Kas öösel söömine teeb paksuks?
Kauaaegne kaalust allavõtmise trend räägib seda, et õhtul hilja söömine mõjutab positiivselt rasva teket ning pidurdab efektiivset kaalust allavõtmist. Tavaline seletus sellele on, et metaboolne tase on madal tänu suurenenud aktiivsustasemele. Effekt suureneb, kui sööd midagi vahetult enne magama minekut.
Vastavasisulistes väljaannetes on ilmunud nii seda kinnitavad kui ka ümberlükkavad artiklid. Nimelt näitavad paljud uuringud, et rasvumine pole niivõrd seotud õhtul-öösel söömisega kuivõrd nädalas söödud kalorite koguhulgaga. Teisisõnu organism ei sünteesi rasva koheselt, see on rohkem hilinenud effekt ning seda saab ennetada, vähendades kalorite söömist ja suurendada treeningute intensiivsust.
Biokeemilisest vaatevinklist vaadatuna pakub hilja õhtul söömine nii kasulikku kui ka kahjulikku. Näiteks on kasvuhormooni eritumine haripunktis 90 minutit pärast magamaminekut. Mida madalam on glükoosi tase, seda suurem on kasvuhormooni eritumine. See on väga oluline, sest kasvuhormoonil on anaboolne effekt ning lisaks mobiliseerib ta rasvavarusid.
Teisalt suurendab toidu piiramine mõned tunnid enne magamaminekut kortisooli kataboolset effekti. Näärmed eritavad õhtul rohkem kortisooli kui näiteks varahommikul. Uuringud näitavad, et nii proteiin kui ka veresuhkur mõjuvad pärssivalt kortisooli kataboolsele mõjule.
Üks uuring (Journal of Nutrition, 119:333-43, 1989) leidis, et inimesed, kes saavad suurema osa päeav kaloraazhist hommikusöögiga, võtavad rohkem kaalust alla kui need, kes saavad suurema osa näiteks lõunasöögiga.Veel üks uuring (American Journal of Clinical Nutrition, 57:476-80, 1993) leidis, et termogeenne effekt on hommikul palju suurem kui lõunal ning õhtupoolikul.
1995. aastal uurisid teadlased 1802 naise peal rasvumise ja õhtuse söömise seost ning ei leidnud midagi (Journal of the American Colege of Nutrition, 14:358-63). Hilisemad uuringud on hõlmanud 2580 meest ning 4567 naist ja on kestnud mitu aastat. Tulemused kinnitavad seda, et inimestel, kes said oma põhikalorid peale kella viite õhtul, ei täheldatud suuremat rasvumist kui nendel, kes said palju kaloreid hommikupoolikul.
Ülaltoodud uuringud olid läbi viidud nn. tavainimeste, mitte kulturistide peal. Raskejõustiklased ning sportlased üldse peavad arvestama, et tugev trenn suurendab teatud hormoonide nagu kortisooli ja kasvuhormooni eritumist, mida saab õhtuse toiduga korrigeerida.
Mikk-Alvar Olle tõlk. Flex
Autor: Mikk-Alvar Olle tõlk. Flex