Kõige odavam anaboolikum!!!
Üle maailma erinevates jõusaalides on tuhandeid tegelasi, kes üritavad nõrkemiseni lisada oma „raamile massi ja jõudu. Tahate teada kõige odavamat ja võib-olla ka kõige efektiivsemat võimalust kuidas seda teha? KÜKKIGE!!!
Olen tegelenud, näinud ja kokku puutunud inimestega, kes on küll treeninud, kuid pole saavutanud s…agi kui nad ei kükkinud. Tean treenijaid (mõistagi naturaalsed), kes on kolme kuuga kogunud 8 9 kg kehakaalu, peale seda kui nad on tõsiselt kükkima hakanud, muidugi ka sööma. Selleks ei ole palju vaja, vaid 7 8 põhilist harjutust, mille ümber treeningplaan keerleb ja põhirõhk on siis kükkimisel. Ja loomulikult, see 8 9 kg ei tule ainult jalgadele, vaid läbi kükkimise kasvatate lihast üle kogu keha. Järgnevalt väljavõte, mille kirjutasin aastaid tagasi Hardgainer Magazine´le. Ja kuigi Hardgainer Magazine on suunitlusega naturaalsele kulturismile, lisaksin, et see jutt ja printsiibid rakenduvad edukalt ka keemiliselt assisteeritud kulturisti praktikas:
Tüüpiline hardgainer võib unustada igasuguse lihasmassi kasvatamise ja saavutamise kui nad ei suuda kasvama indutseerida oma reielihaseid ja seljalihaseid.
Arutlegem seda selliselt, et kui te olete aru saanud, et teie keha ei taha lihasmassil väga efektiivselt lasta juurde tulla ja teie treeningplaan hõlmab peamiselt lamades surumist ja biitsepsiharjutusi, siis kui suured nõudmised te üldse oletegi oma kehale esitanud, et ta kasvama hakkaks? Treenides põhiliselt rinda ja biitsepsit, natuke õlga ja triitsepsit juurde kasutate te ligikaudu ära vaid 10% oma kasvupotentsiaalist. Keskendudes tõsiselt kükile või jõutõmbele (ei peagi seda tegema samaaegselt) rakendate te töösse ligikaudu 70% oma lihastest ja see on kehale juba tõsiseks signaaliks, et HAKKA HEAGA KASVAMA, RASKEKS LÄHEB MUIDU!
Põhjus selles, et need kaks kükk ja jõutõmme mõjutavad ainevahetust väga palju, seetõttu ka tulemused suurepärased. Muidugi, praktikas ei ole see paljude jaoks ehk kõige lihtsam, kõigel väärtuslikul siin elus on oma hind: karmid trennid pidevalt suureneva raskusega. Efektiivseim meetod neile, kel massikogumisega probleeme, on 20 korduseline kükk, mida tehakse peale soojendusseeriat (seeriaid) vaid üks seeria.
Nii, et ei mingit nuttu ega hala jõhkrad tõsiseid pingutusi nõudvad trennid.
Kui te pole tõmmet ega kükki kunagi pikki seeriaid teinud, siis isegi väikese raskusega imestate, kui raske see on. Pikk tõmbeseeria või kükiseeria on võib olla kõige raskem asi, mida te oma saalis üldse teinud olete, võib-olla ka raskeim asi, mida te elus üldse olete taluma pidanud. Kuid kahtlemata on sellised ettevõtmised saalis kõige produktiivsemad asjad, kui eesmärgiks lihasmass ja kasvamine.
Oluline on lisada veel, et ega 20 korduselist kükiseeriat ei tehta nii, et panete mingi suva väikese raskuse peale, teete kergelt pingutades oma 20 kordust ja viskate kangi pukkidele tagasi. Ei ei, kindlasti mitte nii ei käi see asi. Raskus on umbes selline, et 10 korduse ajaks ahmid õhku nagu äraaetud hobune, 15 korduse juures ollakse „peaaegu, et surnud. Ja kui see 15 on tehtud, siis selle asemel, et kangi tagasi panna, tehakse sügav hingetõmme ja hakatakse kordus korduselt 20 poole edasi liikuma. Sa pead iga viimase kui lihaskiuga oma kehas võitlema, et nad aitaksid sul need järelejänud kordused, kangi tõsta. Pärast kõike olete kuidagi jõudnud 20 ära teha ja kahekümne esimest kükki ei tohiks te olla enam võimelised tegema. Kui te olete võimelised veel mõne seeria tegema, siis ei võtnud te asja hingega või ei olnud raskus piisav.
Siit ka põhjus, miks teen selle „hullumeelsuse (kas jõutõmbel või kükil) alati viimase asjana. Proovige ära ja näete miks viimasena!
