Ruhl: 25 „asja“, mida te Markus Ruhlist ei teadnud
Tõlkinud Janar Rückenberg
Markus Ruhl on üsna viimase ajani olnud kulturisminduses suur mõistatus. Ruhl ja Dennis James on kaks ainsat Mr. Olympia tasemel profi, kes elavad väljaspool Ühendriike. Ent erinevalt Jamesist ei näe te Markusest võistluseelseid pildikesi ega fotosessioone. Samuti ei saa tema kohta lugeda väga sagedasi uudiseid. Nt. Dennis James oli viimased 8 nädalat enne viimast Mr. Olympiat Lõuna-Californias, kus üldsusele kajastati pidevalt tema treeninguid ja need on hästi dokumenteeritud (ajakiri FLEX poolt).
Ruhl elab tegelikult Saksamaal, viibib seal enamus ajast ning tuleb Ameerikasse vaid võistlustele, vahel FLEXi fotosessioonidele ja seda ainult mõneks päevaks. Mida me Markus Ruhlist kindlasti aga teame, on see, et mees on suur tõeliselt SUUR!
Siit ka põhjus, miks tahtsin Markust intervjueerida. Ja siit ka põhjus, miks kiirustasin Milos Sarcevi Gold´s Gymi, kui Peter McGough ütles, et Ruhl on seal ja FLEXI fotograaf Chris Lund viib temaga läbi fotosessiooni.
Pärast kolme tundi tõsist tõstmist ja rassimist raskustega kaamera ees oli Ruhl väsinud. Lundi abiline soovitas Ruhlile In-N-Out söögikohta, kus pakutakse parimaid California burgereid; seal me siis sõimegi, rääkisime trennist jpt. teemadest.
Parasjagu kui „German Beast oli täitmas oma klaasi järjekordse annuse dieetcolaga, küsis minu käest üks teismeline poiss: ”Man, who is that?” (kes see veel on?)
”Markus Ruhl. A pro bodybuilder.”
”On alles suur.”
Ja seda ta on tõepoolest, üks suurimaid maailmas, ent Markus on palju muudki peale selle, et ta suur on!
Isiklik:
1. Varased aastad
Markus Ruhl sündis 22. veebruaril 1972.a., ta oli kolmest lapsest noorim. Markuse isa suri, kui ta oli kahene. Markuse ema oli pesunaine, kes kasvatas oma lapsi Frankfurdi äärelinnas, Saksamaal. Noorele Markusele meeldis väga mängida jalgpalli, korvpalli ja jäähokit.
2. Hiline algus, kiired resultaadid
Et taastuda jalgpallitrennis saadud põlvevigastusest, hakkas 18 aastane 54 kg ne Ruhl tegelema jõutreeningutega. Juba kahekümneselt huvitus Ruhl kulturismist üsna tõsiselt. „See on küllaltki hilja tunnistab mees isegi, „Ma ei mõelnud kunagi, et minust võiks kulturist saada. Läksin saali, tundsin trennist rõõmu ja rahuldust. Ent saatuslikuks saigi vist see, et alatasa võis saalis näha ka suuri jõmme ja aina enam tahtsin ma nende sarnaseks saada. Jälgisin pidevalt kuidas nemad treenivad, mida teevad. Umbes samal ajal hakkasin ka FLEXi jt. kulturismi ajakirju lugema.
Kahekümnekolmeselt tegi Ruhl oma esimese võistluse ja juba 2 aastat hiljem sai temast elukutseline kulturist.
3. Briti Iidol
„Kulturismis mul eeskujusid ei ole räägib Ruhl. Ent mul on eeskuju ärilisi aspekte silmas pidades ja selleks on Dorian Yates. Tema nimi on ikka veel kulturismis, isegi veel nüüd, kus tema aktiivne võistluskarjäär on lõppenud. Ja nüüd, isegi pärast „lavalt lahkumist suudab Yates on nimega head raha teha.
4. Tuleviku Mrs. Ruhl
Ruhl kohtas Simone Ehrlichit 6 aastat tagasi jõusaalis. Peagi hakkasid nad koos elama ja järgmisel aastal plaanivad nad abielluda.
Tõlkijalt: Nüüdseks peaksid nad siis juba naitunud olema.
