26. oktoober 2010

Lendav fitnessi soomlanna

FAKTID
SÜNNIAEG JA -KOHT: 04.05.1981, Tampere
PIKKUS: 166 cm
KAAL: 65 kg
AMET: stjuardess
PEREKONNASEIS: abielus
MILLIST MUUSIKAT KUULAB: RnB, hard rock
IIDOLID: Monica Brandt, Trish Stratus, Beyoncé
EESMÄRK: IFBB Professional League
(Eesmärk, mis on tänaseks täitunud)
HOBID: tennis, oma koerad, shopping, reisimine, tõsielusaated
TÄNUAVALDUSED: Mass Nutrition, Biancaneve ja BG-Team

Shanghai, Peking, Tōkyō, Bangkok, Orlando, New York… Minna Pajulahtiga võid kokku joosta kus tahes maailma paigas!

Minna võistles esimest korda fitnessis aastal 2000, mis tähendab, et karjääri algusest on möödas juba kümme aastat. Järgmisel aastal võitis ta Soome noorte meistrivõistlused ja tuli noorte MM-konkurentsis kenasti teisele kohale. Mõistagi hakati Minnalt ootama imetegusid, sest temas oli kõik see, mida igale fitnessvõistlejale vaja. Andekust noorel sportlasel oli, kuid mitte kõik ei lähe alati nii, nagu filmides ja hiljem pärast paari võistluskuud ei ole tema tervislik seisund enam päris õiges korras olnud. Paljude asjatundjate arvates hakkas Minnal kehvemini minema, aga ta uskus endasse ja teadis, et temas on veel potentsiaali.

„2007. aasta sügisel sain päris heasse vormi, kuid enne seda jäi mul võistluste vahele pikem paus, kuna vigastasin reiesirglihast. Dieet töötas hästi ja võitsin esimese Soome meistritiitli üldises seerias,“ räägib Minna. ”Kuna võistlus kulges edukalt, otsustati, et võistlen uuesti järgmise aasta kevadel ja jätkan samal ajal proteiinidieediga, eesmärgiga saada veelgi tähelepanuväärsemaks.”

Minna alustas proteiinidieediga 2007. aasta mais. Dieetide vahel oli vaid lühike paus ja ta sõi süsivesikuid. Jõulude saabudes hakkas ta taas pihta proteiinidieediga.

Turbulentsus

”Kevadistel võistlustel tuli juba väike pettumus,” tõdeb Minna, sest kõigepealt võitis tema kaasvõistleja Tiina Kasvi EM-võistlustel, kuid pärast kaotas ise EM-konkurentsis. ”Siis otsustasin, et jätkan võistlemist, sest eelmine EM-võistlus ei läinud tõesti nii hästi, kui ma oleksin suutnud.”

EM-konkurentsi pärast ei olnud õigupoolest võimalust pidada korralikku pausi, mistõttu ketogeenne dieet jätkus pool aastat sügisel toimuvate võistlusteni. ”Kogu asi viis lõpuks selleni, et keha ei toiminud enam õigesti. Kui ma muidu, tavaelus, väga stressis ei ole, paistis siis stress välja minu kehast ning kogu hormonaalne süsteem oli segi paisatud ligi aastapikkusest dieedist,” oletab Minna. Ta rääkis, et ketogeenne dieet sobib talle väga hästi teatud aja jooksul, kuid pikaajaline dieeditamine on liiga kurnav igale proteiinidieedil olijale.

”Tahtsin nii väga olla edukas, et stressisin selle üle ja mu keha oli täiesti ummikus,” ütleb ta.
Minna abikaasa Kimmo Rautio juhib tähelepanu sellele, et samal ajal tegeles Minna ka cheerleading’uga, nii et võistlusi tuli talle kaks korda rohkem, mis omakorda koormas keha ja tegi olukorra veelgi halvemaks. Kuna Minna tegi kõvasti trenni, siis ta ei märganud, kui kurnatud tema keha selles olukorras oli. ”Oleksin pidanud puhkama, kuid läks vastupidi. Tegin rohkem, kui oli ette nähtud ja kogu keha oli täiesti väsinud,” tõdeb ta.

