Põlveliigese kinesioloogia ja biomehaanika
Põlveliigese moodustavad reieluu ja sääreluu otsad. Sääreluu ja reieluu kondine põimumine koosneb kahest madalast kumerast pinnast, millesse sobivad poolringikujulised reieluu ümarad luuotsakud. Selline kontide kuju ei anna põlveliigesele stabiilsust. Seega stabiilsuse liigesele peavad andma lihas- ja sidekoed ning kõhred. Põlveliigese funktsionaalset rolli inimese liikumisse on raske sobitada, sest liiges peab olema piisavalt liikuv, et võimaldada liigutamist ja ka piisavalt stabiilne, et absorbeerida keha enda raskuse loodud jõud ja ka lisaraskused, mida me jõutreeningutel tõstame.
Kuna põlv peab mängima kahekordset rolli, pole sidekoe stabiilsus püsiv. Näiteks kui põlv on välja sirutatud, on tema põhiline ülesanne jääda stabiilseks, ning sidekoed on paigutunud nii, et liiges on ümbritsetud pingul sidekudedest nii seest kui külgedelt. Aga kui põlv paindub, peab ta olema piisavalt liikuv, et rahuldada kõik liikumisega seotud vajadused. Seega sidekoed lõdvenevad veidi, et võimaldada suuremat liikumisulatust. Oma mobiilsuse ja stabiilsuse rolli tõttu on põlve lihaste korraldus ülimalt tähtis piisava stabiilsuse säilitamisel, et vältida vigastusi. Kokkuvõtlikult võib öelda, et põlve ümbritsevate lihaste tugevdamine omab väga olulist tähtsust kogu liigese tervisele, selle töötamisele ja vigastuste vältimisele. Üks väga eriline põlveliigese liikumist edendavate lihaste omadus on see, et nad on valdavalt kahe-liigese lihased. Suurem osa kahe-liigese lihaseid, mis tekitavad põlve liikumist, teevad seda sama puusaliigeses, väike erand on säärelihasega mis mõjutab põlve ja hüppeliigest. Seda asjaolu tuleb arvesse võtta põlveliigest sisaldava jõutreeningu läbi mõtlemiseks. Kahe-liigese lihaste korraldus tagab edasiliikumise efektiivsuse, siiski on olemas kahe-liigese lihaste tavaline passiivse puudulikkuse (üritab venitada lihased üle mõlema liigese samaaegselt) ja aktiivse puudulikkuse (üritab toota jõudu, et liigutada mõlemaid liigeseid samal ajal) probleem.
Teine iseloomulik põlve- ja puusaliigese kahe-liigese lihaste joon on, et nad on tasakaalustatud kombinatsioon pikki lihaseid (nt gracilis, sartorius, semitendinous) ja bipennate lihaseid (nt. biceps femoris, semimembranosus ja recturs femoris). See kombinatsioon tagab nii tugevuse kui liikumise ulatuse. Seetõttu peame olema väga ettevaatlikud põlveliigesele mõjuvate jõutreeningutega, et vältida vigastusi.
Järgmises osas analüüsime mõningaid põhilisi harjutusi põlvele, nagu põlve sirutus ja kõverdus ning kükid.
Allikas: [url=http://www.ifbb.com/]www.ifbb.com[/url]
Professor Mauricio de Arruda Campos
IFBB Educational Commission
Autor: Tõlkinud Jupp, Autor Professor Mauricio de Arruda Campos