„Simone armastab kulturismi väga ja see on äärmiselt oluline, sest ei saa elada naisega, kes ei saa sinust aru ega mõista, mida sa teed. Võiks isegi öelda, et nii on teineteist võimatu armastada. Ehrlich võitis 2003.a. Saksamaa Meistrivõistlused ja läks pärast seda erru (võistlusspordist). Ta toetab mind väga palju. Pärast 2001.a. kui tegin Mr. Olympial väga kehva esinemise (14. koht) ja tahtsin seepeale oma karjääri lõpetada, oli tema see, kes innistas ja julgstas mind jätkama, öeldes, et: „Sa lähed veel tagasi ja suudad väga hästi esineda ning 6 kuud hiljem võitsingi The Night of Championsi.
5. Linnuarmastus
Ruhlil on kaks papagoid, Mobbi ja Bobbi. „Nad räägivad ja ütlevad minu nime. Ruhl üritab seda poolnaerdes imiteerida, „Kuidas läheb Markus? jne. Nad on olnud mul 6 aastat. Võtab päris kaua aega, kui nad üldse midagi „ütlema hakkavad ja et neile midagigi meelde jääks peab nendega palju rääkima.
6. Kulturism Saksamaal
Muidugi Ruhl pole ainus kulturist, kes profikulturismis nii kaugele on jõudnud. Teame ju Gunter Schlierkampi, Ronnie Rockelit ja samuti Austriast pärit Arnold Schwarzeneggerit. Nii, et sellelt „taimelavalt on nii mõnigi tugev puu sirgunud. Ja seega võiks arvata, et kulturism Saksamaal au sees ja väga populaarne. Markus ütleb sellepeale, et eksite: „Saksamaal peetakse kõiki kulturiste, suuri ja lihaselisi tüüpe kas lollideks, kriminaalideks või kurjategijateks. Siin USA s saan ma kordades rohkem respecti kui Saksamaal. Kord kui olin ühes TV shows, pärast saatsid inimesed mulle kirju, et ma poleks uskunud, kui viisakas te olete, kui ilusti rääkida oskate jne.
„Inimesed tõesti vist arvavad, et kuna ma selline olen, siis norin ja kaklen koguaeg kõigiga. Olen ma siis tõesti mingi loom? Ma (meie, kulturistid) oleme ju ka normaalsed inimesed, ainus vahe on selles, et meil on suured lihased!
7. Saksamaa Taasühinemine
Ruhl kasvas üles demokraatlikus Lääne Saksamaal; seevastu tema pruut aga kommunistlikul Ida Saksamaal.
Kahe riigiosa ühinemine üheks riigiks 1990.a. On Ruhli jaoks olnud hea, ent riigi jaoks tervikuna on ühinemine olnud raske. Kaks erinevat piirkonda on endiselt oma arengult väga erinevad ja ebavõrdsed. Et riik tervikuna tugev ja läbilöögivõimeline tuleks, liiguvad kõik rahad idasse, et see piirkond järgi aidata. Nüüd kui ühinemisest on juba päris pikk aeg möödas, me ikka maksame, maksame ja muudkui maksame…
8. Ameerika
Emotsionaalselt pere ja sõpradega vägagi seotud Ruhl on otsustanud jätkata oma elu Saksamaal, riigi keskosas. Kuid Ameerikat armastab ta samuti, nii nagu ka oma Ameerika fännegi. Üks tema lemmiktegevustest, kui Ruhl ookeani taha sõidab, on shoppamine, ta ostab sealt endale suuri ja laiu riideid, mida naljalt Euroopast ei leia. Laiad ja „kottis teksased on Markuse lemmikud!
TREENING
9. Seeriad ja kordused
Tavaliselt teen kehaosa kohta 3 4 harjutust, kokku 12 15 seeriat. Raskuse kohta, mida trennis kasutan arvet ma ei pea. Loomulikult midagi jääb ju meelde, ent töötan tunde järgi ja üritan endast viimase anda. Kui tunnen, et jõudu on, enesetunne on hea, annan endast viimase ja teen maksimaalsete raskustega. Vahel tunnen, et jõudu kohe ei ole, siis ei lähe maksimumini. Kordusvahemik jääb laias laastus 2 15 korduse vahele. Alustan soojendusseeriatega ja lähen järk järgult üles tööseeriate suunas. Raskeim seeria on suure vastupanuga ja teen ainult 2 3 kordust. Alati tulen ka ühe seeria alla tagasi, st. teen peale viimast rasket tööseeriat ka ühe kergema seeria peale.
