MINNA PRO
Teadsin kohe karjääri alguses, et mu eesmärk on lavale minek ja võistlemine USA-s ja milleni olen püüdnud juba 2001 aastast alates.
Ei ole kunagi unistanud pere loomisest või muudest asjadest, millest normaalsed inimesed unistavad.
Fitness on andnud mulle elu eesmärgi ja väljakutse. Eriti pärast ebaõnnestumisi tundus see unistusena, mis kunagi ei täitu ja siis ma mõtlesin, et kui ma ei saavuta oma eesmärki, olen ebaõnnestunud. Olin valmis siiski üritama nii kaua, kui vähegi võimalik ja mõistlik, kuna ma ei ole allaandja. Õnnestumiste ja ebaõnnestumiste kaudu kasvasin palju, mitte ainult võistlejana vaid ka inimesena, kümne aasta pikkune matk amatöörist professionaaliks on minust teinud sellise inimese, kes ma praegu olen. Ilma lugematute harjutustunditeta ilma hea treenerita, ilma higi, vere ja pisarateta ei oleks ma siin kirjutamas unistusest, mis sai tõeks. See, et mul õnnestus saavutada eesmärk, oli minule eriti tähtis ja ka see, et professionaalina olen veel noor ja ees on veel palju võistlusi. Olen nüüd teatud mõttes jälle karjääri alguses ja soovin, et võiksin veel võistelda teised kümme aastat professionaalina. Et professionaalina olla edukas, on vaja olla tuntud, omada võistlusajalugu ja nime ning siis tuleb pikaajaline töö, et saavutada eesmärk ja unistus.
Professionaali kohustused
Professionaalina tunnen end olevat üks IFBB Pro-liiga esindajatest. Professionaal on parim eeskuju, kelle moodi tahetakse olla, nii et on tore, kui motiveerid teisi võistlema fitnessi alal ja uskuma endasse ning oma unistustesse. Minu meelest kohustab professionaalsus mind võistlema aktiivselt ja olema võimalikult palju esil suuremates selle ala ettevõtmistes. Professionaal peab ise olema aktiivne oma ala jälgija ja hoolitsema ise kõige eest, mis puutub võistlemisse. Ka majanduslikult peab kõik olema korras, et suudaks reisida aastas mitmeid kordi Ühendriikidesse, kus korraldatakse kõik põhisündmused.
Mis tunne on olla soositud?
Soositud olla on minu meelest asi, mida mõjutavad mitmed erinevad asjaolud. See on kõva töö tulemus, mida mõjutab ka inimene oma isiksusega. On muidugi tore märgata, et inimesed tunnevad sind, julgevad tulla juttu rääkima ja küsima: „Kuidas läheb?“ Eriti jõusaalis küsitakse treeningu nippe, ka kolleegid on huvitatud sellest alast ja tulevastest sündmustest. Viimati Olümpias olles mõned teadsid minu nime ja kutsusid mind ühispildile, see tundus meeletu. Samuti fotograafide seas olen saavutanud poolehoiu ja näiteks Olümpias pildistati mind mitmeid kordi ja lõpuks ma keeldusin, sest ma isegi ju ei võistelnud seal. Kui ajada asju hästi ja stiilselt, siis kasvab ka poolehoid selle kaudu.
Fitness ExpoTV
Fitness ExpoTV juhtimine oli väljakutse, kuid huvitav kogemus. Oli tõesti tore olla selle saate tegemise juures ja saada Fitness Expo sündmustele ning samuti Mass Nutritionile tuntust televisiooni kaudu. Mingit käsikirja ei olnud, kui kaamera pandi tööle, hakkasin rääkima. Filmisime nii väljas kui ka Finlandia maja sees. Tegime ka iga ala võitjaga intervjuu. Filmigrupp oli väga tore ning nendega oli rõõm koos töötada. Selle saatega tuli lisaks nähtavale kogu Fitness Expo nädalalõpu kõrgpunktid, mis oli meeletu, alates jõumeeste võistlustest kuni lihaste näitamiseni. Saatesari hakkas jooksma MTV3 MAX–kanalil novembri lõpus, nii et sealt saab jälgida Fitness ExpoTV sündmusi.
Arenemine
Fitnessi alal peab suutma areneda kogu aeg, alati saab minna paremaks. Eesmärk on parandada füüsilist vormi, et kõik lihasgrupid oleksid harmoonias. Alati analüüsime treeneriga pärast võistlusi minu füüsilist vormi võimalikult kriitiliselt ja vaatame, mida saaksime parandada järgmiseks hooajaks.
Enne Arnold Amateur-võistlusi keskendusin eriti seljalihastele ning massi kogumisele. Pärast võistlusi põhirõhk oli suunatud tagareitele ja tuharatele. Mul on tugevad sääremarjalihased, mille aluseks on võimlemine/cheerleading ja sääremarjad ongi minu jaoks see alatine motiveeriv lihasrühm. Nüüd, kui ei pea enam nii palju pingutama, üritan saada sääremarjad tasasemaks ja peenemaks, mis on palju raskem kui lihasmassi hankimine.
