Raviturvas kodusaunas
Turvast on meil kasutatud ammusest ajast küll reuma, küll podagra raviks ning Kesk-Euroopas on turbaravi tuntud juba 200 aastat. Siiski on turba üldisest tervendavast mõjust ülikoolitasemel teaduslikke uurimusi tehtud alles viimastel aastatel. Turu Ülikooli turbauurimus ja sakslase W. Naucke humiiniuurimus viitavad turba ainulaadsele võimele leevendada stressist tingitud lihaspingeid.
Raviturvas tekib soodes 1-4 meetri sügavusel vaakumis, kus see on aastasadu küpsenud. Selle aja jooksul on turbas tekkinud humiin, bioloogiliselt aktiivne aine, mis tungib nahast läbi ja tänu oma imamisvõimele seob endaga organismis leiduvad mürgid ning jääkained. Sauna soojus aktiveerib tegevust ja keha jääkained eemalduvad koos higiga. Lisaks aktiveerib humiin vere- ja lümfiringet ja tasakaalustab hormoonide talitlust.
Stressi vastu
Kiire elutempo ja sellest tingitud stress häirib paljudel und ja pärast magamata ööd ei jätku päevatoimetusteks enam vajalikku energiat. Soome Humici raviturvas pakub kord nädalas selle vastu abi. Sametiselt pehme turvas kantakse kogu kehale ja lastakse pool tundi mõjuda. Soovitav saunatemperatuur on +60 kraadi. Turbasauna järel oled kui uuestisündinud, keha lõdvestunud, vaim puhanud ja rahulik. Õhtul ei ole mingit vajadust lammaste lugemiseks ja uni maitseb hommikuni.
Raviturba mõjul eemaldub kudedest tegutsemisvalmidust ülalhoidev adrenaliin ja ainevahetus kudedes elavneb. Turba mõju tugevdavad Soome lapi rahvatraditsioonidel põhinevad ürdiõlid. Need on valmistatud värsketest ürtidest, mille tõmmised on tehtud külmpressitud mandliõlisse.
Saunatades tasub õhku piisavalt niiskena hoida, et turvas oleks niiske. Saunalava on hea kaitsta rätikuga, sest turba värv võib valgesse puusse sisse imbuda. Muidu on turvast kerge ja meeldiv kasutada ning see ei ummista äravoolutorusid.
Puhtad ja käepärased ravikompressid
Eriline uudis on marlitaoline ravikompress. Kompresside kasutamine on lihtne. Mikrolaineahjus või veeaurus soojendatud kompress pannakse ravitavale kehaosale, kaetakse kile ja paksu rätikuga ning lastakse 15 minutit mõjuda. Seejärel kompress eemaldatakse ja nahale jäänud turbaosakestel lastakse veel 15 minutit mõjuda. Siis loputatakse veega ja lõpuks kantakse nahale ürdiõli. Toode on ka loodussõbralik. Sama kompressi võib neli korda järjest kasutada, mille järel võib selle teha kompostiks või kasutada kasvõi lillemullana.
Tselluliidiraviks mõeldud ”kaalust allavõtja kompress” ei paku paranemist võlukepi abil, sest tselluliiti põhjustavad lisaks ainevahetushäiretele ka liikumise vähesus ja valed toitumisharjumused. Mõnel juhul on põhjuseks ka hormonaalsed häired.
Turbaravil seob humiin jääkained ja mürgid iseendaga ning teeb nad hormoonitalitlusele ohutuks. Hormoonide talitlus tasakaalustub ja hakkab jälle raku ainevahetust reguleerima. Ainevahetuse toimides on ka rasvaraku suurus normaalne. Turba desinfitseeriv mõju on rahvameditsiinis tuntud ja Soomes kasutati seda eriti sõdade ja ravimipuuduse ajal.
Atoopilise, allergilise või aknega naha ravil hävitavad turba antibakteriaalsed omadused nahalt põletikutekitajaid ja humiinid eemaldavad jääkained, nii et rakkude ainevahetus normaliseerub. Testides on täheldatud turba rahustavat mõju allergiareaktsioonidele ja naha seisukorra paranemist. Turbast on abi saadud ka psoriaasi vastu.
Kellele raviturvas ei sobi?
Inimestele, kellel on kilpnäärme ületalitlus ja rasedatele, sest turvas mõjutab hormoonide talitlust. Ravikuure ei soovitata ka vereringeorgani- ja südamehaiguste all kannatavatele, vähemalt saunas mitte.
Autor: Renaata Jüriso