Ära ole kriipskael!
Mis on keha kõige vähemtreenitud piirkond? Kahtlemata kael. See on keha amortisaator, kaitstes pead vigastuste eest. Jalgpallurid, maadlejad, poksijad ja teised sportlased teavad kõik kaela tähtsust. Miks siis kulturistid seda lihast eiravad? Mina küll tahaks kaela nagu mastiffil või gorillal. Ise treenin kaela kolm korda nädalas, sest ma tahan kaela ja pea vahele rohkem massi. Mu naine ütleb pidevalt, et vajan rohkem ajusid, kuid neid peab ju millegagi ka üleval hoidma, kas pole nii?
Sirvi ükskõik millist kulturismiajakirja ning vaata mõningaid tippe. Mõnel on kael ülimalt arenenud, mis sobib ideaalselt nende kehaga. Heaks näiteks kaela arengust on Skip Lacour, Ron Coleman ja Chris Cormier. Ometi on neid, kellel pole vähematki märki kaela arengust. Kas teid ei pane imestama, kuidas sellise ilmselge puudusega võistlusi võita saab? Mind paneb, kuna see on keha esteetilise külje pealt väga märgatav osa.
Kuid neile kulturistidele, kes ei taha kriipskaelad olla, võin õnneks öelda, et kael reageerib raskele tööle kiiresti. Niisiis, mis tähtsus on paksul, tugeval kaelal kulturistile või kasvõi tavalisele spordihuvilisele? Esiteks on see kaitse vigastuse vastu. Kõik on kuulnud inimestest, kes on üle elanud tõsiseid õnnetusi tänu oma suurusele ja tugevusele. Kas tead et kaelanikastus ja muud kaelavigastused juhtuvad väga tihti ka väga väikestes õnnetustes? Paljud vigastused oleks saamata jäänud, kui ohvril oleks olnud kael tugev ning arenenud.
Sportlastelgi on tihti venitatud ja kanged kaelalihased kaela üldise nõrkuse tõttu.
Kaela „ehitamisel” on teinegi põhjus. Nagu varem mainitud, parandab see keha üldist ilmet silmnähtavalt. Isegi arenenud kulturist poolemeetriste kätega ja 120cm rinnaümbermõõduga ei näe muljetavaldav välja, kui tal pole nende näitajate kõrvale ka tugevat kaela näidata.
Olen rääkinud mõnede treeneritega, kes ei soovita kaela treenida. Miks? Sest nemad arvavad, et õlad tunduvad laiemad, kui seda mitte teha. See on sama tobe kui kärpida jalatreeningud, selleks et ülakeha suurem tunduks. Toon siinkohal välja mõningad harjutused:
1. Maadleja sild on kaela tagumise osa treenimiseks parim viis. See harjutus elimineerib selle lambipirni kuju, mis paljudel on kaasa sündinud. Alustuseks pead kaela harjutama pingega toime tulema. Lama põrandal, pea padjal. Nüüd mine silla asendisse, nii et jalalabad poleks põlvedest kaugemal (vt pildilt). Hoia oma käed põrandast eemal. Ole sillaasendis umbes üks minut. Kui sa suudad nii olla vaid paar sekundit, pole ka midagi hullu, lihtsalt pikenda seda aega iga nädal.
2. Lama kõhuli pingil, pane pea üle pingi otsa, nagu sa vaataksid põrandat, pane 10-kilone ketas kuklasse, seda samal ajal sõrmedega hoides, ning liiguta oma pead üles-alla. Nii tee umbes 10-15 kordust. Tee seda harjutust rahulikult ja rahmeldamiseta, see on päris raske.
3. Järgmine kaelaharjutus paneb tööle rinnaku-nibujätke lihase (sternocleidomastoid, pildil), mis annab su kaelale laiust. Selleks harjutuseks on vaja partnerit. Istu kaldpingile, võta pikk käterätik ning pane selle keskosa üle otsaesise. Lase oma partneril seista selja taha ja mõlemast otsast kinni võtta. Too oma pead ette, kuni su lõug puudutab su rinda ja lase partneril pidevalt vastupanu osutada. Tee kolm seeriad 15-20 kordusega ning treeni kaela kaks korda nädalas.
4. Sama lihast saad töödelda, kui heidad selili pingile ning paned otsaette 20-kilose ketta, selle alla käterätiku ning tõstad pead, kuni lõug puudutab rinda ja seejärel lased pea rahulikult alla. Jälgi, et su kael oleks kogu harjutuse vältel pinges. Tee kaks 10st seeriat. Müügil on ka kaelapäitsed. Need on imelikud riistapuud, kuid nad on väga kasulikud, kuna nende abil saab treenida ka suuremate raskustega, kuid kaela treenimiseks piisab ka lihtsalt käterätikust, kaldpingist ja mõnest kettast.
Kaela treenimine on lühike programm ning lisab su treeningule vaid paar minutit, mis on kindlasti seda väärt! Ja nüüd, üks viimane kordus ja siis veel üks!
Bodybuilding.com
Autor: Tõlkinud gmaster