Insuliin ja glükogeen osa 1
Kontrolli neid kahte hormooni, et kaotada rasva ja kasvatada lihasmassi.
Kõik ma teame sellist hormooni nagu adrenaliin- sa kuuled öösel majas midagi, mis võiks olla murdvaras ja kohe muutub su keha hüperaktiivseks. Pulsisagedus tõuseb. Hingamine kiireneb. Seedimine aeglustub. Maks vabastab energiat. Vererõhk tõuseb, veri voolab kätesse ja jalgadesse, mille lihased ootusest värisevad.
Nüüd oled Sa valmis vastu astuma murdvargale või tõstma üles oma Dodge Viperi nagu üks 50 kilone naine, kes päästis oma tütart auto alt. Tere tulemast adrenaliini maailma, kus superjõud on sama tavaline kui tornaado ajal saadud kahju. Nüüd astu jälle tavalisse maailma ja loe, kuidas adrenaliini toimel nii toimuda saab.
Adrenaliini kõrval ei paista treeningu tulemused üldse nii head. See paar kilo, mis sa suudad raskustele lisaks panna või mõned kordused veel teha, mis see siis ikka ära on? Näib sama ebaefektiivne kui filmikangelane Rocky tooreid mune söömas. Kui vaid adrenaliini saaks pudelisse panna!
Kahjuks saab adrenaliini jõuduandvat mõju kasutada harva ja ekstreemsetes olukordades, seda ei saa ise esile kutsuda. Muidugi eraldub natuke adrenaliini treeningu käigus, aga seda kasutatakse rasva energiaks muundamisel. Firmad, mis kasutavad oma spordijookides sellist ainet nagi Ephedra, väidavad, et see aitab adrenaliini lisaks sünteesida. Aga viimased uurimused näitavad, et see sünteesib hoopis midagi muud. 140 uuritud Ephedra kasutamisest lõppes 10 surmaga ja 14 püsivate vigastustega. Ephedra sünteetiline vorm ephedriin on USA-s juba mõnda aega keelatud. Õnneks on saab keha treeningu ajal toota kaht teist hormooni, mis kasvatavad lihast kasvuhormoon ja testosteroon.
Eesmärk on anaboolne treening. Kulturismi idee on ilmselt kasvatada lihasmassi, seda saab teha ainult anaboolse treeninguga. See, kuidas sa treenid, otsustab treeningust saadud tulemused. Jõusaalis treenides kiiremalt ja suurema intensiivsusega treenimine eraldab kasvuhormooni, aga suuremate kordustega suuri lihasgruppe mõjutavaid harjutusi sooritades tõuseb jälle testosterooni tase veres. See strateegia küll aitab, aga ei midagi muud. Esiteks on kasvuhormoon ja testosteroon ainult kaks kolmest lihasmassi suurendavast hormoonist. John Parillo (toitumisspetsialist ja kulturist) arvates on see kolmas hormoon lihasmassi kasvuks kõige vajalikum. Su treeningud on 60 minutit pikad? Insuliini eraldub ainult 1.9% sellest ajast. Kuidagi peab ju ometi rohkem massi saama kasvatada?
Kuidagi saab küll, aga sellel on rohkem pistmist toitumise kui treeninguga. Kõne all olev aine on tuntud selle poolest, et tekitab tüüp 2 diabeeti ja õllekõhte, mitte lihaseid ja jõudu. See on tõesti insuliin. Insuliini vältimine on sama mis riigile maksude maksmata jätmine. Riigil on maksudest saadud raha vaja. Sinu ülesanne maksumaksjana on kindlaks teha, et see raha läheb õigesse kohta, mitte kellegi ahne inimese taskusse. Samamoodi on glükoosi rasvkoeks sünteesimine üks insuliini ülesandeist. Sinu asi kulturistina on vaadata, et energia, mille insuliin glükoosist saab, säilitaks keha lihasmassina, mitte rasvana.
See artikkel aitab sul seda teha. Teades, miks insuliin eritub ja kuidas ta toimib, kuidas seda kontrollida ja kuidas mõjub glükogeen, üks teine hormoon, aitab sind.
Miks eritab keha insuliini? Sa sööd ja seeditud toidust säilitatakse rasv maksas. Maks lõpetab glükogeeni eraldamise ja muudab süsivesikud lihtsuhkruks glükoosiks, mis saadetakse vereringesse. Veresuhkru tase tõuseb ja insuliini hakkab eralduma.
Insuliini põhitöö on transportida energiat, mida maks ja lihased ei vaja. Mitmekülgse hormoonina teeb ta veel muudki. Ta hoiab, kui nii öelda, tee lahti toitainetele. See on oluline, sest glükoos on keha kütusja aminohapped asendavad ära kulunud/kasutatud valgud ja ka kasvad lihasmassi, toitained seda ust ise lahti ei saa. Kumbki ei pääseks lihaskiududesse ilma insuliinita.
Ilma insuliinita lõppeks kõik valkude süntees ja lihasmassi lagundataks rohkem. Sa hoopis lõhuksid lihast, mitte ei kasvataks seda. Seda Sa ju ei tahaks, aga ilma insuliinita poleks väikesed lihased mitte Su kõige suurem probleem. Need inimesed, kelle keha ei tooda insuliini, haigestuvad tüüp 1 diabeeti- eluaegne haigus, mille tulemus on pidev janu,suurenenud söögiisu, kaalukaotus, nõrkus, minestamine ja terve hulk teisi probleeme. Ainult 5-10% diabeedihaigetest põevad seda varianti. Enamikul on tüüp 2 diabeet, mida kutsub esile halb toiduvalik. Halb menüü sisaldab endas palju glükoosi ja see kutsub esile insuliini liigtootmise.
Autor: Musclemag tõlkinud R Hunt