguv), on tal ka anaboolne toime (lihaseid kasvatav). Eelnevalt sai mainitud, et insulin süstib aminohappeid ning teisi toitaineid lihasrakkudesse. Tänu sellele tugevdab insuliin lihaskasvu, -taastumist ja paranemist, varustades lihaseid hädavajalike materjalidega, mis on vajalikud valgusünteesiks. Insuliin on kasulik lihastele ka seetõttu, et takistab nende lagundamist. Samas on insuliin vajalik võimsa anaboolse toimega hormonaalse aine IGF-1 tootmiseks.

Autor: muc