10. Mis sinu puhul „töötab?
Oma keha tundmine läbi eksperimenteerimise ja tagasiside võtab kaua aega. Üritasin treenida nagu Dorian Yates seda tegi, kuid see ei sobinud mulle. Tema puhul selline treening töötas, aga minu mitte. See ongi nii, et ega enne teada ei saa kui ei proovi. Siis mingil perioodil treenisin nagu Ronnie Coleman, see on uskumatu, kui tugev see tüüp on. Sa/keegi ei saa võta nii, et nüüd treenin nagu Yates, Ruhl või Coleman. Iga mees peab endale oma stiili leidma.
11. Ruhli Offseasoni Treening Split*
PÄEV KEHAOSA
Esmaspäev Rind
Teisipäev Selg
Kolmapäev Käed
Neljapäev Puhkus
Reede Jalad
Laupäev Õlad
Pühapäev Puhkus
* Aeroobne on igal jõutreeningu päeval 30 minutit.
12. Ruhli võistluseelne Treeningsplit*
Esmaspäev Rind
Teisipäev Selg
Kolmapäev Biitseps
Neljapäev Triitseps
Reede Õlad
Laupäev Jalad
Pühapäev Puhkus
MÄRKUS: Eraldi hommikustel treeningutel treenib Markus väikseid lihaseid: sääred hommikuti 3 korda nädalas, trapetsit hommikuti 2 korda nädalas, ühel päeval hommikuti eraldi reie – kakspealihast ja üks kord koos jalaga.
* Aeroobne iga päev 60 minutit.
13. Alatised BAASHARJUTUSED
Ruhl teeb alati iga kehaosa kohta ühe peamise baasharjutuse.
Teised harjutused varieeruvad treeningult treeningule, kuid peamised baasharjutused treeningult treeningule on konstantsed:
Kehaosa/lihas Harjutus
Rind Surumine Smithi masinal kaldpinnal
Selg Tõmbed plokil ülalt ette rinnale
Biitseps Biitsepstõste hantlitega
Triitseps Triitsepsi sirutamine lamades hantliga ühe käega
Õlad Surumine istudes eest Smithi masinal
Quadriceps Hack kükk
Hamstringid Sääre painutamine kõhuli
Sääred Päkale tõus seistes
14. Trapetsi Rutiin
Enne võistlusi treenib Ruhl trapetsit 2 x nädalas järgneva rutiini järgi:
HARJUTUS SEERIAD KORDUSED
Õlgade tõsted hantlitega 5-6 10-20
Õlgade tõsted trenazööril 5-6 10-20
15. Muljtavaldavad tõsted
Ruhl on teinud surumist Smithi surumismasinal (õlgadele) 260 kg 3 kordust. Sellise harjutuse puhul suurte raskuste kasutamine on väga ohtlik, väga vigastusohtlik, ent vahel olen lihtsalt rumal ja põikpäine tahan ikka veel ja veel.
KUUMAD TEEMAD
16. Freagiks muutumine
„Mõned aastad tagasi hakkas FLEX mind „Saksa Elajaks (German Beast) kutsuma. See meeldib mulle, see on kompliment, kui inimesed ahhetades vaatavad ja imestavad mu suurust.
17. Synthol
„Seljatreeningul ei saa ma enam lõuatõmbeid teha, kuna olen liiga raske, offseasonil kaalun 153 kg. Miks mu selg selja trenniaeg siniseks muutub, on see, et rebestasin oma paremas lailihases olevat suurt veeni. Sellepärast on mul ka seal suur arm. Inimesed arvavad loomulikult, et süstisin endale syntholi. See teeb mind kurvaks. Interneti bodybuildingu foorumites olin ses suhtes vahepeal vägagi kuum teema, kuid võin vanduda, et ei ole seda ainet kunagi kasutanud. Ja ei kasutaks ka, kuna see pigem hävitab lihased, kui midagi juurde annab. Tahan kesta võimalikult kaua.
18. Gunter
Minu ja Gunteri vaheline suhe on selline, et oleme teineteisele päris „ägedad konkurendid. Kuna oleme mõlemad sakslased, käib meie vahel tihe rebimine ja tõestamine, kes on ikkagi parim sakslasest kulturist. Paljudel võistlustel platseerume teineteisele väga lähedal, tihtipeale panevad kohtunikud tema neljandaks, minu viiendaks (Arnold Classicul juhtub tihtipeale nii). Samal ajal paljud vaatlejad ja eksperdid väidavad, et see oleks pidanud hoopis vastupidi olema.
