Kaitse lihaseid õigete toidulisanditega.
Tõlge ajakirjast Body
Lihaste kasvatamiseks mõeldud toidulisandid mahuvad kolmeteist tosina sisse. Kuid lihasmassi kaitsmine on siiski iseasi. Selleks varustasime Chris Acetoni mat¨eete ja mikroskoobiga ning lubasime tal juhtida meid retkele toidud¸ungli neelukohtadesse.
Enamik kulturiste topivad endale sisse tonnide viisi proteiini; kana, kala, liha, proteiinipulbreid ja piimatooteid. Toidust saadav proteiin on lihasmassi ehitusmaterjal. Kui proteiin jõuab lihastesse, siis käivitub ehitusprotsess.
Olgu nii, kuid et õppida kaitsma juba olemasolevat lihasmassi, oleme hankinud uusi viise. Selles kuus käsitlen üheksat esmajärgulist toidulisandit, mis kaitsevad organismi lihasmassi hävitamist. Sellise kaitse abil on organismil palju lihtsam valmistuda lihast ehitavaks anaboolseks olekuks.
Lihaste kangelane 1
Hargnenud ahelaga aminohapped (BCAA) on kolm aminohapet, milleks on leutsiin, isoleutsiin ja valiin.
Kuidas nad toimivad? Miski ei ole kasutum dieedil oleva kulturisti seisukohalt kui see, et kuigi ta vähendab kalorite saamist, füüsiline vorm siiski ei parane. Kuna dieet vähendab keha rasvasid, võib see ka põhjustada suure vaevaga hangitud lihasmassi hävimist. Just siis tuleb appi BCAA. Neid võib kasutada põletusainena ja nii kaitsta organismi oma lihasmassi põlemise eest. Kui naudid BCAA- toidulisa, siis see takistab ennekõike organismi põletamast oma lihasmassi. Tulemuseks on lihasmassi säilimine ka dieedi ajal. Leutsiin aitab ka lihaste kasvatamisel. Leutsiin stimuleerib insuliini eritumist erilise mehhanismi abiga, sama moodi kui süsivesikud. Kõrgenenud insuliinitase aitab transportida proteiini lihastesse ja kontrollida kortisooli kogust. Kortisool on stressihormoon, mis aktiveerib lihast lõhkuvaid tegureid organismis. Hargnenud ahelaga aminohapetest on siis kahekordne kasu.
Nii neid kasutatakse: 5-8 grammi enne treeningut ja veel 5-8 grammi pärast treeningut.
Lihaste kangelane 2
HMB on leutsiini, ühe hargnenud ahelaga aminohappe, nõbu.
Kuidas ta toimib? HMB toimib tegevuses olevate lihaste alternatiivse energia allikana ja kaitseb lihast kõva treeningu käigus. See toimib hästi samamoodi kui leutsiin, kuid HMB kasutamisega ei kaasne ammoniaagi toodangut. Ammoniaak on proteiini või proteiinitaoliste toidulisandite kasutamise loomulik kõrvalmõju. Suur kogus amoniaaki võib põhjustada lihastes mürgitusseisundi ja HMB aitab alandada ammoniaagi kogust organismis.
Nii neid kasutatakse: 1,5-2 grammi enne ja pärast treeningut.
Lihaste kangelane 3
Arginiin ja lüsiin. Arginiin on üks elutähtsaid ja vältimatuid aminohappeid, mida organismis peab olema suure stressi ajal. Kõva treeningut ja ränka dieeti võib sel juhul lugeda stressi põhjustajateks.
Lüsiin on teine aminohape. Kuigi lüsiin üksinda ei avalda eriti suurt mõju, siis koos arginiiniga on ta eriti kasulik.
Kuidas nad toimivad? Nende kahe aminohappe koosmõju suurendab kasvuhormooni eritumist. Ja kui nii juhtub, hakkab organism kasutama üha suuremaid koguseid rasva põletusainena ja jätab proteiini lihastesse tagavaraks. Kui suudad panna organismi põletama rohkem rasva, siis proteiini osaks jääv hoolduskoormus väheneb automaatselt, mis viib selleni, et lihasmass säilib paremini (eriti dieedi ajal). Arginiin suurendab ka vere voolu lihastesse, mis kaitseb neid hävimisest.
Nii neid kasutatakse: 3-5 grammi arginiini ja 3-5 grammi lüsiini 60 minutit enne treeningut.
Lihaste kangelane 4
Glutamiin. Nagu arginiingi, nii on ka glutamiin üks neist aminohapetest, mida organism vajab stressi ajal. On eriti kasulik teada, et kulturism teeb organismi äärmiselt vastuvõtlikuks tugevale stressile. Glutamiin on seega teine tähtis toidulisand, mis mõjutab lihasmassi.
Kuidas ta toimib? Glutamiin lisab vedeliku ladustamist lihastesse. Suurem vedeliku sisaldus tavaliselt aitab takistada lihasmassi kadumist. See alandab ka kortisooli kogust, mis on loomulikult samuti eelis. Viimaseks- glutamiin aitab moodustada süsivesikutest glükogeeni. Süsivesikuid võib organismis ladustada kahte kohta- glükogeenina lihastesse või komplitseerituma protsessi kaudu organismi rasvavarudesse. Kui sa saad organismi ladustama rohkem süsivesikuid glükogeeniks lihastesse glutamiini abiga, siis ladustub organismi rasvaladudesse vähem süsivesikuid.