Kui MM-i liit otsustas, et teda ei saa tema seisundi tõttu MM-ile saata, ta murdus ja nuttis. Aga hilisemas kontekstis oli see ainuõige otsus ja ta tunnistab seda ka ise. ”Hetk aega olin päris löödud ja mõtlesin, et mida nüüd teha. Seega hakkasin algusest pihta ja otsustasin korralikult puhata,” räägib Minna. ”Otsustati ka, et hetkel fitnessis ei konkureeri ja unustan võistlused täielikult, sest keha oli vaja saada sellisesse seisukorda, et saaksin taas treenida ja võiksin võistelda endisest paremini.”

2009. aasta veebruaris olid Minnal cheerleader’ite EM-võistlused ja tal hakkasid tekkima kergemad lihase rebendid, nt säärelihases, mida ta üritas step up’iga parandada. Seejärel oli aprillis cheerleader’ite MM-võistlused ja sama aja paiku rebenes tal reie seesmine lihas päris korralikult. ”Me olime Orlando, Florida MM-il, kui reielihas rebenes. Üritasin teha veel mingisuguseid hüppeid ja arvasin, et saan ikka konkureerida, kuid ma ei suutnud suurest pingutusest hoolimata võistelda, nii et need mängud jäid vahele,” meenutab Minna kevadist üritust.

Ta oli juba varem otsustanud, et need cheerleader’ite MM-võistlused oleksid tema viimased, kuid see karjäär lõppes kahjuks vigastusega. Pärast suurt pettumust pöördus Minna tagasi jõusaali ja hakkas treenima raskustega. See tundus üle pika aja hea. Sellest ajast peale tema viis kuni kuus cheerleader’i-treeningut nädalas vahetusid ainult fitnessiharjutustega.

Arnold Amateur

2009. aasta sügisel hakkas üle pika aja taas hästi minema ja Minna oli jõudnud korralikult taastuda. Aeroobse treeningu maht oli väiksem kui kunagi varem. Ainult kõva jõutreening, sest eesmärgiks oli vaid lihaste kasvatamine.

Minna teatas liidule oma soovist minna võistlema Arnold Amateurile ja kuna teisi fitnessivõistlejaid Soomest sinna minemas ei olnud, sai ta loa osaleda ja esindada Soomet.
Olen näinud olümpiamänge ja muid suuri võistlusi, kuid see on suurim etteaste, millest oleks meeldiv ise osa võtta. Ma loodan, et sinna tuleb palju tüdrukuid USA-st ja Kanadast ja et sellest tuleks heal tasemel võistlus. See võistlus on tegelikult üks suurimatest unistustest ja nüüd saan sellel osaleda,” on Minna vaimustuses.” Konkursil on kolm pikkusklassi ja eesmärk on muidugi võita oma sari, kuid loomulikult oleks hea olla kolme parima hulgas. Vastasel juhul on tulemus minu arvates halb.”

Ta sõnab, et kui te iseenda peale ei looda, siis on mõttetu maailma minna vaid kogemusi tooma. Dieeti ja muud trenni on tehtud hästi ja ettevalmistus on olnud korralik. Ta teab, et ta on oma elu parimas vormis, kui läheb märtsis Arnold Amateurile.

Põhitrenn suurte raskustega

Kuigi fitnessivõistluses on põhiline osa vabakaval, siis tema meelest on selle spordiliigi soolaks siiski füüsiline vorm, mis on konkurentsi põhieesmärk. Kui ta oleks olnud huvitatud vaid kehalisest aktiivsusest, harrastaks ta enda sõnul võistlusaeroobikat. ”Fitnessi mõte on just selles, et keha töödeldakse kogu aeg ning see ei ole kunagi täiuslik ja seda on võimalik arendada pidevalt paremaks,” räägib ta oma armastatud hobist.