Vabakava
Vabakava teema on sama, mis Arnoldis ehk Fame, aga nii kavas kui muusikas on muutuseid. Nüüd, kui eeskirja lisati kohustuslikud liigutused, kõrvale spagaat, jalavisked ja punnitused, olen muidugi lisanud need koreograafiasse. Raskemaid osasid on lisatud ja tähelepanu on suunatud esinemisele, tehnikale ja tempole. Vabakavas tean, et olen sellele lähedal, mida suudan saavutada, olen hetkel harjutamas paari uut tempu, mida üritan saada järgmisesse kavasse.
Iidol
Iidoliks on olnud algusest peale Monica Brant. Alustades selle ala jälgimist 2000 aastal, imetlesin Monica, Timea Majorovan ja teisi lihastes naiste kehasid, kes on teinud pika ja kuulsa tee endale fitnessi alal. Kahju vaid, et ala on aastate jooksul muutunud nii palju, et lõpuks Monica ei pakkunud enam võistlustel konkurentsi, kuna oli liiga lihaseline. Kuigi Monica ei olnud enam viimastel võistlustel esimeste hulgas, oli ta minu meelest siiski parim. Monica esindas alati suurepäraselt ennast ja sponsoreid, igati täiuslik naine iidoliks.
Reeglimuutus
Enim reeglite muutuseid on konkreetselt näha olnud vabakavasse lisatud liigutuste lisamisel. Muidugi kahju, et fitnessis füüsilise vormi hindamisel loetakse 1/3 punktidest ja vabakava tähtsus on tõusnud väga suureks. Ise tunnen, et fitness on nimelt nende kahe asja ühinemine ja kui millelegi pannakse rohkem rõhku, siis on see füüsiline vorm. Nüüd selline võistleja, kes võidab vabakava ja kes on füüsilise vormi pärast halval kohal, võib siiski olla lõpptulemusena esimeste hulgas. Uued reeglid muudavad ala olemust ja tulevik näitab, mis on fitnessi uus suund.
Pro-debüüt
Uute fitnessi reeglitega on vabakava tähtsus nüüd eriti suur ja hindamisel jäin vabakava esitamisel viimaseks. Võistlustel oli ka keskpäraseid vabakavasid, olin nendestki halvem kohtunike arvates ja minu etteaste läks osalt täiesti metsa. Olen vabakavas jõudnud sellesse punkti, kus võin seda parandada, ees on kätelseise, silla tegemist, spagaati … järgmine tase oleks ära õppida erispagaadid ja teisi tõeliselt nõudlikke võimlejate liigutusi.
Ühendriikides võistlejad teevad peaaegu kõiki spagaadi variante ja nad isegi ei tee soojendust, see juba näitab, kui tugev põhi on neil võimlemises. Vabakavas piisaks kui seal oleks üks eriline oskus, näiteks selja nõtkus, muu kava võib teha nii, kuidas tahad. Vabakavas ei hinnata koreograafiat, teemat, lavakasutust, mitmekesisust, võib-olla alles päris finaalis. Mõne uue tembuga ei tõusta veel võistlema parimate hulka ja nüüd on fitness seda, et vabakava peab olema tugevam osa, sest seda hinnatakse 70% punktide arvust.
Nagu ma varem juba kirjutasin, olen võistelnud mitmel alal üle 20 aasta ja ma ei võistle mitte ainult sellepärast, et see on tore, vaid tahan ka olla edukas ja teada, et kui alustan selleks valmistumisega, võin võita.
Füüsiline vorm ja selle parandamine ning kõva trenn on kirg. Oma füüsilise vormiga olen kümne hulgas. Siit tahan areneda veel edasi, aga olen mõelnud seda, kuhu suunda tahan areneda. Minnes Figure–sarja nõuaks see lihaste kaotamist ja mu keha oleks siis peaaegu samasugune kui kümme aastat tagasi, kui alustasin trenniga, ja jalgade treeningu võiksin täielikult unustada. Treeningud võiksid olla umbes sellised nagu kerge võimlemine raskustega ja aeroobika.
Teine võimalus on liikuda edasi uude womens physique-sarja, milles tuleb pro-võistlus aastal 2012 ja kuhu „suuremat“ füüsilist vormi tahetakse. Üritan veel saada kohtunikelt tagasisidet võistlustest ja teada saada, mida ma peaks paremini tegema.
Novembris, järgmine hommik, päev pärast võistluseid, oli meeles vaid eelmiste nädalate rasked treeningud, järgnev motivatsioon puudus. Seda tunnen tihti pärast tähtsaid võistlusi.
Pärast võistlusi
Kohe päev pärast võistlusi lepin üldjuhul kokku fotosessioonid. Novembris toimus sessioon Floridas ja muidugi pärast võistlusi- šoppamine. Pärast võistlusi puhkan üldjuhul veel nädala kodus, mõnus on olla vahelduseks kodus, kuna töö pärast pean pidevalt reisima. Olen jõuluinimene, seega pärast novembrisi võistlusi kulus puhkus üldiselt jõuludeks valmistumisele.
Lisaks veel suured tänud treenerile Jari Mentulalle, sponsorile Mass Nutritionile, Biancanevellele tänu nii pildistamise kui ka võistlusriietuse eest, tänud ka võimlemisõpetajale Petja Mikkosele, perele, sõpradele ja kõikidele, kes on mulle toeks olnud.
BODY-lehti
Autor: Minna Pajulahti”;i:23;s:23:” Kertu Koronen (tõlge)