Kumb on tähtsam, treening või toitumine???
Esimese asjana ütleks kohe, et neid kahte treening ja toitumine ei saa lahutada. Hoolimata eesmärkidest töötavad need kaks alati kompleksselt ja käsikäes. Mis iganes meie eesmärk ka poleks vormi tegemine, massi kogumine, lihsalt vormi hoidmine tulemust ei ole ega saagi tulema, kui ei pöörata mõlemale aspektile tähelepanu.
Tegelikult meeldiks mulle vaadelda seda veel kolme aspektiliselt jõutreening, aeroobne treening ja toitumine. Tegemist on justkui kolmejalgse taburetiga, võtke üks jalg ära ja te näete, mis juhtub!
Seega lähtudes sellest vaatevinklist on tegemist huvitava küsimusega ja usun, et sellele on kindel vastus:
Kindlasti olete lugenud arvukalt artikleid ja kuulnud arvukalt väitlusi, kus käsitletakse vastasseisu treening versus dieet.
Näiteks Vince Girondal (Iron Guru) on selle kohta hea ütlus: „Paljud annavad oma arvamusi ja erinevaid nõuandeid selle kohta, milline peaks ühe või teise aspekti (treening või toitumine) protsentuaalne tähtsus või osakaal olema. Kui suur rõhk peaks ühel või teisel komponendil olema, ent reeglina on need NUMBRID alati tsiteeritud või kuskilt kuuldud ning mida siis usinasti „kooris lauldes edasi antakse, ilma vähimategi kahtlusteta.
Reaalsus on aga see, et tegelikult on VÕIMATU omistada ühele või teisele aspektile (treening/toitumine) mingisugust protsentuaalset osatähtsust. Et kumb on rohkem või vähem tähtis.
NII TREENING KUI TOITUMINE ON MÕLEMAD ALATI TÄHTSAD JA OLULISED, ENT ARENGU JA TREENINGU TEATUD FAASIDES ÜHELE VÕI TEISELE KOMPONENDILE SUUREMA TÄHELEPANU ANDMINE VÕIB KIIRENDADA/PARANDADA OLULISELT MEIE ARENGUT. Las ma selgitan: Kui sa oled alles algaja ja ei oma eriti toitumisalaseid teadmisi, siis tähelepanu toitumisele ja toitumise osa kordasaamine on märksa tähtsam kui treening ja see peaks olema siis esimene prioriteet. See on nii, kuna igasuguse halva toitumise parandamine/korrastamine avaldab koheselt tuntavat mõju lihaste kasvamisele, keha rasvade põletamisele/põlemisele jne.
Näiteks, kui teie tavapärane käitumine on, et jätate toidukordi vahele, ei loe neid, sööte näiteks ainult kaks korda päevas, siis hakates rangelt toitumisele tähelepanu osutama, tõstes toidukorrad sihipäraselt 5 6 söögikorrale päevas, tajute te kahtlemata ja garanteeritult kiiret ja võimast edasiminekut oma füüsises.
Või näiteks, kui sööte palju töödeldud rasvasid ja rafineeritud suhkruid, piisab, kui te juba need alternatiivid ära jätate või asendate, hakkate oma väljanägemises koheselt tajuma suuri muutusi ja edasiminekut, kusjuures kiiresti.
Või näiteks kui teie menüüs jääb vajaka valkudest, siis lisades igale toidukorrale midagi valgulist (kana, munavalge, kodujuust) natukenegi juurde, tunnete, kuidas lihase kvaliteet paraneb ja te kasvate.
Pole tähtis kui kõvasti te treenite või millist rutiini/süsteemi järgite, kõik see on viljatu, kui te ei suuda/saa ennast toetada adekvaatse koguse toitainetega. Teie treening lihtsalt ei realiseeru.
Praktika on näidanud, et nii algajatel, kui ka arenenud harjutajal, kes toitub kehvasti, toovad sellised muudatused dieedis kaasa märksa suurema edasimineku, kui mingisugused uued treeningsüsteemid või muudatused treeningrutiinis.
Algaja lihas ja närvisüsteem on treeninguga harjumatud ja selletõttu annab algul, treeningstaazi esimestel etappidel tulemusi igasugune treeningprogramm. Tuleb juurde nii jõudu kui lihast, ükskõik millise rutiini järgi te ka ei treeniks. Kõik see on shokk teie treenimata kehale, lihastele ja organismile.
