JÕUSAALI KOODEKS!
Paljudes jõusaalides on üleval reeglid ja nn. „sisekorra eeskiri kuidas jõusaalis toimida, tegutseda, millise suhtumisega saalis peaksime olema, kui teostame oma treeninguid. Samas eksisteerib ka terve trobikond nn. kirjutamata seadusi, mida teinekord isegi kogenum ja staazikam treenija eirab, kuid mis peaksid olema enesest mõistetavad. Jõusaali võiks vaadelda kui omalaadset ühiskonda. Inimesed tulevad siia, et täiustada oma keha, saada treeningust rahulolu jne. Ja et see väike ühiskond normaalselt eksisteeriks, peaksid kehtima mingisugusedki reeglid. See käib jõusaali traditsioonide ja kultuuri juurde.
KIRJUTATUD SEADUSED
Tegemist on reeglitega, mis peamiselt saali külastajate OHUTUSE, MUGAVUSE ja VARUSTUSE HUVIDES. Need on elementaarsed ja enamus nendega oled sa tõenäoliselt tuttav.
1. MÕTTETU RASKUSTE LOOPIMINE
Pärast seeria lõppu kipuvad mõned harjutajad mõttetult suure „pauguga raskusi põrandale loopima. See võib põhjustada vigastusi nii sulle endale kui teistele, samuti kannatab /võib kannatada saada harjutusvahend ise. Pärast seeriat ürita raskused maha panna normaalselt, võimalikult pehmelt. On enesestmõistetav, et kui raskus on suur, et ei ole aega pärast viimast kordust enam raskustega „mängida, ent üritagem jääda mõistuse piiridesse.
2. RASKUSED, TREENINGVAHENDID ALATI PÄRAST OMA KOHALE TAGASI
See on tegelikult elementaarne viisakus teiste vastu, kes pärast sind kavatsevad vahendit või raskusi kasutada. Kas teie tahaks Leg Pressi ketastest tühjaks laadida, kui just enne teid on surunud Marek Kalmuse taoline vend? Vist mitte, selleks võib kuluda isegi 5 6 minutit, kui mitte rohkem. Sama lugu on hantlitega. Alati pärast harjutamist pange nad tagasi sinna, kus nad käivad, ärge jätke neid labaselt vedelema.
Ja kettad võtke alati maha ja pange alati ära, välja arvatud juhul, kui järgmine harjutaja pole neid just palunud peale jätta.
3. VASTAVAD RIIDED
Trenni jaoks peaksid olema trenni riided. Kasuta vahetusjalatseid, ära tule õuest mudaste jalatsitega treeningsaali. Samuti peaks iga mees mõistma, et näiteks teksased ei ole ka riided, mida jõusaalis kanda.
4. HIGILOIGUD
Alati pärast pingi/trenazööri kasutamist pühkige need oma higist puhtaks. Veel parem kui te kasutaksite rätikut, enne surumist panete näiteks rätiku alla surumispingile. Sa ei sooviks ka ise teiste higiloikudes lamada, seepärast kohtle ka teisi vastavalt.
5. ÄRGE VANDUGE JA ROPENDAGE SAALIS VALJULT JA LABASELT
See on samuti enesestmõistetav. See on inetu ja labane. Loomulikult kui seeria on raske, siis peab karjuma vms. aga kindlasti ei peaks see lausropendamine olema.
6. JÕUSAALIS EI SUITSETATA
Iseenesest jällegi elementaarne, ent aeg-ajalt leidub tüüpe, kes ei saa sellest aru. Suitsu tegemiseks on teised kohad.
KIRJUTAMATA SEADUSED need on reeglid, mis staazikale harjutajale on teada-tuntud, ent algajad pole võib-olla nii mõnestki jõusaali kirjutamata käitumismallist aru saanud.