Olen treeninud palju selliseid, kes väidavad, et nad treenivadki juba nii; et nad töötavad saalis nagu loomad ja teevad ka 20 korduselist kükki, pärast mida vingerdavad maas nagu kalad, kes veest kuivale maale toodud. Ja nad on kindlad, et sellise väikese seeriate arvuga, rääkimata sellest ühest pikast kükiseeriast, ei hakka nad ikkagi kasvama. Muide, pärast mõnda aega sellist treeningut, erinevate hardgainerite treenigprintsiipide rakendamist oma treeningplaanidesse on nendest jutumeestest enamustest sirgunud väga võimsad ja tugevad mehed.
Tõlkijalt: Kuigi artikkel peab primaarselt silmas kükkimist võiks ja saame käesoleva artikli najal ikka ja jälle nentida baasharjutuste tähtsust tervikuna. Õigust räägib selle artikli autor. Mis seal salata, eks suurem osa meist alustab või on alustanud oma treeningkarjääri „RIND/BIITSEPS treeningprogrammidega. Samas nüüd, kus treeningualast informatsiooni on sedavõrd palju, ei tohiks seda enam juhtuda. Ei suutnud alguseaastatel ka ise aru saada baasharjutuste tähtsusest, kuid nüüd tagantjärgi mõtlen, et küll annab ikka loll olla. Praegu julgeksin noortele, jõudu ja massi ihkavatele kulturismihakatistele ja rammumeestele soovitada, et kui skelett kannatab ja tahtmine tugev, siis võiks esimesel paaril treeninguaastal oma tegemised koondada valdavalt nelja baasharjutuse ümber lamades surumine, jõutõmme, kükk ja surumine seistes (nõksuga), rammumehed nimetavad seda ka nn. svungimiseks. Need võiks olla tuumikharjutused, mille järgi ehitate üles oma nädalase treeningprogrammi. Miks nii??? Aga sellepärast, et need on harjutused, mis kaasavad töösse väga suure osa teie keha lihastest. Lihtne näide võtame suhteliselt võrdse geneetika ja kehatüübi korral kui kaks meest, võrdselt vähese treeningstaaziga panna trenni tegema. Üks teeb kaks korda nädalas biitsepsit ja teine teeb kord nädalas jõutõmmet, siis mis te arvate, milline mees on aasta pärast kogunud rohkem lihasmassi? Loomulikult jõutõmbaja. Veelgi enam, ma arvan, et kui kumbki mees oleks treeningute algul fikseerinud ära oma lamades surumise tulemuse, siis kontrollperioodi lõpul seda uuesti katsetades ilmneks üsna selgelt, et kuigi mehed pole surumist teinud, on oluliselt tõusnud ka selle mehe surumise jõunäitaja, kes jõutõmmet tegi. Vot sellise efekti annavad baasharjutused eriti kükk ja jõutõmme, aga ka surumised seistes ja lamades. Veel väga piltlikult väljendudes kui biitsepsit treenides töötab võib olla 4 – 5 lihast (kõht ja selg keha püsti hoidmiseks, kergelt lohaka tehnika korral ka õla esiosa pluss muidugi biitseps), siis näiteks tõmbe korral on täie tõsidusega töös kogu keha lihased biitseps, selg, kõik selle üksikud lihased, reie nelipealihas, reie kakspealihas, trapets, deltalihas, sääred nimetage mida iganes. Kusjuures kõik suured ja suure massipotentsiaaliga. Nii, et tehke järeldus, kas teete ühe tõste, mille käigus töötab 25 lihast või teete ühe tõste ja töötab 5 lihast kumb on baasjõu ja massi kasvatamise suhtes kasulikum???
Jõutõmbeks soovitan Kanada süsteemi ja kes küki ümber plaanib oma programmi üles ehitada, eeldades, et ka varasem kükkimise kogemus olemas, soovitan Smolovi kükiprogrammi. Mõlemad programmid kätkevad endas ka pikki seeriaid, mis muudab need süsteemid massi kasvatamise seisukohalt eriti väärtuslikeks.
Muidugi, süüa tuleb palju ja kvalieetselt, et saaks kindlasti oma valgud kätte ärge koonerdage ka rasvade ja süsivesikutega.
Lõpetuseks panen lingi neile, kes pole svungimisega tuttavad:
[url=http://www.youtube.com/watch?v=NnpKsqjWE64]http://www.youtube.com/watch?v=NnpKsqjWE64[/url]
Väga mõnus asi, võtke kindlasti kavasse!!!
Autor: Tõlkinud Janar Rückenberg