30. jaanuar 2008

Sangpomm – traditsioon või tsirkusetemp?

Sangpomm on üheks viimaste aastate kuumimaks kõneaineks, mis puudutab erinevaid treeningvahendeid. Kui tõhus see õigupoolest on? On see midagi vähe imelikele ja vanameelsetele või on sellest kasu ka tänapäeva kulturistidel? Seda asus välja selgitama Pauline Nordin.

Suhtun loomupärase vastumeelsusega igasse saalis olevasse treeningvahendisse, mille lõpus puudub sõna „kang” või „hantel”. Arvan, et lihaseid ei ehita selliste vahenditega, nagu exertubes, ab roller või fitball. Pean isegi vana plokitõmmet veidi liiga discoks. Oluline on raskuste TÕSTMINE, mitte TÕMBAMINE ega vinnamine köie otsas. On mis on, aga viimasel ajal on palju juttu olnud sangpommist. See olevat väga funktsionaalne, ainulaadne kerelihastele ning palju muud. Murdusin üldsuse surve all ning nõustusin tutvuma sangpommiga, ohverdades ühe oma hardcore-treeningutest kõik selleks, et teada saada, kas sangpommist võib olla mingit tolku ka kulturistile.

Koordinatsioon ja funktsionaalne treening on in. Nad on nii trendikad, et isegi traditsiooniline lamades surumine peab sageli kõrvale astuma ebastabiilse fitballi teelt. Kas ka sangpomm võib ohustada klassikalisi jõuharjutusi? Väidetavalt on sangpomme raskem käsitleda kui hantleid, nad suurendavad rohkem haardetugevust ning võimaldavad suuremat liikumistrajektoori erinevates harjutustes, näiteks rebimisel, tõukamisel, windmillil. Kas nad on kulturistile üksnes nö. lõbustuseks, kuna maht on olulisem funktsioonist? Suured trapetslihased, tohutud seljalihased ning muud esteetilised sihid on kulturismi eesmärgiks. Võib neid saavutada ka sangpommi abil?

Vene juured

Sangpommil on pikk ajalugu, see sõna esineb juba 1704. aasta vene teatmeteoses. Umbes kakssada aastat hiljem kirjutab vene ajaleht „Hercules”, et sangpomm on treeningvahendina viimane moeröögatus, suurendades jõudu ja lihaskasvu.

Sangpomm jõudis USA´sse Suurbritannia ja Saksamaa kaudu umbes sada aastat tagasi. Venelane-leedukas Pavel Tsatsouline esitles sangpommitreeningut ameeriklastele 1998. aastal. Poksijad ja eri jõualade harrastajad olid esimesed vooluga kaasaminejad. Aja jooksul jõudsid sangpommid isegi väikelaste emade ja Hollywoodi kuulsuste jõusaalidesse. Täna on nad levinud praktiliselt kõikjal.

Jõutõstja Donnie Thompson, keda võib nimetada maailmameistriks (WPO), tegi lõpparve jõutõmmetega ning keskendus üksnes sangpommile. Oli sellest ka kasu? Ilmselgelt, sest tema jõutõmbe isiklik rekord paranes 347,5 kilolt 377,5 kilole ühe aastaga. Pole paha, eriti kui on tegemist kogenud tipp-sportlasega, kellele sellised dramaatilised suurenemised ei toimu enam üleöö. Teine jõutõstja, teksaslasest rekordihoidja Phil Workman asendas kangitõsted sangpommiga ning tema õlad hakkasid niimoodi kasvama, et teda kahtlustati sterdoidide kasutamises.

Teoreetilised erinevused

Venelastel on kolm erinevat koolkonda. Tugev koolkond tekkis vene armees ning see on soosituim suund ka USAs. See põhineb maksimaalsel jõutootmisel ja plahvatuslikul jõul. Meetod number kaks põhineb maksimumkordustel 10 minuti jooksul, näiteks rebimisel või rinnale vedamisel. Viimane variant sisaldab tasakaalu hoidmist, ¸onglöörimist ning kummalisi tõsteid eri ilmakaarte suunas.

Venelast Pavel Tsatsouline´i, kirjanikku ja sangpommi propageerijat võib tihti näha Goldsis, Veneetsias. Kui ta tuleb jõutõstmisareenile, ei vaevu keegi teine isegi üritama tema vastu astuda. Ta tõstab ilma vaevata tuhat naela ning teeb erilisi selga koormavaid liigendnoa-liigutusi. Paveliga ei ole nalja.

SWAT, USA merejalavägi nagu ka mitmed teised eriväed treenivad kõik Paveli sangpommi-põhimõtete järgi, mis tema sõnul tagavad võimsa löögijõu, plahvatusliku jõu, terasest keha, kahurikuuli-kujulised õlad, detsimeetri paksused trapestid ning Supermani olemuse. Kõlab hästi, kas pole!