1. RÄÄKIMINE
Mitte kunagi ärge hakake kellegagi rääkima või midagi küsima, kui keegi teeb oma seeriat. See on harjutajale ääretult vastik ja häiriv. Ja teiseks on 100% kindel, et see inimene ei kuula teid nagunii. On äärmiselt taktitundetu ja matslik alustada kellegagi keset seeriat vestlust.
Ja kes seda ei tea, siis teadke, et kui te vastust ei saa, ei pea te solvuma, kuna kui te olete uustulnuk ja teie küsimustele ei reageerita, siis teadke, et teid ignoreeritakse meelega, kuna vastasel korral rikuks harjutaja oma seeria. Kui midagi on küsida või öelda, tehke seda pärast seeriat.
Jõusaal on üleüldse vähese jutu koht, veel vähem räägitakse seeria ajal. Arvestage siis seda!
2. LIIGNE LOBISEMINE
Jätk eelmisele punktile. Ärge häirige inimesi oma jutuga nende treeningute ajal. Saali tullakse treenima, mitte sõprust sobitama ega lobisema. Pärast trenni PALUN VÄGA!
3. TEISTE EES „TOLGENDAMINE
Siin peetakse silmas seda, et on harjutused, mida paljudele meeldib sooritada peegli ees. See ei ole eputamine, vaid jälgitakse lihaste tööd, et tehnika oleks õige jne. Ja siit tulenebki, et tolgendamine või suisa seismine kellegi ette kui ta parajasti seeriat sooritab, on ääretult jäme käitumisviis. Kes on seda kogenud, see teab, et see rikub seeria ära. Nagu öeldud, sooritus peegli ees aitab korrigeerida tehnikat, selle abil hoiame/jälgime teatud mõttes harjutuse tasakaalu, näiteks kükk, jõutõmme, surumised istudes jpt.
Nii, et kui keegi on omale peegli ees „paigakese valinud ja sooritab seal oma seeriaid, siis on taktitundetu minna veel harjutaja ja peegli vahele või sealt alatasa läbi käia, kui harjutaja seeriat on sooritamas.
4. TRENAZÖÖRI, TREENINGVAHENDI, HARJUTUSPAIGA JNE. HÕIVAMINE
Alati, enne kui hakkate mõnda trenazööri kasutama ja näete, et keegi seda juba kasutab, tuleks viiskalt küsida, kas te võite ka seda trenazööri kasutada. On väga jäme istuda lihtsalt trenazöörile maha ja hakata „oma asja ajama nii kui eelmine harjutaja on sellelt tõusnud. Samuti, kui saalis on mõni pink, trenazöör, kus raskuste vahetamine/tellimine võtab kaua aega, ärge sekkuge teise harjutaja seeriatesse. Viisakam oleks leida kas siis mõni muu vahend või teha nii kaua teist harjutust kuni vahend vabaneb. Selline koos ühe vahendi kasutamine tulebki kõne alla, kui harjutajate tase on enam-vähem võrdne. Näiteks kui keegi teeb jalapressi ja te näete, et ta teeb seda tunduvalt kergema vastupanuga kui teie, oleks kohatu sekkuda ja hakata raskustega „mängima ja neid lappama. Te rikute mõlemad oma seeriad, lisaks kaovad ära seeriatevahelised pausid, mis kuluvad teil mõlemal ketaste lappamisele. Sarnane olukord tekib tihtipeale ka tellitavate hantlitega.
5. EI LUBA OMA SEERIATE AJAL TRENAZÖÖRI, VAHENDIT KASUTADA
Ka see on jäme, kui keegi viisakalt palub ja te LIHTSALT ei luba teistel oma seeriate ajal trenazööri või muud treeningvahendit kasutada, millel te treenite. Siin on aga üks erand asi on loomulikult õigustatud, kui läheb nö. raskuste lappamiseks, taseme vahe on suur. See sööb ära puhkepausid ja seeriatevaheline taastumine oleks selgelt häiritud.
Tihtipeale siis muud ei saagi, kui raskusi vahetada. Ja see on küllalt tüütav ja häirib seeriatele keskendumist.
