Küünarvarte treening
Järgnev jutt on kirjutatud IFBB profi Tom Prince`i poolt.
Küünarvarred on jõu epitsenter. Nende tugevusest oleneb haarde tugevus. Pea igal harjutusel on vajalik tugev haare, muidu juhtub nii, et treenitaval lihasel oleks veel jõudu sooritada nii mõnigi kordus, aga haare muutub nõrgaks ja harjutuse edasine sooritamine muutub võimatuks. Sellepärast ongi kummaline, et paljude jõusaalikülastajate treeningkavad seda lihasgruppi endas ei kätke. Pööratakse küll suurt tähelepanu nn. põhilihastele nagu rind, biitseps ja nelipealihas, kuid jäetakse treenimata just küünarvarred, mille tugevus tegelikult määrab, kas näiteks jõutõmmet on võimalik teha maksimumraskusega või mitte.
Jämedate küünarvarte saamiseks tuleb aga kõvasti treenida, mis tähendab suuri raskusi ja madalaid kordusi. Jama on jutt, nagu väiksed lihasgrupid ei taluks sellist lõhkumist ja neid peab treenima pikkade kergete seeriatega. Lihaskude on lihaskude ja lihase parimaks treenimiseks peab sooritama harjutusi suurte raskustega ja madalate kordustega. Kui ma olin 21, treenisin ma küünarvarsi väga suurte raskustega kuni suutlikkuseni. See töötas, mu küünarvarred on suured ja see lubas mul teha paljusid harjutusi suuremate raskustega.
Küünarvarres on umbes 100 väiksemat ja suuremat luud, mis võivad saada vigastatud, kui nad saavad liiga suurt koormust. Seepärast treeningi ma küünarvarsi biitsepsiga samal päeval. Selleks ajaks, kui olen jõudnud küünarvarte juurde, on biitsepsitrenn neid juba kurnanud ning ma ei pea maksimumtulemuse saamiseks võtma hiiglasuuri raskusi.
Arvan, et nii algajad kui ka edasijõudnud peaksd sooritama kokku 12 seeriat antud kehaosale. Need 12 seeriat tuleks jagada nelja erinevasse harjutusse, millest kaks on pealthaardega ja teised kaks althaardega. Pealthaarde puhul soovitan 7-10 kordust seerias, althaarde puhul aga suutlikkuseni, mis peaks kätte jõudma kuskil kuuenda korduse juures.
Autor: Mikk-Alvar Olle tõlk. Flex