Kui kokku juhtume, siis loomulikult räägime ja vahetame paar sõna, kuid erilised sõbrad me ei ole.
TOITUMINE
19. Massikogumine
Kui ma alustasin, kaalusin 54 kg, nüüd kaalun offseasonil 153 kg, võistluskaal on 127 130 kg. Esimesel 2 3 aastal tuli kaalu juurde vähe ja ma ei tahtnud „kasvada. Pärast seda üritasin tarbida palju valku ning ka kaalu hakkas tulema. Hetkel on mul päris tavaline, et tuleb isegi 500 g valku päevas. Kõik, kes on massi juurdekasvust huvitatud peaks vähemalt 2.5 g valku kg kehakaalu kohta kätte saama, ent arvan isegi, et 3 g oleks veelgi efektiivsem ja parem.
20. Lisandid
„Tarbin ohtrasti erinevaid valgupulbreid, kuna see on kergeim võimalus saada kätte oma vajalik päevane valgukogus. Tarbin ka glutamiini, kreatiini, aminohappeid (vedelal kujul), vitamiine ja mineraale. Tean paljusid kulturiste, kes ei võta üldse lisa vitamiine mineraale, ent samal ajal on alatasa dieedil riis/kana, riis/kana, riis/kana. Sellise ühekülgse dieedi korral on lisa vitamiinid mineraalid kindlasti vajalikud, et organism normaalselt funktsioneerida saaks.
21. Võistluseelne Dieet
„Dieediga alustan tavaliselt 20 nädalat enne showd. Kahel päeval nädalas söön palju kasulikke rasvhappeid, nt. nagu pähklitest. Vaatan sel perioodil palju peeglisse ja jälgin koguaeg oma progressi. Ma ei kaalu ennast eriti tihti, ja samuti ei kirjuta kõike üles.
Järk-järgult võistluste lähenedes vähendan süsivesikuid, rasvasid üritan minimaalselt tarbida. Iga päev jälgin hoolikalt oma progressi ja muutumist ning vastavalt sellele viin ka toitumise osas muudatusi sisse.
VÕISTLUSED JA VÕISTLEMINE
22. Ameerikasse tulek
Esimene kord kui Ruhl kodumaalt nö. tulema sa oli 1998.a. Night of Champions, ta oli siis 26 aastane.
„Olin seoses Ameerikasse tulekuga väga närvis. Inglise keel on mul praegugi halb rääkimata sellest ajast. Intervjuude andmine oli minu jaoks närvesööv ja piinarikas, mäletan, et olin neil kordadel nii närvis, et ei tulnud oma nimi ega vanuski meelde.
„Mäletan kui läksin immigratsiooni näitama kirja/kutset Night of Championsile olin ma nii närvis, et ei osanud muud, kui osutasin näpuga kord kirjale kord endale. räägib Markus naerdes.
„Ja kui kõik sai korda, võtsin takso ja palusin end Beacon Theatre´sse viia. Üks esimestest keda kohe nägin oli Ronnie Coleman. Esimene emotsioon oli selline, et Oh My God, ma ei suuda uskuda, et pean koos selle sama selliga laval seisma. Ta oli väga, isegi väga muletavaldav. Olin tegelikult tol korral ka ise palju rohkemat väärt kui 9. koht, vorm oli silmnähtavalt paljudest eelpool platseerunud „vendadest üle, ent keegi ei teadnud mind, olin nende jaoks uus. Ükskõik kui hea su vorm ka poleks, nad ei pane kunagi „no-name vendi top esikuuikusse (top six).
1998.a. Night of Championsi võitis Ronnie Coleman ja tol korral üheksandal platseerunud „no-name Ruhl platseerus eespool isegi mitmetest nimekamatest tegijatest, kaasa arvatud Gunter Schlierkamp ja Jay Cutler.
23. Lugulaul…
1999.a. Night of Championsil nad juba teadsid kes ma olen ja kust tulen. Olin sel aastal veelgi suurem ja kuivem ning kui teadustati, et Ruhl platseerub 4. kohal, läks saalis olukord „kuumaks. Võitjaks oli Paul Dillett. See oli seesama kord, kui rahvas hakkas nõudma, et kohtunik Steve Weinberger tuleks lavale. Ja sel samal võistlusel rahvas karjus „Ruhl, Ruhl. See kõlas nagu „boo, boo, boo (häbi, slängis ka päh), mõtlesin, et miks nad mind maha vilistavad ja maha teevad. Alles pärast kui võistluste videod uuesti üle vaatasin, ütles mu girlfriend, et nad karjuvad hoopis „Ruhl, Ruhl, mitte „boo, boo. Olin selle üle väga rõõmus ja seda oli hea kuulda.
