Küsimused ja vastused – vol 2
6) Treenid kuigi oled haige?
”Uuringud näitavad, et treenides võid tavaliselt sel ajal põhjustada immunsüsteemi pärssimist,” teatab teadlane William J.Kraemer, ”Aga näiteks ülemiste hingamisteede haigused (külmetus) ei ole nii kahjulik ja võib olla isegi kasulik kui harjutused pole väga intensiivsed,.”
Aga kui on palavik? Kui tunnetad gripilaadseid sümptomeid, siis sa ei peaks riskeerima ja tegema seega asja hullemaks,” hoiatab Kraemer. Lisaks sellele ei ole ka viisakas aevastada oma treeningpartneri poole kui ta teeb lamades surumist;)
7) Sa treenid kehaosa kaks päeva järjest?
Ideid on igasuguseid, aga jõusaalis ei kasutata seda eriti:
tavaliselt arvatakse, et see võib kindlasti viia ületreeniguni”
On aga inimesi, kes treenivad nii järjestiku ja on saavutanud ka edu,” räägib Kraemer:”Aga edu võti on puhkeperioodis, mida tasakaalustatakse intensiivse treeninguga. See tähendab, et ära tee midagi aktiivset treeningute vahel, lihtsalt mine koju, söö ja lõõgastu. On ka tähtis, et varieerid koormustega ja muudad harjutusi. Näiteks kui treenid rinda kahel järjestikusel päeval, peaksid sa tegema lamades surumist horisontaalil esimesel päeval, teisel päeval aga kaldpingil või vastupidi.”
Kui sulle ei meeldiks kasutada sellist strateegiat pikkaaegse treeningprogrammiga, siis võid seda kindlasti kasutada lühiajaliste tsüklitena, et shokeerida lihast ja anda talle hoogu uueks kasvuks. Ja ole kindel, et tarbid piisavalt süsivesikuid, proteiini saamaks kaloreid.
8) Seksid enne treeningut?
”Naised teevad jalad nõrgaks!” See kurikuulus hoiatus pärineb Rocky Balboa treenerilt Mickey Goldmillilt. Võis Mickey aga teada mida ta rääkis?
Aceto räägib:” Arvamus, et seks kahandab su tugevust on iganenud väljamõeldis. Ma usun, et see mõjub hoopis positiiselt, sest see aitab lõõgastuda, vaimselt ja vabastab kemikaale. Kui oled lõdvestunud, siis on ka tõenäosus saavutusteks parem.” Lihtsalt ära võta ette seks-maratone.
9) Tõstad raskusi liiga ruttu peale söömist?
Tuleta meelde, kuida ema sulle alati on öelnud, et oota tund peale söömist enne kui lähed veekogu äärde?
Mõned inimesed usuvad, et see hoiatus kehtib ka vastupidavus treeningu kohta. Aga mis juhtub ikkagi kui tõstad raskusi täis kõhuga?
”Enamus inimestega ei juhtu midagi,” märgib Stoppani: ”Mõned inimesed aga peaksid sööma varem, kui nende kõht on rohkem tundlik; kui sa treenid, siis veri juhitakse eemale GI süsteemist lihastesse ja seedimine ning toitude imendumine aeglustub. Aga see on rohkem individuaalne asi.” Hoolimata su treeningeelsest söömisharjumusest vajad sa kindlasti aga proteiini ja süsivesikuid tunni aja jooksul peale treeningut.
10) Oled laisk ja jätad treeningu vahele?
Töö, naine ja puhkus su kiires elus on surutud kokku nii, et rinna/selja treening jääb välja su plaanidest. Või kehvemal juhul näib, et kõik su kehaosad jäävad tahaplaanile sel nädalal. On see aeg, mil peaksid hakkama tundma süümepiinu?
”Kui näed ette, et treeningutesse tekib paus, siis kasuta seda kui võimalust puhata,”soovitab Kraemer:”Paljusid hakkab painama mõte, et käia jõusaalis iga hinna eest, nii et puhkus võib olla hoopis siin hea mõte. Keha ei kaota treenitust nii ruttu.” Aga mis ajast me räägime? ”Kõrge-tasemega atleetide puhul võib see aeg olla kaks nädalat. Staazikatel atleetidel ei näe saavutuste langust isegi kuue nädala jooksul. Oleme leidnud seda, et mida kauem on sportlane treeninud, seda kauem võib ta võtta vabalt, et end taaslaadida energiaga.
11) Sul on liiga kiire ja jätad toidukorra vahele?
Varem või hiljem see juhtub igaühega: Sa oled pidevalt jalul ja asendad toidukordasid puhvetitest läbi astudes. Suur dilemma?
”Kui sa jätad vahele toidukorra siin või seal, see ei vii see järsku katabolismini. Meil on amino-hapete reserv, samuti ka omame glükogeeni varusid. Aga kui sa soovid kasvatada lihasmassi, siis ei tohiks sa seda harjumuseks võtta.”
Autor: joker, Muscle&Fitness