Müüdid toitumise kohta
Suur osa toitumist puudutavast informatsioonist, mis puutub kätte tavainimesele, on vale. Paljudel inimestel, alates naistest, kes tahavad tervislikult toituda kuni professionaalsete sportlasteni on raske eristada müüte reaalsusest.
Mõned müüdid on väga ekstreemsed, näiteks need, mis väidavad, et vormis olemiseks tuleb toidust täielikult eemaldada rasv või süsivesikud. Neid müüte korratakse ikka ja jälle. Ja kõik on vast mõni päev kuskilt ajakirjast lugenud, et toit, mida enne soovitati süüa, on tegelikult väga kahjulik ja võib sind isegi ära tappa.
See suur hulk erinevat informatsiooni võib sind hoopis otsustusvõimetuks muuta, nii et ei suudagi otsustada, mis kõige õigem oleks. Selle artikli eesmärk on sind aidata ja kummutada mõned müüdid toitumise kohta.
1.Müüt – Kui tahad saada paremasse vormi, ära söö rasva ja/või süsivesikuid
Ükskõik millist dieeti ka pead, ei tohiks olla sellist asja nagu keelatud toidud. Kui lubad endal vahepeal natuke petta, on teisel ajal kergem tervislikult toituda. Nii on palju targem oma dieeti tasakaalustada, see tasub ära nii väljanägemisele kui ka tervisele.
Laurie Vaniman, professionaalne fitness-sportlane ütleb: Kui ma olen dieedil, siis vaatan väga tähelepanelikult, mida söön. Aga kui ma parasjagu dieedil pole, lähen restorani ja söön kooki. Inimesed on sellest okeeritud, nad arvavad, et mina nii ei tee. Samas on mul pärast seda lihtsam oma toitumist jälgida.
Mõned toiduained on tõesti kasulikud, nagu puu- ja juurviljad, väherasvane liha ja piimatooted. Kui tahad paremasse vormi saada, tuleb vähem kaloreid tarbida ja vältida ebatervislikke rasvu. Aga ühtegi toitu ei pea oma söögivalikust täiesti eemaldama.
2. Ära söö enne jõusaali minemist
Agade algusest on meile räägitud, et trenni tuleb minna tühja kõhuga, sest seedimisprotsess takistab treeninguga keharasva kulutada. Viimased uurimused aga kinnitavad, et väike süsivesikute ja valkudega eine just enne trenni aitab kehal kiiremini taastuda.
Juba kaua on olnud teada, et keha vajab pärast jõutreeningut taastumiseks lihtsüsivesikuid ja valke. Arvestades, kui kaua toit maos lõhustub, on kasulikum vähe aega enne treeningut süüa. Kui sa sööd just enne trenni väikse eine, lõhustub see treeningu ajal maos ja varustab sind pärast süsivesikute ja valkudega. Seega kui lihasel on taastumiseks valku vaja, on see kohe võtta.
Loomulikult ei ole soovitatav enne trenni palju süüa. Kui sa tarbid enne treeningut liiga suure hulga kaloreid, peab keha suure eine lõhustamiseks liiga palju energiat kulutama. Sellele lisaks suunatakse osad vererakud lihastest makku, mis vähendab lihaste töövõimet. Seega on ainsaks lahenduseks süüa väike eine enne treeningut,mis sisaldab umbes 200 kalorit (pool karpi kodujuustu või valgujook).
Kui treenid kauem kui 45 minutit, ei jätku kehal enam aminohappeid (valke) ja ta võib hakata lihaskudet lagundama, seega kui oled just enne treeningut väikse eine võtnud, ei peaks sellist olukorda tekkima.
3. Müüt- Fitnessi võistlusteks vormi saamiseks peavad võistlejad ennast näljutama.
Kui sa oled võistleja ja pead enne võistlust ekstreemsele dieedile minema, siis oled ilmselt valmistumises vea teinud.Tavaliselt alustan dieediga 10-12 nädalat enne võistlusi, ütleb Laurie Vaniman, isegi siis, kui keha rasvaprotsent normaalne on. Ma tahan hea välja näha juba 3-4 nädalat enne võistlusi. Ma tahan vormi saada aeglaselt ja tervislikult, et mitte kahjustada oma keha.
Kui sa alustad dieediga, ära vii kalorite tarbimist liiga madalale. Sellega hakkab keha vähendama oma lihasmassi. Kui sa vähendad kaloritetarbimist ombes 10% ja sööd rohkem valku, säilitad sa oma lihasmassi ja vähendad keharasva.
Aeglasem dieet on hea ka selle poolest, et aitab vältida sellist olukorda, kus pärast dieedi lõppu kehakaal kohe tõuseb. Sa ju tahad kogu aeg hea välja näha?
4. Müüt- Valmistoidud (proteiinijoogid, müslipulgad vms) on kõige paremad toitainete allikad.
Valmistoidud on õigel ajal ja õiges kohas küll kasulikud, aga nad ei ole paremad kui puuviljad, liha ja piimatooted. Müslipulgad ja proteiinijoogid on tõesti väga mugavad, neid reklaamitakse kui tervislikke toite, aga tavaliselt sisaldavad nad palju rafineeritud suhkruid (lihtsuhkruid). Neis võib olla aminohappeid või tervislikke rasvu, aga kui sa ainult neid tarbid, jääd ilma eelistest, mis on loodusliku toidu söömises. Me ei tea veel piisavalt palju kemikaalidest ja elementidest, mis toidu sees on, et neid kõiki õiges tasakaalus valmistoitudesse panna. Seega valmistoite tarbides ei pruugi sa kõiki vajalikke aineid kätte saada.
Lisaks sellele sisaldavad valmistoidud reafineeritud suhkruid, mille tulemusena ei tekita nad täiskõhutunnet piisavalt kiiresti. Ehk siis pole neis piisavalt palju kiudaineid, mis tekitavadki täiskõhutunde.
Kui sul pole tõesti teist võimalust, on valmistoitudest abi küll, aga tegelikult alustati nende tootmist selleks, et vastupidavusalade sportlased võistluse ajal lisaenergiat saaks.
Autor: M&F Hers tõlkinud R Hunt