6. PÄEVAKOERAD JA „PINGIORIKAD
Kunagi ärge hõivake mõttetult pinke vms. kus ja millel treenitakse. Päris tüüpiline on, et saalis on alati mingid tüübid, kes lihtsalt teevad seal aega parajaks. Natuke midagi liigutavad, seeriatevahelised pausid on veninud viieminutisteks, siis lihtsalt lömitatakse ja hõivatakse pinke nagu hullult teeks midagi.
Tõepoolest, juhul kui keegi antud pinki ei kasuta, siis jah, ent kui näha, et keegi tahaks seda kasutada, aga ta pole suutnud lihtsalt välja raalida kas te teete seal või mitte, siis on tegemist inetu ja segase olukorraga. Saalis käigu ikka intensiivne ja plaanistatud tegevus!
7. HANTLITE JA KANGIDE VEEREMINE JA VEDELEMAJÄTMINE
Ärge jätke oma harjutusvahendeid pärast seeriat või trenni vedelema ega ärge loopige neid nii, et nad mööda saali veerevad!
8. VEE JOOMINE, VEE PAUSID
Vee võtmise kohti ärge hõivake liiga kauaks. Näiteks kui lähete oma veepudelit täitma ja keegi seisab teie selja taga, et kahe seeria vahel kiiresti juua, laske tal ära juua ja tegelege siis oma pudeli täitmisega edasi. Kunagi ärga nuusake nina või tatistage kraanikaussidesse, see on rõve ja matslik!
Peale teie tahavad ka teised sealt juua.
9. „KAPTEN TURVALISUS
Kunagi ärge minge ise omavoliliselt MÕTLEMATULT teist treenijat julgestama, kui TA TEIE ARVATES HAKKAS KANGI ALLA JÄÄMA VÕI VAJAS ABI. Abivalmidus ja ohutus on head asjad, aga selliselt tegutsedes, kui keegi lihtsalt teie arvates oli ohus, võite te teisel mehel terve korraliku seeria p….e keerata. Teile tunduvad viimased rasked kordused ongi need kõige arendavamad. Kui palutakse julgestada, olge valmis ja kui vaja siis mõõdukalt aitate, ent omavoliliselt midagi eeldada ja siis teise viimast raskelt ülesse tulevat kordust ära krabada te rikute lihtsalt hea seeria ära! NII, ET ÄRGE NII TEHKE, ET KUI NÄETE KEDAGI PINGUTAMAS JA OMA VIIMASE KORDUSE KÄES ÄGAMAS, SAJATE „LAMBIST PEALE JA TÕSTATE RASKUSE ÄRA!!!
10. ÄRGE KURITARVITAGE OMA JULGESTAJAT
Kui te üritate/soovite kasutada suuri raskusi, raskusi, mida te ei suuda õieti isegi, oma jõuga tõsta, näiteks surumisel, teete negatiivset treeningut, siis ärge paluge appi sellist inimest, kes treenib samal ajal oma alaselga. See oleks tema kuritarvitamine, tema treeningute häirimine. Kui kedagi teist saalis ei ole, siis lükake parem oma negatiivne treening edasi ja suruge seekord kergemate raskustega, siis ei ole see ka julgestajale koormav. Tõsine negatiivne treening on ka julgestajale vägagi koormav!!!
11. MUGAVAD TSOONID
Ärge tõstke soorituse ajal (näiteks lennutamine, surumised jne.) oma pinki teisele trenazöörile, harjutajale liiga lähedale. On ebameeldiv nii teil endal, kui teisel harjutajal nii külg külje kõrval, justkui silgud pütis harjutada. Ruumi on, sättige oma pink selliselt, et te ei jää teistele jalgu ja teil on endal piisavalt ruumi oma harjutust sooritada. Selliseid vendi, kes saalis mõttetult teistele „külje alla poevad, on küll nähtud, ronivad lihtsalt selga ja ei saa sellest veel ise arugi. Samas ruumi on saalides reeglina piisavalt.
