Kofeiini abil tippvormi?
Kofeiin, teisiti öeldes kohvi, mõjub kehalisele vormile positiivselt. Selguse mõttes olgu kohe lisatud, et siin ei peeta silmas aga näiteks caffé latte´t, vaid tõesti täiesti tavalist õiget musta kohvi (äärmisel juhul ka espresso).
Kaalualandamise ja dieedi peamised põhimõtted peaksid olema kõigile suhteliselt tuttavad. Teame, et kui tarbida kaloreid vähem põleb rasv rohkem ning tõeliselt hea vormi saamiseks tuleb millalgi dieedi jooksul vähendada süsivesikute kogust. Kuid arvatavasti on igaüks, kes on langetanud süsivesikute määra, tunnetanud siis teatavat jõetust ja väsimust. Süsivesikud on nimelt ajule toiduks ning kui nende kogust piirata, satub aju nö nälga ja tekibki väsimus. Süsivesikute vähendamine alandab ka glükogeeni taset, mistõttu võib raskeks osutuda jõusaalis endast maksimumi andmine.
Eriti tõhus kombineerituna süsivesikutevaese toiduga
Langenud glükogeenitase mõjutab lisaks jõusaalitreeningutele ka suurel määral rasvapõletamist. Kui glükogeenivarud on täis, ei kasuta organism peaaegu kunagi rasvu energiaallikana; kui glükogeenivarud on aga enamvähem otsakorral, suureneb rasvapõletus radikaalselt. Seega võib madala süsivesikutesisaldusega dieet olla üsna tõhus.
Mõnikord võib treenimine tunduda aga raske, sest enesetunne on kehv. Süsivesikute defitsiit teeb vaimselt nõrgaks ning kuna ka glükogeenivarud on tühjad, ei lähegi treenimine eriti ladusalt. Sellises olukorras tuleb appi kofeiin.
Kofeiin on kohvi aktiivne koostisosa, mis mõjub närvisüsteemile ergutavalt. Kui närvisüsteem on üles äratatud, käivitub sündmusteahel, mis aitabki saavutada vormi. Süsivesikutevaene dieet käivitab seega rasvapõletuse ning kofeiin lükkab selle siis veel suurema jõuga käima.
Kofeiin ja rasvapõletus
Kofeiin avab rasvarakud ja vabastab rasvhapped, mis on rasvade ehitusmaterjaliks. Rasv lõhustub ning organism kasutab selle ära energia saamiseks. Kuid kui mängus on ka süsivesikud, siis teatavasti vallandab glükoos insuliini eritumise, mis aga takistab rasvade vabanemist. Sellest tulenevadki väärarusaamad, justkui kofeiinil polekski mingit mõju. Tegelikult peitub saladus viisis kuidas kofeiini tarbida. Tassitäis musta kohvi, ilma suhkrust saadavate süsivesikuteta, vallandab ainevahetuses muutuse, mille tagajärjel kasutatakse energia tootmiseks suuresti rasvasid. Eriti aitab rasva põlemisele kaasa kui tarbida kohvi tühja kõhuga või koos proteiiniga kana või väherasvase lihaga.
Kofeiin suurendab katehoolamiinide kogust. Katehoolamiine tuntakse kui „võitle või põgene” hormoone. Nendeks on epinefriin (adrenaliin) ja norepinefriin, mis vabanevad ränga treeningu käigus või ekstreemses olukorras. Näiteks on sind kunagi kinni peetud kiiruse ületamise eest? Mis siis juhtub? Võpatad ja meel muutub erksaks see ongi katehoolamiinide peamine mõjuavaldus. Lisaks sellele, et muutud elavamaks, suureneb aga ka energiakulutus ja seda just suures osas rasvade arvelt.
Kofeiini ja süsivesikuvaese dieedi koosmõjul:
***kiireneb ainevahetus
***suureneb lipolüüs (rasvapõletus)
Kofeiin ja aeroobne treening
Nii mõnigi dieedipidaja, kes teeb kalorite kulutamiseks aeroobset treeningut, arvab, et ideaalne on seda teha kohe hommikul tühja kõhuga. See on tõeliselt hea aeg tarbida ka kofeiini hoides samas süsivesikute saamise madalana, olenemata sellest, kas dieet on süsivesikutevaene või ei. Kofeiin vabastab rasvhappeid organismi rasvavarudest ja tagab sel viisil organismile aeroobse treeningu jaoks piisaval hulgal põlemismaterjali.
Kuigi kofeiini mõju on vahetu, püsib sellest saadav kasu veel neli tundi peale tarbimist. Seega suurendamaks rasvapõletust aeroobse treeninguga tuleks trenn teha nelja tunni jooksul kohvi või kofeiini tarbimise hetkest. Umbes selle aja pärast katehoolamiinide mõju kaob.
Lihaste säilitamine
Piirates kalorite ja süsivesikute kogust muutub keha eriliseks rasvapõletusmasinaks. Organismis toimuvad metaboolsed muutused, mille tagajärjel hakatakse põletamismaterjali võtma rasvavarudest. Kui insuliinitase püsib madalana ja kalorid on kontrolli all, põleb rasv ühtlaselt ööpäevaringselt.
Süsivesikutevaesel dieedil on aga ka oma varjupool organism võib hakata energia saamiseks kasutama proteiini. Probleem seisneb selles, et lihased koosnevad proteiinist, lihasmassil on aga suur mõju ainevahetuse kiirusele. Kui lihased hävivad, aeglustub ainevahetus.
Aeglane ainevahetus on aga viimane asi, mida dieedipidaja vajab, seega tuleb kuidagi oma lihasmassi kaitsta. Suurendades katehoolamiinide eritumist aitab kofeiin kaasa lihasmassi säilimisele. Selle põhjuseks on, et kui süsivesikute tarbimine on minimaalne, põletatakse rohkem rasva kui valku.
Regulaarne kofeiini tarvitamine tagab, et lisaks rasva vähenemisele säilib ka lihasmass ning ka ainevahetuse kiirus. Hoides katehoolamiinide taseme kasvõi veidikene kõrgemal, samas kui toit on kalori- ja süsivesikutevaene, väljud oma kaalulangetusmängust alati võitjana.
Viimane tähelepanek
Juhul kui oled regulaarse kohvijoomise vastane, mõtle sellele: uurimused on näidanud, et kohvi ennetab diabeedi teket. „Journal of the American Medical Association” esitab selle kohta viimased epidemioloogilised tõendid. Kaks erinevat Euroopa uurimust näitavad, et rohke kohvi tarbimine, võrreldes kahe või vähema tassitäie kohviga päevas, vähendab 2. tüüpi diabeedi kujunemist. See on huvitav, sest veel paar aastat tagasi arvati asi olevat täpselt vastupidine.
Tõlge ajakirjast Body
Autor: Tõlkinud Greta