2. juuli 2008

Müüdimurdja – Laadimine

Laadimine on selline asi, millele ei vaadata tavaliselt väga hea pilguga. Sellega seonduvad pekisus, tursed, ebatervislik ülekaal, rämpstoit ja kõik see, mida kehakultusliku elustiili juures patuks peetakse. Samas unustatakse ära sellega kaasnevad positiivsed mõjud: lihaskasv ja jõunäitajate tõus, ehk siis see, millest arenemise puhul räägitakse.

Laadimine on inetu ja ebatervislik, seda ei saa keegi eitada. Samas oleks ilma laadimiseta olemata jäänud mitmed super füüsised. Mõni tänase päeva tippudest väidab end olevat vormis aastaläbi ning osade puhul see nii ongi, kuid leidub ka neid, kes valetavad või vähemalt ilustavad mõnevõrra tõde. Paljud on ka ära unustanud, et kunagi noorest peast, kui nad ehitasid põhimassi, olid ka neil rõõmsad ümarad põsed ja kõrge rasvaprotsent.

McDonalds kuulub paljude elukutseliste toiduvalikusse off-seasonil, nii nagu kana ja riis dieediperioodil. Sellest ei kirjutata aga lehes. Sel ajal kui ollakse esikaantel, üritab nii mõnigi ennast tegelikust veidi positiivsemas valguses näidata. See on ka täiesti mõistetav, kuid samas eksitav, eriti veel kui tippude tegemisi tahetakse täht-tähelt enda peal järele proovida.

Miks pole soosingus?

Miks siis on laadimine praegu nii halva kuulsusega? Põhjuseks võib olla see, et hetketrendi kohaselt peaks sixpack-vormis olema kogu aeg. Loomulikult oleks hea, kui see nii võimalik oleks. Enamik soovib siiski lihasmassi juurde saada ning seda on raske teha põhiainevahetuseks vajalike kalorite kogusega või vaid mõne grammiga üle kulutuse. Kui ala absoluutne eliit, ehk elukutselised, on off-seasonil kõike muud kui vormis, selleks, et areneda, siis kuidas suudaksid areneda pekki surmani pelgavad tavalised harrastajad? Enamasti suhteliselt halvasti, kuigi leidub ka erandeid.

Kellele?

Kellele laadimine sobib? Nendele, kelle mõistus suudab taluda kõhulihaste kadumist, kaalutõusu ja pekikihi suurenemist. Aktiivsel võistlejal ei ole väga tark lasta kaalul tõusta võistluskaalust oluliselt suuremaks, kuid massi ehitades on laadimine üheks võimaluseks, kuigi see ei ole ka ainuke viis. Enamasti soovitatakse laadimist alla 30-aastastele.

Mõne noore areng jääb väga kiiresti pea-aegu nulltasemele, kuna treeningud on nii nagu nad on. Kui see ühendada asjatu toidusedeliga sebimisega, siis ei tulegi siit midagi head. Ülesöömine aitab mõningal määral lappida treeninguga tehtud vigasid. Laadimine ei ole aga „tahan kõike kohe-tüüpide jaoks ning see ei ole ka „suveks vormi süsteem. Laadimine nõuab aega, nii kaalu tõstmise kui ka langetamise jaoks. Naiste jaoks on laadimine veidi kahe otsaga asi. Loomulikult see toimib, kuid kuna naised on igasuguste söömishäirete tekkele altimad kui mehed, siis ei tasuks seda ülepeakaela tegema hakata, vaid võtta näiteks endale teadjam inimene appi.

Kasud

Oletame, et kaks identset 75-kilost noort treenijat tahavad areneda ja võtame ajaperioodiks näiteks viis aastat. Mõlemad teevad kõike samamoodi, välja arvatud see, et kui üks vahib oma kõhulihaseid, sööb teine piisavalt üle kulutuse, mõtlemata rasva kogunemisele. Kumb neist areneb nende viie aasta jooksul rohkem? Võib mõelda: „Okei, paksemal saab olema kindlasti rohkem lihaseid ja jõudu, aga ta on ju pekine!. No see teine tegelane pole aga arvatavasti ületanud aga isegi 80-kilo piiri. Siis võibki edasi mõelda, et kummal kulub aega rohkem, kas kaalu langetajal või lihaste kasvatajal. Võib oletada, et see „paks saab neist üleliigsetest kilodest lahti poole aastaga ning vastavalt kõhulihaste imetleja ei kasvata selle ajaga erilist lihast. Seega, kui ühel on rasv põletatud ning ilusad lihased selle alt välja tulnud, näeb teine tüüp välja suhteliselt sarnane sellele, milline ta viis aastat tagasi oli. Nii algabki tavaline „too on kindlasti midagi tarbinud-jutt. Veidike robustne näide, kuid selliseid juhtumeid on saalid täis.

Kuidas?

Kuidas siis laadimist teha? Kaalutõus peaks toimuma aeglaselt, mitte nii, et paari kuu pärast on kilosid juures kolmkümmend. Eesmärgiks on kasvatada võimalikult palju lihast, mitte pekki. Rasv on vältimatu kõrvalprodukt, mitte püüdlus omaette.

Seega toidust tuleks saada piisavalt õigeid asju, siin mõeldakse ennekõike valke ja kaloreid. Veel kord, eesmärgiks pole tõsta kaalu võimalikult palju lühikese ajaga süües shokolaadi ja juues õli. Kalorid tuleks saada suuremas osas kindlatest toiduainetest ning toidulisadele peaks jääma nende algupärane roll, ehk toidulisadeks olemine. Hoolt tuleb kanda ka heade rasvade, vedeliku, kiudainete, aedviljade, vitamiinide ja mineraalainete saamise eest. Kui valgud ja muu vajalik on söödud, võib igaüks ise otsustada, mida veel suhu pista. Pitsa iga päev võib alguses tunduda hea ideena, kuid oma kõhu peale võiks ka siiski natukene mõelda. Asja tuleb võtta ikkagi mõistusega. Kasulikele asjadele lisaks võib süüa ka muud, aga kui see muu hakkab segama vajalike toitude söömist, siis asi ei toimi. Oma organismi tundmine on ka siin oluline. Kui miski asi ei tundu hea, siis ära tee seda.

