17. veebruar 2007

Isiklik treeningkava

Loo oma personaalne treeningkava just nõnda unikaalne nagu sa ka ise oled.

Kui küsimuseks tulevad treening ning toitumine, pole nõuanneteks paremaid allikaid kui Muscle & Fitness ja FLEX (Eestis Fitness.ee). Olles omandanud algteadmised treeningust ja toitumisest, tuleks toetudes ajakirjades kirjutatule leida treening või toitumisrežiim, mis sobib kõige paremini just Sulle.

Kui kolisin 1968. aastal Californiasse, treenisin mõnikord Studio Cityis Vince’s Gym’is, mille omanik oli Vince Gironda. Vince oli kulturismi pioneer, kel oli treeningust mitmeid äärmuslikke teooriaid ning ta eksperimenteeris pidevalt. Näiteks tegi ta ühte ja sama harjutust 30 seeriat; järgmisel päeval ta teadis, milline osa lihasest on saanud suuremat koormust selle järgi, millist valu ta tundis. See andis talle aimdust harjutuse efektiivsusest või ebaefektiivsusest.

Näiteks, kui sooritad 30 seeriat seistes kangiga küünarvarte kõverdamist ning järgmisel päeval valutavad su deltalihased rohkem kui biitsepsid, annab see aimu deltalihaste väga suurest osakaalust. Katse tulemusena võib kaaluda harjutuse asendamist millegi isoleeritumaga, näiteks Scott pingil küünarvarte kõverdamisega, et jätta deltalihased mängust välja.

Vince’i filosoofia ning eelnev näide ütlevad selgelt, et kõik ei tööta kõigi peal ning kulturism on meie kõigi jaoks individuaalne teekond. Kuigi paljudele, eriti võistlevatele kulturistidele, on lõppeesmärk ühesugune olla laval elu parimas vormis, on teekond selleni jõudmiseks vägagi erinev. Me ei ole identsed; meil kõigil on mõnevõrra erinev ehitus ning omad tugevad ja nõrgad küljed. Tšempionid saavad nendest, kes keskenduvad oma nõrkadele külgedele ning muudavad need oma tugevateks külgedeks.

Võimsa ülakeha, kuid nirude jalgadega mees, vaid suurendab oma probleemi, kui annab valu oma õlgadele, rinnale, seljale ja kätele, kuid ignoreerib oma jalgu. Meister seevastu keskenduks jalgadele ning asetaks neile suuremat rõhku seni, kuni nad on ülejäänud kehaga kooskõlas. Saavutamaks optimaalne tulemus, tuleb enda vastu aus olla. Analüüsi oma nõrku kohti ning koosta spetsiifiline treeningplaan, et keha tasakaalustada.

Minu jaoks tähendas see nõrkade kohtade kirja panemist, seejärel visualiseerisin endale, millised need peaksid lõpuks välja nägema. Ole täpne. Näiteks, kui su sääremarjad on väikesed, lehitse ajakirju ning otsi foto sääremarjadest, milleni soovid püüelda, rebi see välja ja riputa seinale. Sellest pildist saab sinu motivatsioon kui kindel siht silme ees, on seda palju lihtsam saavutada, kui niisama ilma kindla eesmärgita treenides.

Järgmiseks sammuks oli treeningplaani koostamine vastavalt oma nõrkadele külgedele ning eesmärgile – pildile seinal. Katse eksi meetodil, liikusin pidevalt oma eesmärgi suunas, sama võid teha ka Sina.

Kulturismi edu võtmeks on leida see miski, mis töötab Sinu puhul hästi. Seejärel saab pisimuutuste abil pidevalt oma saavutusvõimet ja tulemusi parandada. Oma eesmärgi poole püüeldes, kasuta ajakirjades ja internetiportaalides leiduvaid teadmisi, mis aitavad sul valida vahendeid, millega saavutada oma eesmärk.

Autor: Fitness.ee