Kang kõrgel või madalal???
On vähimagi kahtluseta selge, et kükk on kõikide harjutuste kuningas, ent on ikkagi palju treenijaid, kes seda harjutust ei tee. Paljude vabanduste kõrval, mida küki mittetegemiseks välja tuuakse on üks levinumaid, et kang turjal on äärmiselt ebamugav ja valus.
See ei olegi 100% vale. Kükk on valulik harjutus ja seda igas mõttes. Alustades sellest, et kang turjal võib paljudele tõepoolest ebamugav tunduda, lõpetades sellega, et tegemist on loomult väga raske harjutusega nagu öeldakse tõeline „higi festival ja „laktaadipidu.
Ometi on võimalusi, läbi mille on võimalik kükkimist natukenegi talutavamaks muuta. Kui küki vältimiseks on paljudel juhtudel olnud ebamugav tunne turjal, siis arvestades oma keha kuju/tüüpi on võimalik kangi asetust turjale ka mugavamaks saada.
Kuidas…?
Kaks peamist kangi asetust turjale on kõrge asetus (kang trapetsi ülaosa peal, kaelale väga lähedal) ja madal asetus (kang trapetsi alumise osa peal, kang rohkem seljal). Kolmas võimalus on veel panna kang trapetsi keskele, nende kahe põhiasetuse vahele.
See, kuhu te kangi turjale asetate määratleb suuresti kükist tuleneva mõju. Kui kang on kõrgel, trapetsi ülaosa peal, jaotub kangist tulenev koormus puusadele ja põlvedele märksa võrdsemalt kui madala kangi asetuse korral. Kui kang on madalal, trapetsi alaosal ja rohkem seljal kandub koormus rohkem puusadele, puusaliigestele ja selles piirkonnas paiknevatele lihastele. Selle asendi korral suunatakse kangi madala asendi säilitamiseks (ka tasakaalu hoidmiseks) tagumik ja puusad alla laskudes taha ning töösse kaasatakse ka need piirkonnad.
Kang rohkem trapetsi alaosal koormab tunduvalt vähem jällegi põlveliigest, kuna selle asetuse korral jäävad kükkija sääred küki ajal põranda suhtes tunduvalt enam vertikaalsesse asendisse.
Samal ajal kõrge asendiga kükkijad „kasutavad küki ajal tunduvalt aktiivsemalt reielihaseid. Kükitakse rohkem nö. jalaga.
Kõrge asetuse mõningaseks miinuseks võib lugeda asjaolu, et vähem naturaalsest lülisamba asendist ja rohkem püstisest kehaasendist tulenevalt (küki ajal) puutuvad selle stiili esindajad rohkem kokku selja probleemidega.
Seega, arvestage oma kehatüübiga, millest lähtuvalt leidke optimaalseim kangi asetus turjal ja jalgade vaheline kaugus küki ajal, see teadmine aitab teil kükki tunduvalt nauditavamaks muuta, te oskate koormust suunata ja väldite seeläbi võib olla nii mõnegi vigastuse!!!
Keha tüüp
Kangi asetus
Soodsaim jalgade asetus
pikad jalad/pikk kere – trapetsi alaosa peal 8madalal) / Nii laialt kui on veel mugav
pikad jalad/lühike kere – trapetsi keskel / Nii laialt kui on veel mugav
lühikesed jalad/lühike kere – trapetsi ülaosa peal (kõrgel) / Õlgade laiuselt
lühikesed jalad/pikke kere – trapetsi alaosa peal(madalal) / Õlgade laiuselt
Tõlkijalt: asi on tõepoolest täpselt nii nagu artiklis räägitakse. Tahaks aga tähelepanu juhtida rohkem asjaolule, et unustage igasugused käterätikud ja svammid ja pehmendajad ära. Kui teil on tõsisemad treeninguplaanid ja kavas aastaid saalis käia, siis hakake ennast kohe algusest harjutama ilma nende mugavusteta. Te harjute sellega kiirelt, küll näete.
Artikkel pärineb: Muscle & Fitness, juuli 2007.
Autor: Tõlkinud Janar Rückenberg