Minnal on täielik õigus selles, mida räägib, kuna peale Marjo Krishi, Tiina Kasvi ja Minna ei ole Soomes ühtegi fitnessivõistlejat, kel oleks piisavalt hea füüsis. On võistlejaid, kellel on fantastiline vabakava, kuid nõrk füüsis või on selliseid, kel on hea vabakava ja hea vorm, kuid neist kellelgi pole rahvusvahelist edu. Minna on hea näide sellest, et fitnessivõistleja peab olema lihaseline ja ennekõike tugev. Kui jõudu ei ole, on mõttetu arvata, et vabakava on efektne, kui peab end liigutama füüsiliselt nii, et lihased näha oleks.
”Põhiliigutusi püüan teha võimalikult suurte raskustega. Jõusaalis tuleb hästi esile minu võistlushimu, sest iga trenn on mulle kui väljakutse, mis tuleb võita,” räägib Minna.
Minna treenib koos abikaasa Kimmoga igal treeningul, kui reiside tõttu võimalik on. Kimmo on armutu mees ja ei anna kindlasti Minnale jõusaalis järele. Iga seeria ja kordus tehakse päris lõpuni, enne saalist ei lahkuta.

Kimmo ütleb, et pärast suve on kõik nõrgad valdkonnad saanud erilist tähelepanu ja neid on püütud süstemaatiliselt paremaks arendada. ”Kui massi lisada, tõusevad seeriakaalud ja lihased kasvavad,” räägib Kimmo lihtsast teooriast, mis on tõesti see ainus õige lihaste kasvatamiseks. Kas keegi on kasvatanud lihaseid üksnes jõusaalis käies?
Minna teeb pingil surumisharjutusi 100 kg raskustega neli korda, jõutõmbeid 150 kg kuus korda ja dumbbells-surumisharjutusi õlale 32 kg kuus korda. Muud seeriakaalud on kangitõstega, käsiraskustega 20 kg, jalapressiga 370 kg raskustega, hack-kükid 140 kg raskustega ja sügavad smith-kükid 100 kg. ”Kimmo on olnud treeningutel karm ja öelnud, et tuleb teha rohkem lihaseid,” räägib Minna. ”Jalgadel on tulnud välisreiele rohkem kaart .”
Minna trennidest võib lisa lugeda sponsori Mass Nutritioni kodulehelt www.mass.fi, kus Minnal on oma blogi. Ta püüab seda ajakohastada vähemalt kord nädalas.

Kaheksa dieedinädalat

Minna alustas Arnold Amateuri võistluseks ettevalmistumist ketogeense dieediga kaheksa nädalat enne sõitu ja peab selle peaaegu alati lõpuni. Paar päeva enne tangib ta süsivesikuid ja viimasel päeval läheb taas üle ketogeensele dieedile.
Minna valmistub ette koos Matti ”Guru” Haloneni ja Jari ”Bull” Mentulaga ehk kahe Soome osava võistlusseadistajaga, kes tegutsevad BG-Teami nime all. Need kutid on teinud Minnaga koostööd juba aastaid ja täidavad täielikult dieediga seonduva osa. Nad tunnevad Minna füüsist põhjalikult, kuidas ta konkreetses olukorras käitub.

”Olen märganud, et suured süsivesikute kogused ei tööta ja valkude hulk on peaaegu sama,” paljastab Minna. ”Nüüd, seekord on läinud nii, et süsivesikuid on dieedis esinenud, kuid üsna vähe. Nüüd siis kaheksa nädalat enne võistlust olen olnud täielikul dieedil ja keha on tegutsenud tegelikult hästi.” Kui võistlus on möödas, hakkab Minna vähehaaval jälle rohkem süsivesikuid saama. Ta räägib, et viimasel off season’il, kui tarbis vähesel määral süsivesikuid, oli temale see kogus ja suhe toidus just õige.

