6. aprill 2012

Kui mitu muna on soovitatav süüa?

Miks on muna kasulik? (Naine24, 05. aprill 2012)

Selle nädalalõpu staar on muna. Munad sisaldavad rohkesti täisväärtuslikke valke, lipiide, vitamiine ja mineraalaineid, teatab Tervise Arengu Instituut. Munarebus on keskmiselt 49 protsenti vett, 32 protsenti lipiide, 17 protsenti valke ja 2 protsenti mineraalaineid (nt kaltsiumi, fosforit). Ka muna vitamiinid on põhiliselt koondunud rebusse (A-, D-, E-vitamiinid, pantoteenhape, folaadid ja biotiin).
[url=http://www.naine24.ee/799574/miks-on-muna-kasulik/]Loe edasi[/url]

Toitumisteadlane Tiiu Vihalemm: ühe muna päevas võiks kindlasti süüa (Tarbija24, 6. aprill 2012)

Tartu Ülikooli emeriitdotsent, bioakeemikust toitumisteadlane Tiiu Vihalemm soovitab süüa ühe mitte väga kõvaks keedetud muna päevas ja ütleb, et ka kaks või kolm pole liiast, sest muna sisaldab väga head valku. Vihalemma sõnul on suhtumine munasse viimasel ajal muutunud: kui varem soovitati süüa vaid üks muna nädalas, siis nüüd juba iga päev. «Munas on kõige parem valk üldse, mis olla saab,» kinnitab ta ja lisab, et muna on seotud elu algusega, mistõttu on munakollases ka kõik vajalikud mineraalained.
[url=http://www.tarbija24.ee/799928/toitumisteadlane-uhe-muna-paevas-voiks-kindlasti-suua/]Loe pikemalt[/url]

Muna võib süüa kas või iga päev (NaisteMaailm, 9. aprill 2009)

Aastaid on arstid soovitanud inimestel kolesteroolihirmus süüa mitte rohkem kui kaks muna nädalas. Nüüdseks on aga selgunud, et see kartus on asjatu ning terve inimene võib muna kas või iga päev süüa.
Briti Südameühing (BHF) on kõrvaldanud oma toitumissoovitustest nõuande piirata munasöömist kolme munaga nädalas, sest Surrey ülikoolis tehtud uuringu kohaselt mõjutab rohke munasöömine vere kolesteroolitaset väga vähe.
[url=http://www.naistemaailm.ee/index.php?module=article&id=20187]Loe edasi[/url]

Viigimaa: kõrge kolesterooli puhul on kaks muna nädalas piiriks (Tarbija24, 12.02 2009)

Põhja-Eesti Regionaalhaigla Kardioloogiakeskuse juhataja professor Margus Viigimaa sõnul vastab tõele, et tavainimene ei pea lugema, mitu muna nädalas ta sööb, kuid pärilike kolesterooli ainevahetuse probleemidega isikud ei tohiks siiski üle kahe muna nädalas endale lubada.

Briti teadlaste sõnul ei pea inimesed piirama munade söömist – selle asemel peaks neid hoopis julgustama mune sööma. «Tavainimesel see võib olla täitsa tõsi, kuigi seal on ka erinevaid seisukohti, see ei ole kindel seisukoht,» ütles uudist kommenteerides professor Margus Viigimaa.
«Aga kui küsimus on hüperkolesteroleemia patsientides, kellel on haiglaslikult kõrge kolesterool, siis on praegu kõikides juhendmaterjalides sees, et nad ei tohiks süüa üle kahe muna nädalas,» lisas ta.
[url=http://www.tarbija24.ee/81635/viigimaa-korge-kolesterooli-puhul-on-kaks-muna-nadalas-piiriks/]Loe pikemalt[/url]

Muna-eri (Treenitargalt, 18.01 2011)
Vanasti räägiti, et üle kahe muna nädalas ei tohi mingil juhul süüa — kolesteroolitase kargavat kohe lakke. Nüüd aga nimetatakse muna lausa supertoiduks, milles kõik organismile vajalik. Kus peitub tõde?

Palusime munamüütide lahkamiseks appi toitumisnõustaja ja treeneri Raivo Piiberi, kes ise sööb päevas kolm kuni viis kanamuna. Ta ütleb, et muna karta pole vähimatki põhjust ja eestlased üldiselt ei kardagi.

Dieedipidajate südame rahustamiseks otsisime välja seitse enamlevinud munamüüti ja palusime Raivol need kas kinnitada või ümber lükata. [url=http://www.treenitargalt.ee/kanamuna-supertoit-voi-salavaenlane/]Siin nad on![/url]

Autor: Janika Jürgenson