28. jaanuar 2003

pH

Soovitatakse süüa palju juur- ja puuvilju. Miks? Lühike vastus sellele on, et süües 6-10 puu- või juurvilja päevas, mõjutab see keha keemiat ja vere koostist nii positiivselt, et aitab saavutada lühi-, eriti aga pikemaajalisi sportlikke ambitsioone lihaste ja jõu arendamisel. Lisaks muudele headele omadustele aitavad puu- ja juurviljad hoida pH-d ideaalsel tasemel.

Enamus toite mõjutavad pH taset vastavlt kas happelisuse (halb) või aluselisuse (hea) poole. Suhkur on arvatavasti suurim pahategija, sest ta viib pH tasakaalu tugevasti happelisuse poole. Siiski soodustavad happelisust ka kulturisti tavamenüüs olevad asjad (kanaliha, veiseliha, sealiha). Puu-, juur- ja köögiviljad seevastu aga nihutavad pH-d aluselisuse suunas, tehes sellega lihastele soodsa keskkonna nii taastumiseks kui kasvamiseks. Viinamarjad, tomatid ja tsitruselised on küll happelised, kuid nende mõju on pH-le väga väike.

Osadest kehasignaalidest saab välja lugeda, kas pH on liiga äärmustes või mitte. Happelise keskkonna saab tuvastada, vaadates, kas pikemaajalise kandmise järel hakkavad ehted, metallist kellarihmad jmt. oma värvi kaotama. Samas võivad kiiresti rebeneda või auklikuks kuluda nahast või mõnest teisest looduslikust materjalist tehtud riideese. Lisaks ei tõmba happelise pH-ga inimesed sääski eha muid vereimejaid enda juurde (mis võib olla muidugi põhjustatud ka mõne teise teguri poolt ja mida peetakse tavaliselt heaks asjaks). Kolmandaks indikaatoriks on pidev nakatumine seenhaigustesse.

pH-d saab kõige paremini määrata veenist võetud verest. Siiski on süstlad enamikule meist vastumeelsed. Lihtsam moodus on mõõta pH-d oma uriinist, sest neerude ülesanne on kõrvaldada liigne happelisus. Kui uriinist võetud pH tase on kõrge, peab hakkama tõsiselt mõtlema oma pH hoidmisele soovituslikus ulatuses.

Kodus saab oma uriini pH-d mõõta, ostes apteegist odavaid lakmuspabereid. Testi oma uriini esimese asjana hommikul või vähemalt tund pärast sööki. Ära piirdu ühe mõõtmisega, vaid hoia end kogu aeg kursis oma keha pH taseme muutustega. Tuleb meeles pidada, et haigused, stress jne. alandavad samuti pH taset happelisuse suunas. Kui su pH on tugevasti tasakaalust välja viidud (kas happelisuse või aluselisuse suunas), tähendab see seda, et immunsüsteem on väga nõrk ega toeta ka trennijärgset taastust. PH taseme taastamiseks sobivad väga hästi juur- ja puuviljad, veejoomine, jooga, meditatsioon või muu sügavat hingamist nõudev tegevus (nagu ka lõdvestatult käimine). pH taseme normaliseerumisel aitab ka naatriumbikarbonaat.

Võib küll tunduda, et pH eest hoolitsemine on mõttetus, kuid tegelikkuses on ta tähtis komponent saavutamaks maksimaalset lihaskasvu.

Autor: Mikk-Alvar Olle ref. FLEX