12. RASKUSED TAGASI
See tähendab seda, et kui te kasutate kellegagi koos sama trenazööi või mõnda teist treeningvahendit, siis on viisakas alati pärast oma seeria lõppu seadistada raskus tagasi nagu ta oli enne, teise harjutaja tasemele.
13. OLGE LAHKE, VIISAKAS JA ÄRGE PIDAGE END PAREMAKS
Viimane asi, mida saalis teha, on naerda teiste üle, kuna nad ei jõua tõsta võib-olla selliseid raskuseid, nagu teie tõstate. Pidage meeles, kõik me oleme kunagi alustanud ja alati on keegi, kes on ka teist tugevam.
14. JULGESTAMINE
Kui keegi soovib, et te julgestaksite teda, siis alati tehke seda. Kui te tunnete, et ei saa sellega hakkama, näiteks julgestatav kasutab väga suuri raskusi, andke sellest kindlasti abipalujale teada, kui te pole pädev julgestama.
15. MÕTTETU TEATRAALNE KARJUMINE
Mõttetu kiunumine, kriiskamine ja kisamine seeria ajal on samuti tobe ja võib teisi segada. Võib isegi öelda, et on naljakas ja koomiline. Loomulikult, kui seeria on raske, siis on seda võimatu vaikuses „salaja teha, veel enam siis kui tahate endast viimast anda. Jõutõmme, surumised jalgadega, kükk ja teised HARD CORE harjutused, selliste harjutuste puhul, kui endast viimane anda, siis peabki häält tegema.
Mõttetu ropendamine ja röökimine aga näiteks randme painutuste ajal siis on kindlasti midagi nihu see ei ole õigustatud!!! Või näiteks meeletud oiged ja karjed juba soojendusseeriate ajal see on tarbetu ja lihtsalt naljakas.
16. RASKUSTE LOOPIMINE JA MÜRTSUGA MAHA VISKAMINE
Ärge loopige saalis raskuseid, treeningvahendeid, seda eriti pärast seeriat. Sellega võite viga teha oma lihastele, liigestele, samuti on selline mõttetu raskuste mürtsutamine teistele väga häiriv. Ma saan aru, et pärast rasket seeriat on esimene mõte, et võimalikult kiiresti sellest raskusest vabaneda, loomulikult salaja ja hauavaikuses ei käsigi keegi harjutada, ent ka siin peaks jääma mõistuse piiridesse. Mitte nii, et kui teete biitsepstõstet seistes ja nii kui viimase korduse olete ära teinud, siis hantlid kukuvad sisuliselt samast puusade kõrguselt juraki pauguga maha.
17. SÜGAVAMÕTTELISED JA SISUKAD JUTUAJAMISED
Ärge pidage ega laskuge mingisugustesse sügavamõttelistesse jutuajamistesse, kui keegi teeb oma seeriat. Suurim lollus on kellegilt midagi raske seeria ajal küsida. Ma lähen selliste inimeste peale ääretult tigedaks, kes nii käituvad. Igasugunegi vastamine, mingisugune sõna või paljalt muu mõte raske ja otsustava seeria ajal rikuvad selle seeria.
18. SÜLJE PRITSIMINE JA MÕTTETU TATISTAMINE (RÖGASTAMINE)
Kui kaldude tõstmise ajal ohtralt sülge pritsima, siis veenduge alati, et kedagi läheduses pihta saamas ei ole. Teiseks, mõttetu tatistamine kuhugi saali nurka samuti ei ole ilus, kui sülg kipub suhu tulema, lahendage oma probleem WC s, mitte kusagile saali nurka!
19. PARFÜÜMID SAALIS
Ära tule/ole jõusaalis liigselt lõhnastatult. Liigsed parfüümid võivad teistele harjutajatele vägagi ebameeldivad olla ja hinge matma hakata! Naljakas küll, ent mõnikord võib säärane probleem päris häiriv olla.
Nick Nilsson, The Codes of Gym!
Autor: Janar Rückenberg