17. november 2005

KUUS MÜÜTI PROTEIINI KAHJULIKKUSEST

Proteiini tähtsusest lihaste arendamisel räägitakse palju. Kuid tervisespetsialistid hoiatavad ka liiga kõrgest proteiinisisaldusest organismis. Kas liiga liigne proteiini kasutamine on kahjulik ning kuidas mõjutab see maksa, neerude ning südame ja vereringkonna tegevust? Nendele küsimustele peaks vastuse saama järgnevast artiklist.

1. Neerude tegevus
Väidetakse, et kõrge proteiini tarbimine võib tugevasti kahjustada neerude tegevust. Lahustudes sisaldab proteiin ammoniaaki, mis on väga mürgine ja väidete kohaselt kahjustab neerude elutegevust. Sellest hoolimata ei ole olemas näiteid, et terved neerud oleksid kahjustunud suurest proteiini tarbimisest.

Eriti laiaulatuslikust uurimusest proteiini tarbimise kohta selgus: ”On imetlusväärne, et proteiini tarbimine ei aeglusta neerude tegevust, pigem vastupidi. Tervel inimesel ei ole mõtet hakata piirama tarvitatavat proteiini kogust.”

Ka on uuritud proteiini mõju kulturistide ja treenitud inimeste neerudele. Teadlased jõudsid järeldusele, et isegi kui tarbida 2,8g proteiini iga kehakaalu kilo kohta, ei ole veel mingisuguseid negatiivseid näitajaid. Seega ei ole põhjust karta, et päevane proteiini norm 0,8 g iga kehakaalu kilo kohta kahjustaks neerude elutegevust.

2. Luustik
Varem usuti, et kõrge proteiinisisaldus kehas vähendab luudes kaltsiumi hulka ja suurendab osteoporoosi haigestumise riski. Uued uurimused näitavad, et suurenenud kaltsiumi eritus ei ole pärit luustikust, vaid suurenenud kaltsiumi imendumisest soolestikku. Ühe uurimuse tulemused näitasid, et proteiini koguse suurendamine 0,7grammist 2,1 grammini iga kehakaalu kilo kohta päevas suurendas kaltsiumi imendumist 18,4%-st 26,3%-ni. Luustik ei kahjustunud, nagu varem arvati. On tõestatud, et madal proteiini sisaldus (0,7g kehakilo kohta) näitab madalat kaltsiumi sisaldust veres ning kõrvalkilpnäärmehormooni (PTH- ülesanne on reguleerida kaltsiumi väljutamist verest) vabanemine kehast suurenes normaalse tasemega võrreldes 1,6-2,7 korda. Normaaltasemeks organismis loetakse proteiini sisaldust 1g kehakaalu kilo kohta päevas.

3. Happe-leeliseline tasakaal
Kõrge proteiini sisaldus võib muuta happe leeliselise tasakaalu happelisuse suunas. See ei ole aga soovitav, sest happelisus võib põhjustada omakorda kaltsiumi vähenemist luustikus. Kuid sellele on väga lihtne lahendus: tuleks lisada oma menüüsse puu- ja juurviljad. Selle tulemusena saab organism kaaliumi, millel on võime neutraliseerida happelisust ja see omakorda muudab kõrge proteiinisisalduse kasulikuks.

4. Vererõhk
Vale arusaam on, et kõrge proteiinisisaldus põhjustaks kõrget vererõhku, kuigi selle väite tõestuseks pole mingisugust teaduslikku alust. Vastupidiselt on tõestatud, et mida kõrgem on proteiinisisaldus, seda madalam on vererõhk. Teadlased on avastanud, et kõrge proteiini tase organismis alandab vererõhku inimestel, kellele liigne soola tarbimine põhjustab kõrget vererõhku.

5. Süda ja veresoonkond
On liialdus, et kõrge proteiini sisaldus suurendaks südame- ja veresoonkonna haigestumise riski.

Kõikidest proteiinirikastest toiduainetest sisaldab kõige rohkem rasva liha (umbes 28% kogu kalorisisaldusest). Küllastunud rasvad võivad suurendada haigestumise riski väheliikuvale inimesele, kuid mitte tervele ja sportlikule inimesele. Paljud uurimused näitavad, et tervel sportlikul inimesel hoopis paraneb vere rasvaprofiil ja see omakorda vähendab riski haigestuda südame- ja veresoonkonna haigustesse. Seega rasvasest kalast saadav proteiin on organismile väga vajalik ning lisaks sellele omastab organism kalast omega3-rasvhapet. Huvitavad on ka uurimuste tulemused, mis näitasid, et kui proteiini osa suurendada süsivesikute arvelt, siis vere kogukolesterooli ja ka ”kahjuliku” kolesterooli osa veres langeb ning ”kasuliku” kolesterooli osa suureneb. Seega võib rahulikult jätkata filee ja muu liha söömist.

6. Maksa tegevus
Ameerika südameliit väidab, et liigne proteiini tarvitamine mõjutab maksa tegevust. Aga ka sellele väitele ei ole leitud teaduslikku kinnitust. Hoopis vastupidi. Proteiin parandab lipotroopsete ainete transportimist, nagu metioniin ja koliin, mille ülesandeks on takistada rasvade ladestumist maksa.

Kokkuvõte
Nüüd siis tead, et rohke proteiini kasutamine ei ole ohtlik, kui oled terve ja sul ei ole mingisuguseid organite haigusi või traumasid. Seega võid muretult suurendada proteiini tarvitamist ning säilitada selle kõrge tase organismis, ilma et peaksid kartma sattumist haiglavoodisse.

Autor: Body – tõlk. Rosin