Jõusaalitreening kõrges eas – kuidas selleks valmistuda?
Jõusaalitreening võib olla eakatele inimestele suurepärane viis tervise parandamiseks ja elukvaliteedi tõstmiseks. Õige ettevalmistuse ja lähenemisega saavutad positiivse ja tõhusa kogemuse. Järgnevalt toome välja mõned näpunäited, kuidas kõrgemas vanuses jõusaali treeninguga algust teha.
Ettevalmistus sõltub sinu eelnevast treenituse tasemest
Mida aktiivsem oled olnud varasemalt, seda lihtsam on treeninguga alustada. Algajatel soovitame alustada rahulikult ja aeglaselt. Liigne kiirustamine ja suurte raskuste tõstmine võib tuua kaasa vigastusi ning vähendada treeningust saadavat naudingut.
Kui oled kogu elu olnud sportlikult aktiivne, on alustamine lihtsam, kuid siiski tuleb arvestada mõne muudatusega. Arvesta, et taastumine intentsiivsemast treeningust võtab rohkem aega ning tulemused ei pruugi avalduda sama kiiresti kui nooruspõlves.
Aga ära muretse! Järjepideva tööga jõuad kindlasti tulemusteni ja need ei jää märkamata ei sinul endal, ega sind ümbritsevatel inimestel.
Küsi nõu targematelt
Kasuks tuleb, kui mõni pereliige või tuttav on varasemalt jõusaali treeninguga kokku puutunud ning oskab treenimist juhendada.
Kui jõusaal on sulle täiesti uus koht, on esialgu soovitatav kasvõi mõneks korraks kaasata personaaltreener, kes annab nõu nii masinate kasutamise kui ka õige koormuse valiku osas.
Paraku ei ole eratreeneri kasutamine just odav lõbu, kuid investeering enda tervisesse on seda kahtlemata väärt. Treeningu alustamisega seotud kulutuste ajastamiseks võib kasulik lahendus olla ESTO krediidiliin. Paindlikud tagasimakse võimalused aitavad vältida kulutuste liiga suureks kasvamist.
Ole eesmärkide seadmisega realistlik
Eesmärkide seadmisel jälgi, et need oleksid motiveerivad, kuid realistlikud. Varu eesmärkide saavutamiseks rohkem aega.
Eesmärk võiks vähem olla seotud numbriga kaalul ja rohkem harjumuse tekitamisega. Näiteks, võta eesmärgiks käia esialgu trennis 3x nädalas ilma vabandusteta ning kui tunned, et su keha on valmis, tõsta koormust.
Mängida saab ka treeningu või seeriate ajalise kestusega. Aeroobse treeningu puhul võib alustamiseks olla täiesti piisav näiteks 15-20 minutiline sessioon, mida saab aja möödudes tõsta 30-40 minuti peale.
Lähtu enda võimetest
Iga inimese vajadused ja võimed on erinevad. Personaalse treeningkava koostamine aitab arvestada individuaalsete vajaduste, eesmärkide ja piirangutega.
Alusta väiksema koormusega ja suurenda järk-järgult intensiivsust, et keha saaks kohaneda ja vältida ülekoormust. Kindlasti pole häbiasi esialgu kasutada minimaalseid raskuseid või isegi ainult kangi enda raskust. See on soovitatav ka noorematele alustajatele, et harjutada õiget tehnikat ning lihas soojaks saada.
Oluline on järgida tasakaalustatud treeningkava, mis hõlmab kardio-, jõu-, painduvus- ja tasakaaluharjutusi. See aitab parandada üldist füüsilist seisundit ja vähendada vigastuste riski.
Puhkamine ja taastumine
Puhkamine on treeningprogrammi oluline osa. Korralik uni ja piisav taastumisaeg aitavad kehal paraneda ja valmistuda järgmiseks treeninguks.
Eakatel on võimalik nautida jõusaalitreeninguid ja saavutada tervise parandamiseks hämmastavaid tulemusi. Õige ettevalmistuse, planeerimise ja suhtumisega saad oma keha eest hoolitseda ja elada täisväärtuslikku elu.
Loe edasi, kuidas ESTO makselahendused toimivad: https://arileht.delfi.ee/artikkel/120100232/eesti-juurtega-finantsteenuste-pakkuja-esto-aitab-jaemuugiettevotetel-muuki-kasvatada
Tutvu enne lepingu sõlmimist tingimustega ja vajadusel konsulteeri spetsialistiga. ESTO AS krediidikonto kulukuse määr on 49,22% aastas järgmistel näidistingimustel: krediidilimiit 4000 EUR, fikseerimata esialgne (maksimaalne) intressimäär 40,70%, lepingutasu 0 EUR, igakuine haldustasu 0 EUR, krediidi kogusumma ja tagasimaksete summa 5467,67 EUR eeldusel, et krediit võetakse kasutusse viivitamata täies mahus ja tagastatakse 60 kuu jooksul igakuiste võrdsete osamaksetega.