Mulle on oluline, kui ma rahvalegi meeldin, kuna ma tean, et kohtunikele üldjoontes minu füüsis (keha) ei meeldi. Ja nii mõnelgi korral nii enda kui rahva arvates oleksin pidanud platseeruma kõrgemal kui kohtunikud mind panid.
Rahvatoetus on tähtis, kuna kohtunikele olen tihtipeale „peksupoisiks.
24. Tüüpiline päev võistlusperioodil näeb Markusel välja järgmine:
KELL SÜNDMUS
6.00 Äratus
6:20 – 7:20 Aeroobne
7:30 1. Söögikord
8 – 10:30 Uinak
11 – 11:45 Teine treening (sääred, trapets, hamstringid)
Keskpäev 2. Söögikord
12:30 – 1:30 Uinak
14.00 3. Söögikord
14.15 16.00 Vaatan televiisorit, mängin lindudega
16.00 4. Söögikord
17.30 19.30 Peamine Jõutreening
20.00 5. Söögikord
20.30 23.30 Külas Simone´il, vaatan televiisorit jms.
23.30 6. Söögikord
00.00 6.00 Öörahu
25. Tulevikuplaanid
„Minu eesmärgiks on võita ühel päeval Arnold Classic, minu ees on nii palju häid mehi, Coleman, Cutler ja Cormier ja ma tean, et minust ei saa kunagi Mr. Olympiat. Ent see ei olegi minu jaoks niivõrd primaarne ja tähtis. Tahan seal alati olla heas vormis, kuid seda rohkem oma fännide ja sponsorite tarvis, loomulikult ka auhinnarahad on tähtsad, kuna elama ju millegi eest peab. Annan igal aastal endast parima ja tuleb see, mis tulema peab. Üritan aktiivselt võistelda veel vähemalt 67 aastat. Ja loodan, et teenin oma võistlemistega niipalju, et osta tulevikus oma isiklik suur jõusaal.
MARKUS RUHLI OFFSEASONI TREENINGPROGRAMM
HARJUTUS SEERIAD KORDUSED
ESMASPÄEV – Rind
Surumine kaldpingil Smithi trenazööril 5 4-12
Surumine lamades 5 8-12
Lendamine kaldpingil 5 8-12
TEISIPÄEV – Selg
Tõmbed eest ülalt alla rinnale 5 6-12
Tõmme hantliga ettekallutades 5 8-10
Sõudmine kaabliga istudes 5 6-10
KOLMAPÄEV – Käed
Biitsepstõsted trenazööril (noodipukil) 4 8-10
Biitsepstõste hantlitega vahelduvalt 4 6-10
Biitsepstõste seistes kahe käega trenazööril 4 8-10
Tr. sirutamine lamades EZ – kangiga 4 6-10
Ploki allasurumine 4 8-10
Tr. sirutamine lamades hantliga ühe käega 4 8-10
REEDE – Reied
Surumine jalgadega 5 4-12
Hack trenazööril 5 4-12
Sääre sirutamine istudes 5 10-20
Sääre painutamine kõhuli 6 10-20
LAUPÄEV – Õlad
Surumine Smithi masinal eest 5 4-15
Hantlite tõstmine kõrvale ettekallutades 5 8-12
Hantlite tõstmine kõrvale istudes 5 8-12
Tõmme lõua alla trenazööriga lamades 5 8-12
Tõlkijalt: Kes Made in Germany on näinud, teab milline on viimane õla harjutus.
Antud on ainult tööseeriad. Ruhl teeb iga harjutuse puhul alati ka 1 4 soojendusseeriat.
Märkus: Markus treenib sääri kolm korda nädalas ja ta teeb ainult ühte harjutust: päkale tõus seistes. Ta teeb seda 15 20 seeriat, korduste arv jääb vahemikku 10 15. „Selle harjutuse puhul kasutan suuri raskusi. Pärast sääretrenni on alati isegi auto gaasipedaali raske vajutada, kuna sääred on sedavõrd täis, kurnatud ja pingul.
Flex, juuli, 2004, autor Greg Merritt
Autor: Janar Rückenberg