20. august 2006

Joel Stubbs – võimsaim ja paremini töödeldud selg!

Kui teha lühike list kõigi aegade parematest ja võimsamatest selgadest, siis see algaks selliste nimedega nagu Ronnie Coleman, Dorian Yates, Lee Haney ja Joel Stubbs. Nüüd kindlasti tõmbasite omale valgusheiki kurku, olete segaduses ja ähmi täis ning küsite, „Kes kurat on Joel Stubbs? Esimesed kolm meest on kolme peale kokku võitnud 22 Mr. Olympia tiitlit neljandat meest Joel Stubbs, on tõenäoliselt väga vähesed kuulnud. Ta pole Mr. Olympiale kunagi isegi kvalifitseerunud, veel vähem sellel üritusel võistelnud.
Ent kui Joel Stubbs tegi Arlingtonis, Texases Europa super Show´l eelmisel septembril oma pro debüüdi, siis tema selja laius, paksus, selle kaelast tuharateni detailideni töötlus pani kõik jahmatama.
Järgmisel hommikul pildistas Stubbsi MetroFlexi jõusaalis Flexi foograaf Kevin Horton. Mees kasutab oma selja „ehitamiseks sisuliselt samasugust harjutuste arsenali ja vahendeid nagu ka Ronnie sain täpselt selgust kuidas Stubbs on ehitanud omale sellise vägeva selja, mis õigupoolest ei jää tolligi maha 8 kordse Mr. Olympia Big Ron´i enese seljast.

Stubbsi päritolu ja varasemad tegemised

Joel Stubbs on pikk 187.5 cm (6´3´´), kaalub offseasonil 137.5 kg ja oma pro debüüdil kaalus 126 kg. Stubbs istub tihedalt kokkusurutult oma kabinetis, milleks on jetlineri kokpit. Ta on Bahamasairi piloot ning suure osa oma ajast veedab tavaliselt Nassaul Miamisse, Floridasse, Atlantasse ja Georgiasse lennates.

Florida Tehnikakolledzi ajal mängis Stubbs korvpalli ning kulturismiga alustas mees 1996 aastal. Sel ajal, pärast mõlema põlve patellasideme rebestust hakkas mees enam pühenduma kulturismile ja oma keha ehitamisele ning juba 2000 aastal võitis Lõuna Osariikide super raskekaalu kategooria (Marcus Haley oli absoluutne võitja tol korral). Võites 2003 aastal Kesk Ameerika ja Kariibi Meistrivõistlused, kindlustas Stubbs endale Pro staatuse.

„See oligi tol korral minu eesmärk, muidu oleks edaspidised plaanid jäänudki ebaselgeks. Ent miks mitte üritada tegutseda SUURTE POISTE liigas?

2005 aasta Europa Super Show´l oli mees kaheteistkümnes miinuseks oli liiga võimas talje (ülearendatud)

Stubbs, kes saab detsembris 38 üritab kulturismi edendada just Kariibil. Enese suhtes ootusi ei sea, ent tahab lihtsalt näha, kui kaugele suudab suures liigas minna. Ja hoolimata kõigest ütleb Stubbs, et tema peamiseks „töökohaks jääb ikkagi taevas.

Seljajutud…

Kui küsin kuidas tema selg on nii võimas ja töödeldud, annab Stubbs tagasihoidliku vastuse, et ega ta ise suurt teagi kas on vägev ja kui vägev on. Kuna ta ise oma selga eriti ei näegi, siis ei oskagi väga hinnata, mis seal toimub.

Ise ta arvab, et tema rind ja selg on arenguastmelt suhteliselt samaväärsed. See ei ole muidugi tänane teema, ent üritasin kaevuda ikka aina sügavamale, et kuidas mees ikkagi sellise selja „valmis nikerdanud.

On üsna ilmne, et Stubbsi on selja lihastega, nende kuju arengu ja arendatavusega õnnistatud. Aga oma selja arendamisel võtab ta samasuguse tehnilise lähenemise nagu ta teeb seda, kui ta oma lennukiga maandub. Kui on mingigi saladus, siis on selleks fakt, et Stubbs ei tee lihtsalt lõputuid seeriaid tõmbeid ettekallutades ja lõuatõmbeid ära tegemise pärast ära, vaid ta üritab jagada oma selja regioonideks, tunnetab vastavalt iga konkreetse harjutuse mõju suunatud piirkonnas. „Selg on kompleksne lihasgrupp, üritan keskenduda igale lihasele nii eraldi kui see on võimalik, üritan tunnetada, kuidas erinevad selja lihased läbi erinevate harjutuste töötavad, kuidas üksteisega seonduvad.

Ta kasutab kahte erinevat seljatreeningut, ehk siis kahte erinevat rutiini. Esimene seljapäev on raske päev. See sisaldab rohkem selliseid jõulisi seljabaasharjutusi. Korduste arv langeb sel päeval isegi kuni kuue korduseni, mis tähendab siis, et raskused lähevad päis raskeks. Teine seljapäev on kerge seljapäev. Korduste arv sel päeval jääb peamiselt 15 ja 10 korduse vahele.

Suurem osa ajast treenib Stubbs selliselt, et ühel nädalal teeb raske seljapäeva, järgmisel nädalal siis kergema päeva, ent viimasel kuul enne võistlusi treenib ta nii, et teeb kaks seljatrenni nädalas.

Kuus seeriat lõuatõmbeid. Mida ta sooritab kolmel erineval viisil, on tema mõlemal seljapäeval sees. Stubbs selgitab oma lähenemist seonduvalt iga harjutusega.