Päris pikka aega ja peaaegu, et alati on võimalik leida võimalusi kohendamaks oma toitumist ja parandada selles midagi, kuid kohe kui te olete toitumise baastõed selgeks saanud ja järgite enam vähem kulturistidele omast toitumissüsteemi, siis edasised muudatused enam suurt tulemust ei anna. Ei olegi midagi ju muuta, kui kõik enam vähem paigas. Seega edasised ponnistused leidmaks tuge oma progressile toitumise kohendamisest, aina kahanevad.
Süüa veel rohkem kui 6 7 oidukorda päevas, see ei annaks suurt enam midagi. Või kühveldamaks lõpmatuseni valku sisse ka ei aita lõppude lõpuks. Kui te juba niigi tarbite rasvu minimaalselt, siis null rasva osakaal ei paranda ka enam midagi pigem on see kahjulik. Kui teie „toidulaud on mitmekesine, te võtate lisaks veel multivitamiine/mineraale, siis on ka kõik ok. Kui süsivesikud on juba valdavalt kõik komplekssed, valku saate regulaarselt iga 3 tunni tagant, siis polegi midagi enam täiustada. Jääb üle ainult olla püsiv ja seda harjumust jätkata, neid nõudeid iga päev täita…
Vot nüüd, kui oleme jõudnud sellesse faasi, oleme keskmise tasemega või isegi edasijõudnud kulturist, kel toitumine paigas, tekib vajadus märksa rohkem manipuleerida oma treeninguga. Jällegi, kõik on suhteline, ent selles faasis olles ja kui toitumine on korras, võime küll öelda, et treening on tähtsam. Niisama midagi sikutades tulemused enam ei tule, tuleb lähenema hakata teaduslikult ja läbimõeldult.
Offseason ja võistluseelne periood välja arvatud, sellesse faasi jõudes ei muuda meie dieet enam suurt midagi (muidugi juhul kui ta on paigas)
Treeningu tähtsus muutub nüüd enneolematult suureks. Me saame intensiivsust jätkuvalt suurendada, me peamegi seda nüüd tegema. Kasutama erinevaid metoodikaid, süsteeme. Mida arenenuma treenijaga tegemist, seda rohkem tuleb erinevaid võimalusi otsida, kuidas veel oma lihaseid piisavalt „ehmatada.
Jõutõstja Dave Tate ütleb, et arenenud ja kõrge tasemega treenija on võimeline rutiiniga ära kohanema 1 2 nädalaga. Seepärast kasutataksegi erinevate harjutuste arvukaid versioone, et lihastele jätkuvalt midagi uut pakkuda.
Jõutreener Ian King väidab, et kui te just algaja ei ole, siis kohanete iga rutiiniga juba 3 4 nädalaga. Charles Poliquin on öelnud, et kohanemine leiab aset juba 5 6 treeninguga.
Seega vastamaks küsimusele, TOITUMINE ON ALATI KRIITILISELT TÄHTIS. Arvan, et kui te olete algaja, on tähtsam saada dieet paika, treeningu tähtsus, selle varieerimine ja uudsuse toomine sellesse muutub minu arvates aktuaalseks, kui tegemist on juba edasijõudnud kulturistiga.
Mitte, et toitumine oleks algul primaarne ja hiljem selle osakaal väheneb, lihtsalt, et kui baasasjad on juba niigi paigas, siis toitumise abil enam palju parandada ei saa.
Ongi nii, et kui arusaam toitumisest on selge, baastõed paigas, siis edaspidine seisnebki kõige selle pidevas täitmises. Tõuseb esile treeningu tähtsus, intensiivsus peab pidevalt suurenema, treeningud varieeruma ning kasutama tuleb hakata periodiseerimist.
Treenerite seas on ütlemine: „Näruse dieediga ei ole võimalik treenida!
Nii, et kui toitumine on teie nõrk külg, kas siis sellepärast, et olete algaja või teil lihsalt puuduvad toitumisalased teadmised, siis teate kust tulemuste paranemiseks alustada!!!
Nutrition Or Training – Which Is More Important? Tom Venuto http://burnthefat.com/affiliate_area/nutrition_or_
training.html
Autor: Tõlkinud Janar Rückenberg