Viimasel ajal kiputakse tihti tegema ka nii, et perioodiliselt laaditakse 1-10 nädalat ja seejärel peetakse dieeti 1-10 nädalat. Nendesse paari nädala pikkustesse seeriatesse ei tasu aga palju uskuda, sest kehal võtab igasuguse muutusega harjumine aega. Lihaskasv ei toimu hetkega. Paarikuine laadimine, pärast mida peetakse mõni nädal dieeti, võib aidata võistluseks valmistujal hoida oma vormi korras selleks, kui minnakse juba korralikule dieedile. Kuid kui käsil on alles põhimassi kasvatamine, siis läheb kaduma üks laadimise põhiideedest. Suur kehakaal võimaldab suuremate raskuste kasutamist treeningul, mis on omakorda üks tõhusamatest viisidest lihaste kasvatamisel.

Mõnede spetsialistide arvates tuleks kaal viia üles aegamisi, misjärel tuleks seda seal pikemat aega hoida. Sel ajal kui kaalu hoitakse üleval, hakatakse ka vormi parandama. Nad usuvad, et lihased muutuvad nii püsivamaks ja paremini säiluvaks keha harjudes uute suuremate mõõtmetega. Ka kaalulangust ei tasuks teha nii, et kõigest vabanetakse ühe korraga.

Teiseks võimaluseks võiks olla see, et kaal viiakse esmalt paari aasta jooksul üles, misjärel langetatakse seda teatud määral. Seejärel hangitakse jälle juurde lihasmassi, kuid kaalul ei lasta tõusta teatud piirist kõrgemale ning nüüd on see piir märgatavalt madalamal kui siis, kui esimesel korral kaalu tõsteti. Sellist pilti korratakse niikaua, kuni jõutakse sellisesse vormi, mida soovitakse edaspidi massiperioodil hoida. Sellise astmelise kaalualandamise tagab ka see, et jõunäitajad ei tee suurt langust, ning ka see, et kaal ei tõuse tagasi laadimise maksimumini kaalu alandamise järgselt.

Mõjud treeningule

Rohke toitumine koos kõva treeninguga ja pidevalt tõusva kaalunumbriga peaks treeningul ilmnema kogu aeg suurenevate treeningraskuste näol. Kui tulemused ei parane, aga sööd palju ning kaal näitab pidevalt suuremat numbrit, teed arvatavasti midagi valesti. Raske treening on möödapääsmatu ning see mängib lihaskasvu puhul peaosa. Laadimine ei ole üks viis mängida kulturisti neile, kes armastavad palju süüa ja kergelt treenida.

Kõrvaltvaatajate suhtumine

Laadides oled paljude teiste harrastajate meelest paks. Nende arvates toimub ka sinu jõunäitajate suurenemine seetõttu, et oled paks. Ning see, miks oled paks, tuleneb laiskusest. Kui pekk on aga maha saadud ning lihas välja hakkab paistma, on see kindlasti tänu igasugustele ainetele. Sama puudutab jõudu. See on mängu hing, on olnud alati ning ei muutu ka tulevikus. Need, kel pole alast mingeid teadmisi, peavad sind väga tihti lihtsalt tõeliselt suureks. Osadele meeldib, osale mitte, selle üle ei saa imestada. Enamasti ei tee tavaline inimene vahet kulturistil, jõutõstjal ja laadival põrsal.

Mõju argielule

Vaatad telekat diivanil lebades ning märkad, et pult on nii kaugel, et selleni ei ulatu ilma püsti tõusmata. Mõtled arvatavasti kaks korda, kas teiselt kanalilt tuleb siiski midagi nii head, mis vääriks üles tõusmist. Treppide asemel valid lifti. Kokkuvõttes muutud sa arvatavasti grammi võrra laisemaks või vähemalt „kaalutlevamaks üleliigse liikumise suhtes. Raskeneb ka parjate riiete leidmine. Higistamine on samuti üks kaalutõusuga kaasaskäiv asi ning ka toidu peale kulub tavalisest rohkem raha.

Laadimise probleemid

Suurimaks probleemiks laadimise juures on see, et ühel hetkel tuleb hakata kaalu langetama. Kui sa seda ei suuda, siis pole asjal ka mõtet. Kui sa otsustad sellega tõesti algust teha, mõtle enne hoolikalt, kas suudad ka dieeti pidada. Laadimise juurde kuulub kaalutõstmisega võrdväärselt ka selle alandamine. Nii mõnelegi on paksuks olemise vabanduseks laadimine. Kuid muidugi ei ole see nii kõigi puhul. Ei usu, et alla kolmekümnendates aastates inimene teeb endale laadimisega palju kurja, isegi kui kaal on seetõttu kõrge. Vanematel inimestel võib olla aga raskem, kui perearst kaaluindeksi peale nutma hakkab. Muidugi tuleb jälgida ka enesetunnet kaalu tõustes, sest mõnede inimeste organism talub suurt kaalu paremini kui teistel. Seega kui täheldad, et keha ei talu suurt kaalu, pole see mõeldud sinule. Kindlaim viis peatada lihaskasv ja areng on rikkuda oma tervist.
Tõlge ajakirjast Body; Autor: Kalle Aaltonen

Autor: Greta