Seitse surmapattu
PATT NR. 1 KESKENDUMISE PUUDUMINE Paljud peavad jõusaali sotsiaalse läbikäimise kohaks. Sellisel põhimõttel saali külastamine on vale, kuna jutustades inimese lihased ei arene. Arenguks on vaja sooritada ka harjutusi. Selge, et pole kerge tõrjuda eemale inimest, kes tuleb sinuga juttu rääkima, kuid kui soovid oma treeningust viimast võtta, tuleb paraku nii teha. Usu kui lihas kasvaks juttu rääkides, oleks meie tänavapilt kulturiste paksult täis. Kõige hullem variant on, et me ei keskendu käesolevale sooritusele piisavalt. Seeriat tehes tuleb keskenduda sellele silmapilgule, mitte olla mõtetega järgmise seeria, või mis veel hullem, kodus diivanil lesimise juures. Parim aeg seeria ajal keskendumiseks on peale lihase kontraktsiooni ehk siis sel ajal, kui toimub lihase venitamine.
Ära lase end kõrvalistel isikutel trennilainelt kõrvale kalduda lasta. Keskendu ainult oma harjutustele, mitte kõrvalseisja jutuvadale.
PATT NR. 2 AHNUS Mõned kulturistid arvavad, et keha ei kasva, kui trennis pole saadud pump`i (veri läheb lihastesse). See väide aga ei pea paika. Lihase kasv toimib põhimõttel, et trennis rebestatud lihaskiud kasvavad kokku, olles nii oma läbimõõdult suuremad. Niisiis pole ka mõtet iga hinna eest üritata verd lihastesse saada.
Paljudele meeldib pumpfiiling, sest nii tunnevad nad ennast suurematena. Ära aga mine ahneks ja arva, et lihas kasvab kiiremini, kui harjutad rohkem. Treeni vaid ettenähtud päevadel, mitte mingil juhul muul ajal.
Tuleb meeles pidada, et iga harjutuse lõpus meeleheitlikud pingutused verd lihasesse saada võivad vaid lõpptulemust halvendada. Kindlaim viis eesmärkideni jõuda, on harjutada nii, kuidas kavas ette nähtud
PATT NR. 3 KVANTITEET ON TÄHTSAM KVALITEEDIST Tavaliselt seavad kulturistid endale eesmärgiks teha nii palju kordusi, et viimased tulevad juba väga ebamäärase tehnikaga. Niimoodi harjutades on suur oht end vigastada. Harjutuste sooritamine õige tehnikaga on tähtis kahel põhjusel: ei teki vigastusi ja tunned hõlpsamini, millal lihast on piisavalt koormatud.
Kui sa ei suuda teha enam ühtegi puhast kordust, lõpeta kohe. Lihas on järelikult saanud maksimaalselt suure koormuse.
PATT NT. 4 SAAVUTAMATUD TULEMUSED (KADEDUS) Edu sõltub sihikindlusest ja seda eriti jõutreeningu puhul. Edu tagavad kulturismis aga treening, taastumine, toidulisandid ja puhkus. Ära pane tähele, mida teevad teised. Pead ise tunnetama, mis on sinule parim ja selle järgi ka talitama. Teiste jälgimine/järgimine üldjuhul midagi head endaga kaasa ei too. Õpi oma keha tundma ning tee selle järgi endale sobivaim treeningkava, millest edaspidi raudselt kinni pidada. Treeni siis, kui see ette on nähtud, puhka puhkepäevadel, söö kindlakskujunenud söögiaegadel jne.
PATT NR. 5 KEHV TOIDUVALIK Toit on kulturisti elustiilis üks tähtsamaid komponente. Kui tahad lihasmassi lisada, peab sul olema juba eelmise päeva õhtul selge, mida homme sööd ja selle kohta ka päevikut pidama. Su keha peab pidevalt saama kasvamiseks vajalikke toitaineid. Hoolitse selle eest, et peale trenni teeksid ühe valgusheigi, mis sisaldaks 50 grammi valku ja 100 grammi lihtsüsivesikuid. Lähema tunni sees peaksid sööma ka korralikku toitu, mis koosneks proteiinist, headest rasvadest ning pika ahelaga süsivesikutest.
PATT NR. 6 LIIGNE HARJUTAMINE Kui eesmärgiks lihaskasv, on lihtne kujunema mentaliteet kõik või mitte midagi. Liiga kõva intensiivsus, liiga palju seeriaid, kordusi jne. viivad lõpuks ületreeninguni ja väsimuseni. Kui oled üle treeninud, muutud pahuraks, ärritud kergesti ning võid jõuda väärarusaamisele, et suureks saab vaid steroidide abiga. Ületreening on suurim oht, mis kulturisti varitseb. Tuleb olla enda vastu aus, ja saada aru, kust jookseb piir maksimaalse harjutamise ja enda räsimise vahel. Ületreeninguga kaasneb kataboolne efekt, mille tulemusel lihased kasvamise asemel hoopis kahanevad.
PATT NR. 7 ÜKSKÕIKSUS Pole midagi mõnusamat ja lõõgastavamat, kui peale rasket töö- ja treeningpäeva õhtul sõprade seltsis õlut juua. Kuigi võid arvata, et väike lõõgastumine igal õhtul sulle midagi ei tee, on su keha hoopis teisel arvamisel. Inimene vajab keskmiselt kaheksa unetundi, kulturist aga vähemalt üheksa. Une ajal meie lihas kasvabki, ning oleks suur kuritegu näpistada seda väärtuslikku aega lühemaks.
Autor: Mikk-Alvar Olle tõlk. B&K