11. november 2005

L-karnitiin – kas ainut rasvapõletaja?

Kauplustes esindatud jookidest sisaldab kõige rohkem L-karnitiini (3000 mg) üha enam tuntust koguv spordijook ”Fat Burner”: Paljud füüsiliselt aktiivsed inimesed, kes kasutavad enda paremaks vormis hoidmiseks erinevaid taastusvahendeid, on L-karnitiini kasulikkuses juba ammu veendunud.

Mis siis on L-karnitiin? Ja kas ta on mõeldud ainult sportlastele ja füüsiliselt aktiivsetele inimestele?

L-karnitiin on kehaomane vitamiinisarnane aminohape. Meie organismis on teda umbes 20 gr ja enamasti paikneb ta meie lihastes (ka südamelihases) ja maksas. L-karnitiin mängib võtmerolli rasvhapete ”transportimisel” raku jõujaamadesse (mitokondritesse), kus toimub nende põletamise käigus eluks vajaliku energia taastootmine. Seega on L-karnitiin väga oluline paljude organite elutegevuses.

L-karnitiini saame lihatoidust ja tema defitsiit tekitab häireid nii rasva ja valgu ainevahetuses. Kuid L-karnitiin ei ole ainult keharasvade põletaja. Meditsiinilise kinnituse on leidnud tema palju laialdasem positiivne mõju meie organismi töövõimele ja erinevate organite funktsioneerimisele.

Millele ja kuidas on L-karnitiin siis konkreetsemalt kasulik?
Südamele:
– suurendab hapniku omastamisvõimet;
– parandab koormustaluvust nii südamehaigetel kui ka füüsiliselt aktiivsetel tervetel inimestel;
– aitab vältida ülekoormuse tekkimist.
Maksale:
– parandab maksa funktsioneerimist;
– vähendab glükoosi hulka diabeedihaigete veres.
Kesknärvisüsteemile:
– parandab mälu ja meeleolu;
– aeglustab vananemisprotsesse.
Rasvainevahetusele:
– alandab üldkolesterooli ja triglütseriidide taset;
– tõstab (kasuliku”) HDL-kolesterooli taset;
– vähendab ateroskleroosi tekke riski.
Valkainevahetusele:
– hoiab ära valgu defitsiidi;
– vähendab üldväsimust ja tugevdab organismi kaitsevõimet.
Lisaks
– toimib antioksüdandina (kuna vähendab oksüdatiivse stressi mõju);
– parandab meessugurakkude liikuvust;
– osaleb kehvveresuse (aneemia) likvideerimisel.

Sportlastel ja füüsiliselt aktiivsetel inimestel suurendab L-karnitiin nende üldist saavutusvõimet, aeglustab väsimuse tekkimist ja kiirendab koormusejärgset taastumist.
Tuleks meeles pidada et L-karnitiin ei ole imeravim ülekaalulisuse vastu, kuigi toimib suurepäraselt rasvade põletajana eriti siis, kui kombineerite rasvavaese toidusedeli mõõduka füüsilise aktiivsusega (2-3 korda nädalas 30-40 minutit).

Soovin edu tervise säilitamisel ja tugevdamisel.

Spordiarst Muza Lepik
Esimese kategooria spordiarst, Tartu Ülikool 1970a. Vabariiklik Arstlik – Kehakultuuri Dispanser, Eesti Spordimeditsiini Keskus, Täiendused – Berliini Spordimeditsiini Keskus, TÜ Arstiteaduskond Eesti rahvuskoondiste arst – sõudmine, jalgrattasport, ujumine. Ujumise EM 2000 Helsinki. Eesti olümpiakoondise arst Atlanta OM 1996. Eesti meister kergejõustikus.

Autor: Muza Lepik