Küsimused ja vastused: Toidulisandid
Enim küsitud küsimustele vastavad fitness.ee treenerid Ott ja Marek
Milline on sinu suhtumine toidulisadesse, milliseid ise tarbid, millised on su kogemused erinevate toidulisanditega?
Ott: Suhtumine on positiivne, sest olen toidulisandeid kasutanud juba suhteliselt ammu ja pean seda heaks võimaluseks taastada peale trenni organismi süsivesikute ja valkude varud.
Ca 10 aastat tagasi alustasin firma Tai Kane toodete kasutamist, viimastel aastatel olen kasutanud firma Fast toidulisasid.
Kreatiini esmakordne kasutamine mõjus mulle väga hästi, võistluskaal suurenes poole aastaga üle 5 kg. Hiljem ei ole sellist progressi suutnud näidata.
Marek: Toidulisandid on kindlasti taastumise seisukohalt omal kohal. Kasutades regulaarselt just sulle vajalikke sobilikke lisandid on tulemus võrreldes ilma nendeta läbi ajades hoopis teisem, ehk siis positiivsem. Mis aga just sulle sobilik on see tuleb igal ühel endal katsetamise käigus selgeks teha. Loomulikult saab alati ju konsulteerida kogenumatega, et päris valesid valikuid vältida.
Kas Fitness.ee poes müüdavad tooted on tervisele kahjulikud?
Ott: Fitness.ee müüdavad toidulisandid on tervisekaitses kinnitatud ja vastavad seega kõigile etteantud EV seadusest tulenevatele nõuetele.
Marek: Kindel on see, et kui soovituslikest kogustest, doosidest kinni pidada siis tervisele kahjulikku toimet olla ei saa ühelgi siin poes müügiloleva toote puhul.
Millised on peamised vead, mis tehakse toidulisandite valikul?
Ott: Näiteks süüaks ainult kreatiini (ilma et juurde tehtaks süsivesiku valgu shake’i). Samuti see, et treenijärgses taastusjoogis on ainult valk ja vesi segatud ilma süsivesikuteta.
Marek: Lisaks Oti pakutule ka veel see, et ei maksa lootma jääda ainult lisanditele, pööramata tähelepanu regulaarsele tavatoitumisele.
Mis on need toidulisandid, mida soovitad võtta igal treenijal? Miks?
Ott: Igal treenijal võiks olla taastusjoogis kombineeritud süsivesikud ja valgud, suhtes 2:1 või pikema kestusega aladel 3:1.
Marek:Igalt treenijal,olgu siis tegu jõu või vastupidavus alaga soovitaks kasutada alati treeningjärgset nn taastumiskäivitajat, kus oleks siis kindlasti pisut valke ja piisav kogus kiiresti imenduvaid süsivesikuid. Juhul kui pole võimalik toidulisandeid omale lubada siis pole ka paha lihtsalt piim mee või suhkruga. (Seda muide on soovitanud ka tunnustatud ja koolitatud toitumisspetsid Eestis. /M.Silmer/)
Milline valk kellele sobib?
Ott: Inimese organismile sobib üldjuhul hästi loomne valk. Seda ka enamus tooteid sisaldavad, kuid on ka taimse valgu tooteid (Sojavalk). Need sobivad üldjuhul hästi inimestele, kellel on piimavalgu suhtes allergia.
Samas munavalk on inimese organismile üks paremini omastatavaid valke üldse ja munavalk sobib samuti hästi neile, kes on tundlikud piimavalgu suhtes.
Marek: Jällegi katsetamise küsimus. Nagu Ott mainis siis üks kindel põhjus eelistamaks ühte teisele on allergia. Kui nüüd rääkida erinevatest valgutoodetest siis tuleb mängu ka inimese ainevahtuse iseärasused. Kellel on raske kaalu juurde saada neile sobiksid rohkem suurema süsivesiku kogusega tooted nagu Fasti MASS2, ehk ka RECO2 ja miks mitte ka HTR. DIETMIX siis ehk neile kellel pisut rohkem ülekaalu ja soovitakse sellest vabaneda.
Aga rõhutan jällegi, et kui tavatoitumine kontrolli all ei ole siis ei aita Teid ükski toidulisand eriti. Sa oled see mida sa sööd ja kui sa ei tea mida ja kuipalju sa sööd siis on ainult aja küsimus kui väljanägemine hakkab sarnanema ühe tuntud koduloomaga.
Millal on sinu arust parim aeg alustada kreatiini võtmist? Kuidas sina seda kasutad? Kas laadimisega või ilma?
Ott: Kreatiini tarbimisega võiks algaja natuke oodata. Arvan ,et esimese aasta võiks teha ikka ilma kreatiinita, kuid eelpool toodu süsivesiku valgu shake võiks ikka olla koheselt peale trenni.
Ise kasutasin kreatiini esmakordselt 1997a. Peale 4 aastast treenimist, sest kreatiin tuligi aktiivselt müüki 90 keskpaigas.
Marek: Loomulikult VÕIB kreatiini kasutada kasvõi esimesest treeningpäevast kuid kas on mõtet, sest nii me võtaks ära endalt selle osa anrengupotensiaalist mis meil on kõigil rohkem-vähem olemas treenides ilma toidulisanditeta.
Aga siis kuna ikkagi? Minu soovitus oleks, et kui vähegi kannatust siis paar aastat võiks ilma kreatiini kasutamata treenida küll, kuid eks kõik sõltub eesmärkidest.
Millal on õige aeg proovida Beta-alaniini või millal peaks kasutama BCAA-d?
Ott: Beta alaniin on üks viimaseid nn. leiutisi, olen seda ise koos kreatiiniga kasutanud ja tulemused on olnud head, eriti just taastumise ja jõunäitajate osas. Soovitan seda eelkõige neile, kellel on pikem treeningstaaz ja on juba korduvalt kreatiini proovinud.
BCAA- d olen söönud samuti vahelduva eduga. Olen seda ellkõige teinud peale trenni ja ajal kui ei ole olnud parasjagu valku käepärast. Sobib minuarvates hästi just dieediperioodile.
Marek: Soovitus oleks siiski kasutada neid kogenud ja staazikal sportlasel, kuna nagu ennist mainisin siis on tema juba oma nn loomuliku arengupotensiaali eeldatavasti saavutanud ja saaks sellest rohkem kasu.
Kuidas kommenteerid erinevaid rasvapõletajaid?
Ott: Selge on see, et ükski rasvapõletaja ilma korraliku toitumiseta imet ei tee. Ise olen kasutanud Fast Burnerit võistlusvormi olen saanud, kuid seda alati koos kõva trenni ja toitumisega.
Marek: TOITUMINE, TOITUMINE ja TOITUMINE! Kui see ei ole kontrolli all siis on abi neist vähe, või üldse mitte.
Autor: Fitness.ee