Kas sportlased, kes kasutavad keelatud aineid, saavutavad naturaalselt treenijate suhtes ebaausa eelise… II osa
David Fairchild, PhD, Indiana Ülikooli Filosoofia teaduskonna Emeriitprofessor, 1992. aastal esitatud mõte:
„Keelatud ainete kasutamine on selge petmine, kuna selline teguviis rikub kokkulepitud reegleid. Ja kuna tegemist on teiste petmisega, siis on see vale ning dopingut kasutanud sportlaste diskvalifitseerimine peaks olema iseenesest mõistetav. Selline väide põhineb väga lihtsalt ja üheselt mõistetaval argumendil…keelatud ainete kasutamine on teadlik, vabatahtlik ja kaalutletud, kõike seda selleks, et saavutada eelis võistlustel. Kuna rikutakse kokkulepitud reegleid ja rikkumine on teadlik, on sellise eelise saavutamine täiesti kindlalt ebaaus, ebaeetiline, ebaseaduslik ja lubamatu. Sellist sportlast tuleb karistada. Ka anaboolsete steroidide (on dopingu nimekirjas) kasutamine on teadlik ja läbimõeldud katse saavutada valitud alal teiste ees ebaaus eelis. See on petmine.“
Michael J. Beloff , Inglise jurist, tsiteering aastast 2001:
„Dopinguvastane võitlus ja kontrollide eesmärgid on ju väga selged. Spordivõistluse olemuse üks tunnustest on aegade algusest see, et võistlus peab olema läbiviidud ausate ja kõigile võrdsete reeglite ning tingimuste järgi. Sportlase edu või ebaedu määrajaks peaks olema naturaalne talent ja loomulikud võimekused nagu kiirus, osavus, jõud, vastupidavus jne. Loomulikult võib neid naturaalseid andeid treeningu ja treenimise läbi lihvida, peabki lihvima. Spordis võib sageli kuulda fraasi „tasandatud mänguväljak“ (võrdsed tingimused). Keelatud ainete kasutamine rikub selgelt selles fraasis ridade vahel kõlavat võrdsuse ja võrdsete võimaluste põhimõtet: dopinguaine kasutaja saavutab oma tegevusega naturaali üle ebaausa eelise. Resultaadi määratlejaks saab pigem testosterooni purgikese suurus, mitte niivõrd treeningualased teadmised ja tegemised treeningrajal. Süütute ausate sportlaste huvid vajavad kaitsmist ja süüdlased peavad saama oma karistuse.“
Michael Dillingham, San Francisco „49ers´i“ jalgpalli koondise füsioterapeut avaldas oma artiklis 2004. a. järgmise mõtte:
„Miks see teema ühiskonnas ikka ja jälle kõlab, on see, et steroidide ja teiste keelatud ainete kasutamine on PETMISE üks suur ja „võimas“ ilming. On selge, et steroidid toimivad hästi ja kuna nad toimivad annab see nende kasutajatele suure eelise mittekasutajate ees. Igasuguste keelatud ainete kasutamine on tegelikult sotsiaalse leppe, mille sportlased on vaikimisi (võistlustel ka otseselt ka väljaöeldes) andnud, rikkumine. „Aus mäng…me võistleme ausate reeglite järgi“ on ju olümpia printsiip. On asjad, mida me võime teha ja on asjad, mida me teha ei või.
Richard Pound, endine Maailma Antidopingu Liidu president avaldas 2008. a. mõtted:
„Ärgem unustagem, et ükski sportlane ei võta aineid mänguväljaku võrdsustamiseks, vaid üheselt selleks, et saada mingi eelis teiste ees. Ja kui kõik hakkavad mõtlema ja tegema nii, nagu ainete manustajad mõtlevad ja teevad, siis „meie“ võtame küll 1000 mg, kuid „nemad“, et veelgi paremad olla, võtavad 1000 mg asemel 1500 mg või 2000 mg ja varsti 2500 mg ja nii see ring aina paisub ja paisub…
Lõpptulemuseks ei ole enam inimlik spordivõistlus, vaid mittemidagiütlev ja mitte midagi näitav tehislikult ülestöötatud monstrumite kokkutulek.
