24. september 2007

Maagilised hormoonid

Raskusi lihaste väljajoonistumisel? Ära muretse. Kui õpid mõistma oma organismi hormoonide arsenali, joonistub su sixpack välja sama kindlasti, kui et päike tõuseb idast.

Kasvuhormoon (GH, inglise keeles `growth hormone`) on kulturisti jaoks üks tähtsamaid hormoone, kuna ta kontrollib rasvapõletust ja lihaskasvu. Ta aitab organismil mobiliseerida talletunud rasvasid lähetades signaale rasvarakkudesse, et nood lubaksid rasvadel vabaneda energia saamiseks. GH suurendab ka IGF-1-hormooni tootmist. Kõrgem IGF-1 tase kiirendab ainevahetust, tänu millele on vormi saamine kiirem ning areng ei peatu nii sagedasti. IGF-1 suurendab ka valkainesünteesi, mis tähendab organismi paranenud võimet ülesehitada lihaseid.

Enne magamaminekut väldi süsivesikuid

Kulturist peaks üritama süüa toitu, mis võimalikult palju stimuleeriks organismis GH-tootmist ning ka hormooni kasutamist organismis. Üks võimalus GH-tootmise soodustamiseks on vältida süsivesikute söömist enne magamaminekut, kuid sellest räägime veidi hiljem. Magades vabaneb kasvuhormoone väikestes kogustes pidevalt, kuid suurem osa umbes 90 minutit pärast uinumist. See GH-lisa aitab immuunsüsteemi, mis on lihaste taastumise seisukohalt elutähtis. GH-lisa teavitab ka organismi, et tollel tuleb jätkata lihaste parandamist ja taastamist.

Tavaliselt, kui ei ole pikka aega söödud, satub organism kataboolsesse ehk lihaste närbumise seisundisse. Võiks arvata, et nii toimub ka magades: lihased hävivad toidu puudumise tõttu. Loomulik GH-eritus öö jooksul päästab meid siiski sellest õudusest. GH-tootmine, mis toimub magades, nimelt peatab lihaste närbumise ning pealekauba soodustab veel rasvade põlemist.

Söö pigem madala GI-ga süsivesikuid

Kui sul on raskusi lihaste esiletoomisega, võid parandada GH-taset kontrollides kogu päeva jooksul insuliinitaset. Täpsemalt öeldes, dieedi ajal tasub eelistada süsivesikuid, mis ei tõsta insuliinitaset pilvedesse. Kõrge insuliiinitase pidurdab rasvapõletusprotsessi ning peatab kasvuhormooni rasvu põletava mõju. Konks seisneb selles, et süsivesikuid on energia saamiseks vaja nad aitavad kaasa nii lihaste taastamisele kui ka kasvatamisele nii et neist täielikult loobuda ei tohi. Tarbi siis aga aeglasemalt imenduvaid, madalama GI-ga süsivesikuid.

Madala GI-ga süsivesikud põlevad aeglasemini ning ei tõsta nii drastiliselt insuliinitaset. 50 grammi süsivesikuid bataadist vabastavad vähem insuliini kui 50 grammi süsivesikuid saiast. Täpselt sama kogus süsivesikuid, kuid hoopis erisugune hormonaalne vastus organismilt. Vähem insuliini ja rohkem kasvuhormooni tähendab paremas vormis keha.

Kasvuhormoonilisandid

Aminohape arginiin on hea kasvuhormooni tootja. 5-10 grammi enne treeningut ja magamaminekut tõstab kasvuhormooni taset. Sama kehtib ka glüsiini, ühe teise aminohappe kohta. Viis grammi enne treeningut ja magamaminekut on eriti tõhus vahend kasvuhormooni tootmise suurendamiseks.

Kasvuhormooni eritumisega käivad kaasas ka siiski probleemid. Kui arginiiini on manustatud pikemat aega, hakkab organism tootma niiöelda stomatostatiini hormooni, mis takistab kasvuhormooni eritumist. Selle kõrvalmõju ärahoidmiseks tasub arginiini ja glüsiini kasutada vaheldumisi.

Veel üks huvitav aine on GABA ehk gamma-aminovõihape. Ta põhjustab väikseid muutusi ajude kemikaalides, mis mõjutavad kasvuhormooni eritumist. Üks Itaaliast pärit uuring näitas, et et kaks grammi GABA-t viiekordistas kasvuhormooni tootmist. Kuna GABA toimib kui nõrk unetablett ta lõdvestab siis tuleks teda kasutada üksnes õhtuti.

Insuliin pidurdab kasvuhormooni mõjusid

Süsivesikuid tuleks enne magamaminekut vältida põhjusega, sest süsivesikud stimuleerivad insuliinihormooni tootmist, mis omakorda takistab kasvuhormooni eritumist. Kui süsivesikuid päeva viimasel söögikorral vältida, püsib insuliinitase madalana ning organism suudab toota maksimaalses koguses kasvuhormooni. Seetõttu soovitataksegi nii dieedil olijatel kui ka massiehitajatel viimasel toidukorral süsivesikutest hoiduda.

Dieedi ajal on oluline nii rasvapõletus kui ka lihasmassi säilitamine. Massiehitusperioodil tuleb süsivesikuid muidugi rohkem süüa, kuid need tasub tarbida ära päeva jooksul ning vältida õhtul hilja, et kasvuhormooni tootmist soodustada. Massiehituse A ja O on, et kogukaloraa¸ on suur ning sisaldab ka palju süsivesikuid. Kuid alati tuleks pürgida selle poole, et luua võimalikult head tingimused lihaseid kasvatavatele hormoonidele, nagu GH-le ja IGF-1le, et sel moel muuta lihaste taastamine ja ehitamine võimalikult lihtsaks.

Pärast trenni söö kiiresti seeditavat toitu

Viimane toitumisalane nipp kasvuhormoonitoodangu suurendamiseks on süüa suur, kergesti seeditav eine pärast treeningut. Tundub nimelt, et kiired süsivesikud pärast treeningut võivad tõsta organismis kasvuhormooni taset, kui neid tarbida kiirete valkainetega, näiteks vadakuga. Treeningujärgselt soovitatakse tarbida 50-100 grammi süsivesikuid ja 40-50 grammi valku.

Kui tead, et su ainevahetus on kiire, võid võtta 90-140 grammi süsivesikuid, kui aga aeglane, rahuldu 50-60 grammiga.
Tõlge ajakirjast Body, Autor: Chris Aceto

Autor: Greta