Kulturism kui maailmavaade…
Millilised võiksid olla kulturistide maailmavaate läbivad tunnused?
1. Vastutus. Kulturistid teavad, et nende tulemus sõltub 100% nendest endast mitte kellestki teisest. Kulturism ei ole meeskonna ala, kus saab nõrkuse hetkedel oma kohustusi varjatult võib-olla kübekenegi meeskonnakaaslastele delegeerida. Arengut taotlevad kulturistid teavad väga hästi, mida tähendab „amat victoria curam“ ehk seda, et panuse suurus on reeglina pigem alati tagajärjega võrdelises seoses.
2. Suhestumine toitu. Kulturismirahval on söömise, toidu ja toitumisega kahtlemata eriline suhe, ma julgen väita, et sportlaskonna seas on see kõige erilisem suhe üldse. Esiteks juba sellepärast, et lõpptulemus võistlustel sõltub väga suurel määral toitumisest. Kulturistid oskavad toitu hinnata. Usun, et kulturistid on see osa inimkonnast, kes suudavad motot „söö seda, mida vajab sinu keha, mitte seda, mida soovid sina ise süüa“ kõige paremini järgida. Vähemalt saavad nad sellest kindlasti aru paremini kui enamus inimestest seda mõistab. Kulturistid teavad kindlasti kõige paremini, kui vähe me ellujäämiseks tegelikult vajame ja kui palju me tegelikult mõttetult üle sööme. Edukal võistleval kulturistil peavad olema toitumisest väga head teadmised.
3. Eesmärkide püstitamine ja saavutamine. Sihtide seadmises ja nende poole pühendunult liikumises on kulturistid meistrid omaette. Usun, et selles osas ei ole mitte ainult tavainimestel kulturistidelt õppida, vaid ka paljude teiste spordiala harrastajatel. Kulturistid on visad, nad teavad, mida tähendab pühendumine ning loobumised, nad on enamasti väga suure töötahte ja visadusega. Nii naljakas, kui see ka ei tundu, tänapäeval on järjest enam selliseid inimesi, kes ei teagi, mida nad tahavad, kes ei oska endale isegi eesmärke püstitada.
4. Kulturistid on kriitilised optimistid. See tähendab seda, et kulturistid on enda ja oma arengu suhtes peaaegu alati kriitilised, aga nad näevad seejuures alati ka võimalusi enda arengus edasi minna ja paremaks saada. Pessimist ei pane kangile 100 kg ning ei kuuluta enamuse uskumatusest hoolimata, et „teen sellega 100 kükki järjest“. Pessimist ei kõnni jala Tartust Tallinnasse. Pessimist ei lähe dieedi perioodil trenni lootes seejuures veel progresseeruda. Pessimist ei tee nädalas 500-600 lõuatõmmet. Pessimist ei tee kükiseeria kahekümnendat kordust olukorras, kui juba kaheteistkümnenda korduse peal tahtis teadvus kaduda. Pessimist ei tee kaloridefitsiidis 4-6 aeroobsega kombineeritud jõutreeningut nädalas. Ja nii edasi ja edasi ja edasi. Uue, ilusa, hea ja hinnatava kvaliteedi loomiseks tuleb alati ennast ületada. Kulturistid teavad, et arenguks tuleb piire nihutada.
5. Tervik koosneb osadest. Kulturisid omavad arusaama, et tervik koosneb osadest ja tulemust määratlevad alati mitmed erinevad aspektid. Hea tulemuse taga on peaaegu alati erinevad tegurid, nende kokkusobitamine ja harmoonia. Laval eksponeeruva treenitud ning esteetiliselt kauni keha taga on toimiv treeningsüsteem, teadmised toitumisest, arusaamine taastumise tähtsusest ja oskus oma keha läbi poseerimise nähtavaks teha.
Kindlasti leiame teisteltki elualadelt inimesi, kellel need tunnused on olemas, kuid edukatel kulturistidel peavad nimetatud viis tunnust kindlasti olemas olema.
Autor: Janar Rückenberg