Nii seda kasutatakse: Mõned kulturistid on seda meelt, et kogused on mõju tõhususele. Ja see tähendab, et mida rohkem glutamiini kasutad, seda parem. Proovi 7-12 grammi enne ja samuti 7-12 grammi peale treeningut.
Lihaste kangelane 5
Küüslauk on maitsev ürt, mida tavaliselt kasutatakse toidu valmistamisel Vahemeremaades, Aasias ja Lähis-Idas, on olnud tuntud juba mitu tuhat aastat. Küüslauk on osutunud kasulikuks ka kulturistidele.
Kuidas ta toimib? Teame juba, et küüslauk on eriti kasulik südame tööle. Kulturistide vaatenurgast on küsimus ennekõike hormonaalsest mõjust. Loomtestidest on ilmnenud, et küüslauk koos kaseiiniproteiiniga vähendab kortisooli sisaldust. Kortisool on üks kataboolsetest hormoonidest. Teistes uurimustes on täheldatud, et küüslauk suurendab testosterooni kogust. Kui testosterooni kogus on stabiilne, siis organism ei hakka nii kergesti lõhkuma oma lihasmassi, kuigi kalorite saamine ongi suhteliselt vähene.
Nii seda kasutatakse: 450 mg kaks korda päevas koos proteiini sisaldava toiduga.
Lihaste kangelane 6
Kaseiin. Suurem osa piimaproteiinist on kaseiin ja see moodustub hapnemisprotsessi käigus.
Kuidas ta toimib? Kõigil proteiinidel on nii anaboolseid kui ka antikataboolseid mõjutusi, kuid kaseiin on harukordne, sest ta on pikamõjuline. Kaseiinil kulub paar tundi vereringesse jõudmiseks ja ta säilib seal isegi seitse tundi. Kauakestva mõjuga kaseiin on ideaalne öine proteiini allikas, mis sobib hästi kasutamiseks õhtul enne magamaminekut. Magades on alati oht kukkuda kataboolsesse olukorda, sest siis lihased vähenevad.
Nii seda kasutatakse: 40-50 grammi enne magamaminekut.
Lihaste kangelane 7
C- vitamiin. Veeslahustuv vitamiin.
Kuidas ta toimib? C- vitamiin on niiöelda antioksüdant. Nad kaitsevad organismi vabade radikaalide vastu, mis eristuvad tugeva treeningu ajal. Lisaks vabad radikaalid põhjustavad lihaspõletikke, mis ärritavad lihasrakke ja põhjustavad lihasmassi vähenemist. C- vitamiin aitab ka takistada kortisoolisisaldust, mis taas võib lihasmassi seisukohalt olla kahjulik.
Nii seda kasutatakse: 1000 mg koos toiduga enne treeningut.
Lihaste kangelane 8
E- vitamiin. Rasvlahustuv vitamiin.
Kuidas ta toimib? E- vitamiin on samuti antioksüdant, mis toimib vabade radikaalide ületootmise vastu. Vabad radikaalid võivad tekitada väikseid auke lihaskudedesse ja on seega lihast vähendavad tegurid. E- vitamiin toimib kaitsva laona, mis ümbritseb lihaskudet ja aitab takistada eespool mainitud mõju. On ka täheldatud, et E- vitamiin alandab kreatiiniaktiviteeti, mis on ühenduses lihaskoe lõhkumisega. Lühidalt ja tabavalt öelduna: E- vitamiin kaitseb lihaseid.
Nii seda kasutatakse : 200-400 mg päevas koos hommikusöögiga.
Lihaste kangelane 9
Sarvristikhein on maitsetaim, mida tavaliselt kasutatakse aasiapärastes toitudes.
Kuidas ta toimib? Sarvristikhein, mis annab curry- tüüpi maitseainetele neile omase kollase värvi, võib takistada teatud tüüpi vähihaiguste levikut, rünnates neid proteiine, mis soodustavad vähirakkude kasvu. Sarvristikheina aines põhiosa kutsutakse kurkumiks ja seda usutakse aitavat organismi põletikkude puhul. Kui põletik on saadud kontrolli alla, lihaste hävimist takistatakse tavaliselt moodustades kaudse antikataboolse mõju.
Sarvristikhein reguleerib ka tugevasti veresuhkru tasakaalu ja aitab seda organismil stabiilsena hoida. Kui organismi veresuhkrusisaldus on tasakaalus, väldib organism liigset vabade radikaalide ja kortisooli tootmist. Vabade radikaalide ja kortisooli lisandumine võib põhjustada selle, et organism läheb üle kataboolsesse olekusse ja kaotab lihasmassi.
Nii seda kasutatakse: Kasuta sarvristikheina toidutegemisel või võta seda toidulisandina sellises koguses, mida saad 1200 mg sarvristikheina tõmmisest päevas.
Autor: Rosin