Ei ole kahtluski, et sangpommi rebimine on hea treeningmeetod, kuid hea on ka pilates. Küsimus ongi selles, kas kulturistidel on mõtet kaasata seda oma treeningprogrammi või lausa asendada sellega mõni traditsiooniline harjutus? Minule, kes vihkab masinaid, tundub mõte sangaga varustatud raudpallist ahvatlevana, kuid kuna nad on raskesti käsitletavad, kas siis jõuab üldse nende abil produktiivse treeninguni?

Kulturismis üritatakse saada eristatavaid lihaseid, toimub pidev peenreguleerimine ja timmimine. Biitsepsi treenimisel hoiame keha kontrolli all stiilis „rind ette, kõht sisse ja õlad taha”. Kui tahame aga hiilata sangpommis, on haaratud kaasa oluliselt rohkem lihaseid, seega põletad rohkem kaloreid ning intensiivse treeningu tulemusena soodustub hormoonide eritumine. Suudad sa olla tegus ja täielikult kontrollitud kogu aja? Ja seda ka dieedi ajal, mil aju on väsinud?

Kulturism ei seisne iga võimaliku nurga alt vaadatuna jõus ja tugevuses. Me ei pea tegema ühe käega suuri hööre nagu riistvõimlejad ning sujuvalt liuglema lõppasendisse. Välja arvatud ehk siis, kui tahame võistlustel kohtunikele muljet avaldada. Koordinatsiooni on vaja ainult üksikute asjade puhul, näiteks topeltbiitsepsi näitamisel. Ja selleks on vaja tunnetust. Tunnetust lihastest. Pingutus. Poos. Kuid sangpomm?

No ma ei tea… Kindlasti tasub proovida uusi treeningmeetodeid. Vaadata kaugemale kangist, avada oma meeled ning riskida teha muud peale jõutõmmete. Ei pea olema vana koer, kes ei õpi uusi trikke. Eugene Sandow ja mõned muud legendid kasutasid sangpommi, kuid sellest on ka juba omajagu aega möödas! Siis ei tuntud veel Eleikot ega Gymlecot.

Nii nagu mõned armastavad vanasid autosid, mis põrisevad maanteel 20 kilomeetrise tunnikiirusega ning peavad seda vaimustavaks ja nostalgiliseks, on kindlasti olemas ka kulturiste, kes soovivad vana koolkonna esiletõusmist. Nad ütleksid lahti hantlitest ning vannuksid truudust sangpommile.

Ning selles pole midagi paha. Küsimus on selles, kas SINA oled üks neist?

Haara sangpomm ja otsusta ise!

Liigutused, mida pead oskama!

The swing
Sooritus: Seisa põlved veidi kõverdatuna ning haara pommist mõlema käega. Viibuta pomm üles sirgete kätega pea kohale.
Kontrolli: Hoia pead üleval ja selga sirgena; vii asend sangpommi heites tahapoole, nii et raskus oleks puusades.

Windmill
Sooritus: Lükka raskus üles ühe käega. Suru puusad taha. Hoia tagumine jalg põlvest sirutatuna ning ürita hoida suurem osa raskusest sellel jalal. Selg sirgena, lase ülakeha allapoole põranda suunas (sangpommi hoidvat kätt ikka üleval hoides). Hoia rinda üleval ning pilk sangpommil. Jätka laskumist alla ja pöördega ette.

Clean (rinnaletõmme)
Sooritus: Haara sangpommist ühe käega ning hakka seda ülespoole kiigutama, algasendist reite vahelt. Raskuse liikudes üles kõverda kätt küünarnukist, justnagu biitsepsi treenides, vastupäeva. Kui raskus on horisontaalselt, tõmba see üles paremale õlale.

Snatch (rebimine)
Sooritus: Kõverda jalgu nagu kükkimisel. Vii raskus hooga algasendiga põlvede vahelt õla kohale. Suru see sealt üles sirgele käele.

Meistri sangpommi treening
Pavel Tsatsouline´i koostatud sangpommikava spetsiaalselt kulturistile.

Vahendid:
1 x 24 kg kui oled tugev
1 x 12 kg kui sa ei ole nii tugev

Programm
Esmaspäev trenn
Teisipäev puhkus
Kolmapäev trenn
Neljapäev – puhkus
Reede trenn
Laupäev puhkus
Pühapäev puhkus

Treening
The swing 5 seeriat x 5 kordust
Windmill 5 seeriat x 5 kordust
Clean 5 seeriat x 5 kordust
Snatch 5 seeriat x 5 kordust
Loe lisa sangpommist
Pavel on kirjutanud mitmeid raamatuid, teinud treeningfilme ning avaldanud netis artikleid sangpommi kohta. Võid tutvuda nendega järgmistel saitidel:

[url=http://www.kettlebells.dk]www.kettlebells.dk[/url]

[url=http://www.dragondoor.com/]http://www.dragondoor.com/[/url]

[url=http://www.powerbypavel.com/]http://www.powerbypavel.com/[/url]


Tõlge ajakirjast Body; Autor: Pauline Nordin

Autor: Greta