2. veebruar 2000

Riboos!?

Üldiselt suhtuvad toidulisade maailmas orienteeruvad inimesed riboosi leigelt. See lisand on olnud suureks pettumuseks paljudele eri tasemega atleetidele. On proovitud erinevaid doose puhast riboosi ja tulemused ei ole olnud kuigi paljulubavad.

Teiseks on kindlaks tehtud, et tüüpiline kulturismitreening ei kahanda adenosiintrifosfaadi (ATP) taset lihastes määrani, mil riboosi tarbimine märgatavalt soodustaks lihaskoe kasvu ja treeningu intensiivsust. Lihaste energiavarud trenni keskel ning pärast trenni on rohkem kui küllaldased, kui tarvitatakse nn tavalisi toidulisasid, süüakse korralikult, juuakse palju vett ning pärast treeningut taastumisjooki.

Mida arvatakse riboosi tegevat kulturistidele?

Riboos on lihtsuhkur, mis on tekkinud normaalse metabolismi tagajärjel põhiliselt rakkudes, kus on suur energiaringlus. Intensiivne anaeroobne treening põhjustab adeniin-nukleotiidide (TAN) vähenemist, mis sisaldavad ka ATPd.

TANi taseme alanemine viib intensiivsuse ja jõu vähenemiseni. Mõne uurimuse kohaselt ei suuda organism TANi taset mitmete päevade jooksul samale tasemele viia, mis oli olnud enne treeningut. Kui energiavarud lihasrakkudes on vähenenud, ei ole taastumine, lihase juurdekasv ning treeningu intensiivsus kaugeltki mitte optimaalne. Riboos peaks aitama seda ennetada.

Täpselt sama toime on aga ka palju taskukohasemal toidulisandil kreatiinil. Siit tekibki küsimus: mis mõte on lisada kreatiinile veel hirmkallist riboosi, kui mõlema toime on ühesugune? On kindlaks tehtud, et inimesele, kes tarvitab kreatiini ning sööb nagu kulturistile kohane, ei saa riboosist kasu isegi siis, kui seda tarbida väga suurtes kogustes (kuni 10 grammi).

Kreatiini ja riboosi segu

Vaid üks uurimus väitis, et tarvitades 5 grammi kreatiini koos 3 grammi riboosiga tõstab märgatavalt rohkem treeningsuutlikkust kui mõlemad komponendid üksinda. Samas leiti, et 3 grammi riboosi omab tõhusamat toimet kui 5 grammi kreatiini. See uurimus on aga küsitava väärtusega, sest veel ükski kulturist ega ka muud laborid ei ole seda kinnitanud.

Äsjased uurimused on heitnud küll valgust riboosi oletatavale kasule, kuid katsealusteks ei olnud sedapuhku kulturistid ning seda ei testitud ka kulturismitreeningutel. Kaks sellist uurimust on teostatud Ball State’i Ülikoolis (USA). Tulemused näitasid, et tarbides 20 grammi riboosi päevas, on võimalik ATP-tase kogu trenni jooksul hoida sama, mis peaks kaasa tooma treeningu intensiivistumise isegi profijalgratturitel.

Asjakohasemad uuringud on läbi viidud 12 noore kulturisti peal, võttes aluseks rinnalt surumise harjutuse. Katsealustele anti iga päev neli nädalat järjest kas 10 grammi dekstroosi (platseebot) või 10 grammi riboosi. Peab aga pöörama tähelepanu nende treeningule: 10 järjestikust seeriat, iga seeria kuni suutlikkuseni, üheminutiliste vahedega seeriate vahel, kasutades kangil raskust, mis on võrdne atleedi kehakaaluga. Tulemused olid hämmastavad: rühm, kes tarvitas riboosi, koges 29,8% jõunäitajate kasvu 7,42% platseebo vastu.

Sellised tulemused on peaaegu uskumatud, kuid mõned asjaolud vähendavad tekkinud entusiasmi. Nimelt pole teada, kas selline metaboolne kurnatus kasvatab lihaseid või arendab vastupidavust ning kui kaua saab inimene niimoodi treenida, et ei tekiks ületreeningut.

Hoolimata neist uusimatest uuringutest pole siiani tõestatud, et riboos suurendaks kuiva lihasmassi. Seoses hinnaga (10 grammi maksab Ameerikas u 4 $) ei taha keegi osta endale toidulisandit, mille toime on ainult teoreetiline. Küll müüakse tooteid, kus on segatud riboos kreatiiniga, kuid puhast riboosi ei paku enam keegi.

Riboos pole kindlasti oma hinna tõttu olema väärt kasutamist igapäevase toidulisandina, kuid on mõningaid olukordi, kus ta on omal kohal. Kulturistidele riboos mingit kasu ei anna, kuna nende treening ei kuluta nii palju TANi. Seda võivad kasutada poksijad, maadlejad ning mõne muu anaeroobse spordialaga tegelejad, sest nende treening võib TANi taset päris palju alandada.

Seni, kuni pole tõestatud riboosi head omadused, tuleks kulturistidel jääda ikka proteiinipulbri, kreatiini, glutamiini ja kompleksvitamiinide juurde.

Autor: FLEX tõlk.Mikk Alvar