3. juuni 2024
Kuidas vältida näljatunnet?
Näljatunde vähendamine ja pideva söömise vajaduse kontrollimine võivad olla keerulised, eriti kiire ainevahetusega inimestele. Siin on mõned praktilised nõuanded, kuidas saaksid oma näljatunnet vähendada ja toitumist paremini tasakaalustada:
- Lisa häid rasvu: Nagu kulturist ja personaaltreener Troy Alves soovitab, võib tervislike rasvade lisamine toidule aidata hoida täiskõhutunnet kauem. Proovi lisada linaseemneõli, pähkleid, avokaadot või lõhet oma toidukordadesse. Need toidud sisaldavad tervislikke rasvu, mis aitavad aeglustada seedimist ja hoida sind kauem täis.
- Tarbi rohkem vett: Suurenda oma veetarbimist. Joo vähemalt galloni vett päevas, nagu Troy Alves soovitab. Vesi aitab täita kõhtu ja hoiab keha korralikult funktsioneerimas.
- Söö rohkem tahket toitu: Kui toiduasendajad ja vedelad toidud ei hoia nälga eemal, siis proovi neid asendada tahke toiduga. Tahke toit võtab kauem aega seedimiseks ja võib hoida sind täiskõhutundega kauem. Nagu Tevita Aholelei soovitab, võid kaaluda ka rohkemate proteiinirikaste toitude lisamist oma toidukordadesse.
- Suurenda proteiini kogust: Lisa rohkem proteiini oma toidukordadesse. Proteiin aitab pikemaks ajaks täiskõhutunnet säilitada. Kui oled ikka veel näljane, võid kaaluda veel kahe väiksema toidukorra lisamist päeva jooksul ja vähendada aega toidukordade vahel.
- Vali aeglase imendumisega süsivesikud: Mary Beth Augustine soovitab tutvuda glükeemilise indeksiga ja valida toite, mis on madala või mõõduka GI-ga. Need süsivesikud seeduvad aeglasemalt ja aitavad hoida veresuhkru taseme stabiilsemana, mis omakorda vähendab näljatunnet. Näiteks oad, pähklid ja seemned on head valikud.
- Suurenda kiudainete tarbimist: Proovi saada vähemalt 30 grammi kiudaineid päevas. Kiudained aitavad seedimist aeglustada ja pikendavad täiskõhutunnet. Kiudainerikkad toidud nagu oad, pähklid ja seemned on suurepärased valikud.
- Terve söögikordade tasakaalustamine: Tasakaalusta oma toidukorrad, valides lahja proteiini, tervislikud rasvad ja madala kuni mõõduka GI-ga süsivesikud. Näiteks võib söögiisu kontrollimiseks näksida väikestes kogustes ube, pähkleid või seemneid peamise toidukorra ajal.
Need soovitused aitavad tasakaalustada toitumist ja vähendada pidevat näljatunnet. Kui probleem püsib, on kasulik konsulteerida toitumisnõustajaga, kes saab pakkuda isikupärastatud nõuandeid ja lahendusi.
Autor: Joker
Illustratsioon: Võsu Mart