Lõuatõmbed

„Mulle meeldib lõuatõmbeid teha kohe seljatreeningu alguses ja seda erinevate haaretega, kuna nende harjutustega saan seljalihased soojaks ja venitan nad mõnusalt lahti. Muutes haaret ja käte asendit, tunnen kuidas töötavad lailihase erinevad regioonid. Näiteks lõuatõmbed laialt ja pealthaardega mõjutavad rohkem lailihase ülaosi ja deltalihase tagumist pead. Lõuatõmbed kitsa haardega ja peopesad vastamisi tunnen kuidas töötab lailihaste siseosa ja trapetsi alaosa. Lõuatõmbed kitsalt ja althaardega mõjuvad jällegi mu lailihaste alumistele regioonidele ja romblihasele.

Jõutõmme

„Jõutõmme on parim kesk ja alaselja paksuse lisamiseks. Kogu nimmepiirkond selja alaosast kuni trapetsini tunnen kuidas jõutõmme seda regiooni töötleb. Püramiidin raskusi suurendades 5 6 seeriat. Alustan vaikselt ja järk järgult 60 kg-st ja lõpetan seal 300 305 kg juures kuue kordusega.

Tõmme kangiga ette kallutades

„Püramiidin selle harjutuse puhul samuti raskustega üles, alustan jällegi rahulikult 60 kg-st 15 kordusega ja lähen välja nii 140 kg-ni ja selle raskusega umbes 8 10 kordust.

Kasutan tavaliselt sellist lähenemist, et ühe seeria teen althaardes, järgmise pealthaardes jne. Vahel tuleb kumbagi haaret 3 tööseeriat, kokku siis 6 seeriat tõmbeid kangiga ette kallutades. Tõmbed ette kallutades kangiga tunnen mõju jällegi selja keskel (lailihase sisekülg) ja seda siis selja ülaosas (kui vertikaalselt vaadata). Althaaret kasutades tunnen paremat kontraktsiooni, pealthaardes tunnen jällegi mõnusat venitust lailihases. Tähtis on, et kasutataks raskust, mis paneb tõepoolest seljalihased tööle, ent samas on oluline jälgida, et raskus ei läheks mõttetult suureks nii, et te ei suuda enam seljalihaste tööd tunnetada.

Tõmme hantliga ühe käega ette kallutades

„Lähen välja kuni 80 kilose hantlini ja teen sellega 10 12 korralikku kordust. Tunnen, kuidas see harjutus töötab läbi lailihase alaosi, neid piirkondi just, kus lailihas seondub alaselja sisse.

Ülesirutused

„Seda harjutust sooritades kasutan 20 kg-st ketast. Harjutus eelkõige siis alaseljale.

Tõmbed T kangiga või kangi otsaga

„Püramiidin ka selle harjutuse korral üles ja kuni 185 kg-ni välja. Tunnen, et T-kangi tõmbed mõjutavad lailihast piirkonnast, kus ta seondub romblihase alla.

Tõmme istudes trena¸ööril

„Lähen siin kuni 135 140 kg-ni. Harjutus mõjutab jällegi lailihase alaosi. Üritan kasutada igal kordusel maksimaalset venitust, et lailihase alaosa saaks maksimaalse koormuse.

Allatõmbed trena¸ööril

„Lai pealthaare mõjutab lailihase ülaosa, eriti kaenlaaluse piirkonda. Kui haare on kitsam ja althaare, tunnen kuidas pinge liigub lailihase siseosadele ja lailihase alaosadele. Samuti on mõju ka rombil ja trapetsil.

Lõppsõna

On üsna harv ja haruldane, et ilmub kuskilt mingi tüüp ja suudab ka kõige kriitilisemaid vaatlejaid jahmatama panna. Täpselt nii oli eelmisel septembril, kui seesama „lennumees Bahamast oma vaata et korvpalli korvilaua laiuse seljaga lavale astus. Mehe selg on vaieldamatult sarnane tänase Mr. Olympia selja töötlusele ja mõõtmetele. Aga vinge ongi see, et keegi ei tea meest ja esmalt alati küsitakse, et kes kurat on Joel Stubbs?
Veelgi eriskummalisem on see, et ta on piloot, kel sõna otsese mõttes maailma suurimad „tiivad!!!

Joel Stubbsi seljatreeningud:

RASKE PÄEV:

1. Lõuatõmbed (lai pealthaare) 2 x 10
2. Lõuatõmbed (peopesad vastamisi ja kitsalt) 2 x 10
3. Lõuatõmbed (keskmise laiusega althaare) 2 x 10
4. Jõutõmme 5 6 x 15 6
5. Tõmme kangiga ette kallutades 4 6 x 15 8
6. Tõmme ühe käega hantliga ette kallutades 4 x 10 12
7. Ülesirutused 4 x 15

KERGE PÄEV:

1. Lõuatõmbed (lai pealthaare) 2 x 10
2. Lõuatõmbed (peopesad vastamisi ja kitsalt) 2 x 10
3. Lõuatõmbed (keskmise laiusega althaare) 2 x 10
4. Tõmbed T-kangiga 4 5 x 12 15
5. Tõmme istudes trena¸ööril 4 5 x 15
6. Allatõmbed plokil (lai pealthaare) 4 x 15
7. Allatõmbed plokil (keskmine althaare) 4 x 15
8. Ülesirutused 4 x 15

Tõlkijalt: Usun ja loodan, et sellest mehest veel kuuleme!!!

„BEST BACK EVER – HOW JOEL STUBBS EARNED HIS WINGS, BUILDING ONE OF THE MOST AMAZING BACKS IN BODYBUILDING HISTORY. GREG MERRITT

Autor: Tõlkinud Janar Rückenberg