Minna naeris, kui küsisin, milline oli tema algkaal, kust ta alustas kaalu langetamist, kui läks Arnold Amateurile. ”Sa ei taha teada,” vastas ta küsimusele ning naeris jälle.
Minna võistluskaal on tema hinnangu kohaselt umbes 65 kg, mis on tõesti kõva mass ranges seisukorras olevale naissportlasele. Kui ta võistles 10 aastat tagasi juuniorklassis, oli tema võistluskaal vist natuke üle 50 kg. Kui vaadata Elise Kulmani BODY-lehti jaoks võetud pilte käesolevas artiklis, olen sunnitud ütlema, et arengu käigus on lisandunud palju lihaseid. ”Viis kilo,” ütles Minna, kui küsisin temalt, kui palju tal on lihasmassi lisandunud viimasest võistluskorrast.

Maailma naine

Minna harrastuse teeb keeruliseks tema töö. Ta on juba viis aastat lennufirma Finnair stjuardess. Ta räägib, et on täielikult harjunud vahelduva tööajaga ja olema ükskõik millisel pool maakera. Minnale on nüüdseks tekkinud rutiin, kui ta tööle läheb, kavandab ta täpselt ette, mida ja millal sööb. Paljudele võib tunduda kummaline, et stjuardess, kes võiks süüa põhimõtteliselt ükskõik millises suurepärases restoranis, võtab toidud reisile kaasa ja sööb siis täpse kava järgi.
Minna rutiin tegutseda ja süüa ajavahemike järel, on huvitav. Ta loeb nimelt kõik road kokku 24 tunni järgi, mitte selle, mis kell on Soomes või ta sihtpunktis. Ööpäevaringse rütmi sätib ta sihtpunkti kohaselt ja hakkab seda järgima niipea, kui jõuab sihtkohta. Mõni linn on tal tuttavaks saanud viimase viie aasta jooksul. Kui ma küsin, mis linnad talle esimesena meelde tulevad, vastab ta Shanghai, Peking,Tōkyō, Bangkok, Orlando, New York jne. Nimekiri on seega lõputu ja see annab hea põhjuse kutsuda teda maailma naiseks.

Minna trennikohti on palju. Mõnikord külastab ta hotellide jõusaale või käib mujal linnas asuvas tuttavas treeningsaalis. Tōkyōs käib ta Umeda Gold’s Gymis, mida oli tema sõnul raske esimesel katsel leida. New Yorgis käib ta Broadwayl New York Sport Clubis ja Crunchis, mis on tema hotelli lähedal.

Minna teeb kauglende ja lühikesi lende Euroopas, kuid ta eelistaks pigem pikamaalende, sest elab koos abikaasa Kimmoga Nokial. Kui iga päev oleksid lühikesed Euroopa lennud, peaks ta Helsingisse sõitma. Lennumeeskond on sihtriigis ainult umbes päeva, nii et kõik tuleb täpselt ette planeerida.
”Üldiselt ma ei lähe trenni kohe, kui oleme sihtriiki jõudnud. Tavaliselt me jõuame kas väga vara hommikul või hilja õhtul,” ütleb ta. ”Kui saabume hommikul, siis ma ei lähe kunagi kohe magama, vaid püüan kogu päeva ärkvel olla ja lähen isegi välja jalutama. Kui aga jõuame hilja õhtul, lähen kohe magama, kui lähme hotelli.”
”Püüan treenida sellises jõusaalis, kus on korralik varustus ja sellised inimesed, kes ise kõvasti treenivad,” ütleb Minna.
Minna sõnul võib pärast tööreisi olla väikseid probleeme näiteks tasakaaluga, mis on tingitud suurtest ajavahedest, kuid sihtkoha ajavahet on veel vähe tunda ja seetõttu suudab ta seal üsna normaalselt treenida.