Keelatud ainete kasutamine ei ole juhuslik, see on teadlik, plaanitud ja selgelt eesmärgistatud selleks, et saada teiste sportlaste üle eelis. Eelis, mis on ebaaus ja reegleid rikkuv.
Eric Walker, „Oakland A“ endine pesapalli meeskonna konsultant avaldas oma veebilehel järgmise mõtte:
„Kui keelatud ainete kasutamises on midagi ebaõiglast, siis on selleks asjaolu, et puudub igasugune tunnustus neile, kes ei lange kiusatusse ja kes suudavad oma moraali ja eetika normidele tuginedes valida selle õige tee. Mis seal salata, paljud kasutaksid ehk, kuid kuna see on ühiskonnas nii regulatiivselt aga ka eetiliselt taunitud, siis nad austavad seda kokkulepet. Kahju on sellest, et tunnustamata jääb otsus ja valik tegutseda õiglaselt, samuti võetakse võimalus naturaalsetest tipptulemustest, mis ongi ju õiged, rõõmu tunda.“
Kirjutis pärineb: [url=Järgnevalt argumenteeritud seisukohad selle kohta, miks keelatud ainete kasutamine oli, on ja jääb ebaeetiliseks ning on selgelt suur petmine:]http://sportsanddrugs.procon.org/view.answers.php?questionID=001236&print=true[/url]
Artikli lõpetab raamatu „How Good People Make Tough Choices“ autor Rushworth M. Kidder oma mõttega:
„Steroidid ja nende kasutamine ei ole moraalselt neutraalne. Nende kasutamine hävitab meie kehasid ja nad annavad ebaausa eelise nende kasutajatele. Vanasti oli nii, et teades, milline on avalikkuse pahameel steroidide kasutajate suhtes, paljud sportlased lihtsalt loobusid. Ainsateks kasutajateks olid need, kelle moraali avalikkuse pahameel tõesti ei liigutanud või nad lihtsalt leidsin omale väga hea põhjuse. Klassikaliselt ebavõrdne võistlus saigi sealt, nendest ja sellistest moraalitutest suhtujatest alguse, võistlus, kus võitmised ei tulene niivõrd atleetlikkusest ja sportlikust vaprusest vaid ebaaususest ja ebavõrdusest.
Viide: [url=http://www.associatedcontent.com/article/39894/analyzing_the_ethics_of_steroid_use.html?cat=14]siin[/url]
Artikli „Analyzing the Ethics of Steroid Use in Professional Sports“ autor võtab temaatika kokku nii:
Steroidid (ka teised keelatud ained) on illegaalsed ja ebaeetilised, kahjuks vist ka „surematud“. Isegi prohvisportlasena ütlen, et rahaline kasu, mida te steroidide kasutamisest tulenevalt saate ei ole riske väärt. Kas sportlastele meeldib see või mitte, kuid ei või eirata asjaolu, et üle maailma on sportlased noortele suurteks eeskujudeks. Steroidide kasutamine igal tasandil tuleb hukka mõista ja eelistada tuleks nii seadustele kui ka eetilikale tuginedes legaalseid võimalusi. Igasugune steroididega seonduv, nende kahjulikkust ja kasutamisest tulenevaid negatiivseid tagajärgi esiletoov informatsioon peaks olema populariseeritud, tasuta ja vabalt jagatav. Minu lõplik seisukoht on veelkord, et sõltumata asjaoludest…steroidide kasutamine on ebaaus ja ebaeetiline.
Artikkel pärineb [url=http://www.associatedcontent.com/article/39894/analyzing_the_ethics_of_steroid_use.html?cat=14]siit[/url]
Autor: Tõlkinud Janar Rückenberg