10. veebruar 2003

Kanaliha

Linnukasvatus ja munade tootmine on hiiglaslikeks tööstusharudeks kogu maailmas. Enamikus riikides tarvitatakse toiduks vähemalt mõnda lindude või kodulinnuliha, kanad on neist kahtlemata kõige levinumad.

Üldiselt on kanaliha kõrge valgusisaldusega (täisvalguline) toit, milles leidub üpris vähe rasva. Kanaliha rasvasisaldus on umbes 11 %, kusjuures veiseliha tavaline rasvasisaldus on 30-40%, sealjuures kuni kaks kolmandikku kanarasvast koosneb küllastumata mitmealuselistest rasvadest. Samuti asub enamus kanalihas sisalduvast rasvast nahas. Nahata toiduks tarvitavates kanades leidub rasva ainult 5%, mis teeb selle soovitavaks madala rasvasisaldusega dieetite puhul. Kõik need arvud käivad tervete lindude kohta ning valgu ja rasva suhe võib kehaosade kaupa tugevasti varieeruda. Hele liha on tumedast peaaegu poole võrra väiksema rasvasisaldusega. Rasvasisaldus on kõige suurem seljatükkides ja koibades, millele järgnevad kintsud ja rinnatükkid, kusjuures viimastes on kõige kõrgem valgusisaldus, mis on just kulturismi harrastajale üks peamisi toiduaineid. Süües vaid kanade liha ja hoidudes praetud kanast on võimalik vältida selle turul miljardilistes mahtudes müüdava linnu rasva ja selles leiduvate kalorite tarbimist.

Kanaliha sisaldab ka suurel hulgal teisi toitaineid, kuigi seal pole nad nõnda kontsentreeritud kui muudes toiduainetes, kuna enamik kanalihast koosneb valkudest ja rasvast ja suur osa toiduainetes sisalduvatest vitamiinidest ja mineraalainetest leiduvad tiduainete veest ning süsivesikutest koosnevates osades. Pisut rohkem sisaldab vitamiine ja mineraalaineid tume kanaliha. Üldiselt leidub kanalihas väikeses koguses A vitamiini ning pisut B grupi vitamiine, mille hulgas domineerivad niatsiin ja pantoteenhape. Leidub ka püridoksiini ( B6 ) ja kobalamiini ( B12 ). Lihas leidub ka mõningal määral kaaliumi, naatriumi, fosfori , tsinki ja rauda. Vähesel määral esineb kaltsiumi ja magneesiumi ning teiste mineraalainete jälgi.

Kalkunite puhul on hele liha valgurikkam kui tume, kusjuures mõlema rasvasisaldus on ligikaudselt sama. Nagu kanalihagi puhul on kaks kolmandikku kalkuni rasvast küllastumata ning liha vitamiini ning mineraalainete koostis sarnaneb kanaliha omale. Pardi ja hanelihas leidub, võrreldes vähem rasvase kalkuni ja kanalihaga, üle nelja korra rohkem rasvu ja kaloreid.

Maailmas on sedavõrd rohkesti kana valmistamise retsepte ja söömise viise, et neid siin üles loetlema hakkata on suht mõttetu. Kindel on aga see, et parim variant kulturistidele on siiski küpsetatud või grillitud liha ja ilma nahata.

Autor: M.M.