Minna oli eelneval ööl tulnud Bangkokist intervjuult ning ütles, et hüppetreeningust on möödunud vaid paar päeva, kuid lahkumispäeval tehtud trenn takerdus ajavahe tõttu. ”Bangkokis äratati mind kell 23.00 Soome aja järgi, siis kell 24.00 läksin saali ja kell 02.00 väljakule, öösel lendasin koju ja õhtul jätkasin jälle treenimist,” tutvustab Minna oma rütmi. ”Kui õhtu kätte jõub, olen nii väsinud, et on mõistlik minna magama. Siis ma ärkan hommikul värskena ja lähen trenni enne tagasilendu.”

Kuidas läks Minnal Arnold Amateaur võistlustel ja kuidas teised soomlased seal hakkama said? Võid külastada BODY-lehti kodulehekülge www.bodylehti.fi


Minna treeningprogramm

Esmaspäev: selg
Teisipäev: rind, õlg, kõht
Kolmapäev: biitseps, venitusharjutused
Neljapäev: esireied, kõht
Reede: tagareied, sääred
Laupäev: õlad, kõht
Pühapäev: puhkus

Toitumine
09.00: munavalgud, keedusink, spargel, köögiviljad CLA, OMEGA3, green tea, multivitamiin, alfalipolihappo, BCAA ja Carnitine.
12.00: Mass Isowhey-vanilje proteiinijook 30 g, glutamiini 5 grammi.
14.00: kana/liha, salat, spargel, tomat.
15.30: Mass pump, beta alaniin
17.30: Mass recovery, beta alaniin
19.00: kana/liha, salat, spargel, tomat
22.00: kohupiim, nisukliid, letsitiin, glutamiin, leutsiin, arginiin, OMEGA3, CLA, ZMA.

[pilt=5691]

Lisa:

Minna on hetkel valmistumaks Tema esimeseks pro-võistluseks, mis toimub Fort Lauderdales 20.november 2010.
Hetkel treenib ta 5-6 korda nädalas jõusaalis, samuti ka 6 hommikut nädalas on Tal üldjuhul kardio ning 4 korda HIIT-treeningud, mis pärast kangitrenni, loomulikult lisaks ka mõned üldfüüsilised ning vabakava harjutamised. Ise ütleb Minna, et enamus ajast läheb ikkagi töö peale ja ülejäänud siis jõusaalile.
Jõusaalitreeningud hoiab minna vägagi koormavad, kasutades mitmeid eritehnikaid- superseeriad, drop-sets ja teisi.
Praeguseks on Pajulahti fitnessis võistelnud kümme aastat, ning endiselt on ta ootusärevuses eelseisvatest võistlustest ning eriti nüüd, kui on tegemas enda debüüti profiliigas.
Minna Pajulahti võistluseelne dieet ei sisalda üldse süsivesikuid. Ise ütleb Ta, et nii Ta hoiab end parimas võostlus-vormis ning see on parim tee, et üldse jõuda võistlusvormi, endiselt.
Soome fitnessitähele pole võõrad ka toidulisandid, kasutades igapäevaselt järgmisi lidandeid:
CLA, rohelise tee ekstrakt, Mass omega3, Mass glutamiin, Mass leutsiin, Mass Isowhey, Mass Pump ja Animal Pak. Minna Pajulahti peasponsor Mass Nutrition pakub mitmeid erinevaid tooteid erinevatelt brändidelt ning hinnadki sobivad. Minna Pajulahti blogiga saate samuti tutvuda [url=http://mass.fi/athlete_detail.asp?aid=47]SIIN![/url]

Olles tõeline Maailmanaine, ütleb Minna jutu lõpetuseks, et tänan, et minuga ühendust võtsid ja lahkub, ”tulin just Jaapanist ning lähen puhkama”.

Minna Pajulahti- IFBB Profiliiga Fitnessist

Originaal:BODYlehti
Tõlkija: Kertu Koronen
Autoriõigused: Fitness.ee

Autor: BODY-lehti”;i:66;s:18:” Janika Jürgenson”;i:60;s:22:” tõlkis Kertu Koronen