Kuidas tõsta kehakaalu? Nõu annab Ott Kiivikas
Enamus naisi soovivad kaalus alla võtta, aga samas on suur probleem paljudel, et kuidas kaalu juurde saada! Sel korral Buduaari tähelepanu on just kehakaalu tõstmisel. Meile annab nõu Ott Kiivikas, kes on 12-kordne Eesti meister kulturismis.
Kui tihti sinult küsitakse ”Kuidas kehakaalu tõsta?”? Sellise küsimusega pöörduvad minu juurde enamjaolt meesterahvad, kuid üksikutel juhtudel ka naisterahvad. Kaalutõstmise puhul peetakse tegelikult silmas seda, et soovitakse suurendada kehakaalu lihasmassi arvelt. Võib–olla soovib keegi ka lihtsalt paksemaks minna, kuid valdav enamus soovib siiski sportlikum välja näha ja mitte olla piitspeenike.
10 põhisoovitust, kuidas tõsta kehakaalu!
1. Igasugu kaalutõusu eelduseks on see, et tarbime ööpäevas rohkem kaloreid kui kulutame. Kui on kiire ainevahetuse kehatüüp, siis tavaliselt ei ole inimene suuteline 2-3 toidukorraga sööma sisse rohkem energiat, kui ta ära kulutab. Normaalne kaloritehulk, mis juba tagab kaalutõusu, on ca 10– 15% lisakaloreid ööpäevas, võrreldes kulutusega.
2. Tõsta toidukordade arv 5 toidukorrale päevas, st et 3 põhitoidukorda ja 2 vahepeala.
3. Ära söö valimatult kõike, mida kätte saad, et suurendada kehakaalu. Mida tervislikum (loe: kvaliteetsem) on tavatoit, seda kvaliteetsem saab olema ka saavutatud tulemus rasva% mõttes.
4. Kindlasti hakka tegelema jõusaalitreeningutega, sest see soodustab lihasmassi kasvu. Kombineeri seda koos mõõdukas koguses aeroobse treeninguga. NB! Ära karda, et kasvad äkki liiga lihaseliseks! Kui sa ei ole siiani lihaseid saanud, siis ei saa sa neid ka tõenäoliselt mitte kunagi. See on pikk protsess ja võtab aega ja nõuab pühendumist. Lihased ei ole juuksed ega küüned, mis kasvavad sõltumata sellest, kas me neid soovime või mitte.
5. Normaalseks kaalutõusuks pean 1-2 kilo kuus, vastasel juhul on lisandunud kaalust suurem osa rasv.
6. Kogu asja võti on regulaarsus, kaalutõusu ei järgne, kui kolm päeva järgid ja järgmisel kahel päeval ei ole sul mahti süüa etteantud toidukordi täis. Me ei saa ette ära süüa, sama kehtib ka treeningu kohta.
7. Kuna kaalu juurdesoovijatel on valdavalt kiire ainevahetuse tüüp, siis kindlasti ei pea toit olema rasvatu, kuid kiirtoidukohtades isu rahuldamine ei vii soovitud tulemuseni.
8. Kui on raskendatud vahepalade kättesaamine, võid kasutada toidulisandit (süsivesikud ja valgud kombineeritud, toodetest: Mass 2, Lean Gain, Gain Bolic). See oleks alternatiiv tavatoidule ehk tavatoit kontsentreeritud kujul.
9. Kirjuta endale ette täpne kuupäev ja kaalunumber, kuhu soovid jõuda, ja arvesta varasemat soovitust ühes kuus normaalse kaalutõusu kohta, seeläbi eesmärgistad ära oma tegevuse.
10. Kui jääd oma teadmistega hätta, siis ära karda küsida nõu kogenud treeneritelt ja samuti saad palju treeningualaseid ja toitumisalaseid soovitusi portaalist [url=http://www.fitness.ee/]Fitness.ee[/url], samast leiad ka toidulisandeid lihasmassi lisamiseks või kui soovid, ka kehakaalu alandamiseks.
Buduaar.ee
Autor: Annett Grossfeldt – Buduaar