Seljatreening koos Ronniega
Küsmus: Milos, olen alati pidanud sind heaks kulturistiks, kel potensiaal kaugele jõuda. Samas mulle nagu tundub, et sa justkui ei treeniks piisavalt kõvasti. Olen näinud mitmeid videosid „Road To Olympia, kus treenid peamiselt trenazööridega ja masinatega. On teada, et tsempioneid on aegade algusest produtseerinud hardcore treening vabade raskustega. Arvan, et kui inkorporeeriksid oma treeningutesse rohkem vabasid raskuseid, nagu kükid, jõutõmme, biitsepstõsted just kangiga, military pressid, areneksid veelgi ja kõrgemad kohad ei jääks tulemata.
Vastus: Kõige pealt tänud ausa kriitika eest. Vastab tõepoolest tõele, et enamus „Road To Olympia videodel treenin trenazööridel. Aasta 1999 oli üldse selline eksklusiivne aasta, mil treenisin koguaeg praktiliselt ainult masinatega. Ent paljudel juhtudel on asi lihtsalt olnud ka mugavuses või käepärasuses tihtipeale tuli filmida pärast oma treeninguid ja pärast pikka väsitavat päeva.
Samas ei tasu kust ma pärit olen ja kus oma treeningutega alustasin Jugoslaavia. Seal meil muud polnudki kui ainult vabad raskused. Just needsamad harjutused, mida eelnevalt mainisid moodustasid minu treeningute põhimiku. See oli nii mu 10 esimest treeningaastat ja on ka nüüd, ent loomulikult on suurenenud masinate osa.
Astuge teinekord läbi Californiast mu Fullertoni Gold saalist ja te ei näe mind ja mu treeningpartner Shawn Rayd tegemas peale vabade raskuste mitte midagi. Olen treeninud aastaid kuus päeva nädalas, kaks korda päevas koos paljude pro kulturistidega ja uskuge mind ma annan ja olen alati üritanud treeningutel endast viimane anda.
Kas mu treening on hard core? Ärge selles parem kahelge. Iga trenn on hästi läbi mõeldud ja planeeritud. Eesmärgiks on alati anda endast rohkem ja parim kui eelmisel korral. On palju faktoreid, mida tuleb arvestada, ent peamine eesmärk on kuidas tõsta veelgi intensiivsust.
Intensiivsus ja hard core treening on minu arust sünonüümid. Paljud kulturistid on väga tugevad, nende jõunäitajad on väga suured. Ent see kui palju on kangil raskust ei tähenda alati sedasama kui palju ja kui kaua suudavad nad oma lihaseid stresseerida. Ma olen näinud tüüpe, kes alustavad võib olla oma esimest soojendusseeriat sama raskusega, kui mina teen oma tööseeria viimast raskeimat seeriat, ent ikkagi on minu treening kokkuvõttes tunduvalt produktiivsem, intensiivsem ja hard core´im kui nende sessioon. Kõik seisneb intensiivsuse pidevas suurendamises, sellega „mängimises, selle uuendamises. Lisada kas seeriaid, korduseid, suurendada raskuseid, vähendada puhkeintervalle või kasutada mõnd shokeerimismetoodikat see tähendabki pidevat varieerimist intensiivsusega. Läbi sellise lähenemise luuaksegi tõsiselt intensiivseid treeninguid.
Mäletan veel endiselt hästi aega, kui enne 2000 Mr. Olympiat treenis minu saalis Ronnie mõnedel päevadel nädalas. Oli jälle üks selline päev, kui ma olin oma laua taga istumas ja omi mõtteid mõlgutamas ning kuulsin järsku tuttavat häält hüüdmas „Mees kas teeme trenni?
Olin tegelikult oma treeningute osas aja maha võtnud juba 3 kuud ja lihtsalt vaikselt „tiksusin. Kuid lihtsalt uudishimust küsisin, et „Mida sa täna teed?
„Selga! vastas Ronnie. Hmmmmm. Mõtlesin, et teen huvi pärast selle asja kaasa, et kuidas ja mida see mees teeb, et omab sellist selga.
Ja pealegi ta oli juba ühe jõutreeningu hommiku poole teinud, ka tunniajane aeroobne oli selja taga ja 3 tunnine fotosessioon Chris Lundiga. Ja ta ütles mulle, et on päeva jooksul saanud vaid 50g süsivesikuid. „Loomulikult, miks ma ei peaks Ronniega selja trenni kaasa tegema?
Õudusunenagu oli alles algamas ja ma ei osanud seda ettegi kujutada.
Esimene harjutus oli tõmbed kangi otsaga (T-bar rows). Pole probleemi! Panin kaks 20 kg ketast peale ja kui olin juba alustamas oma soojendusseeriat sekkus Ronnie ootamatult. Ta küsis pool naerdes: „Mis toimub, miks sa midagi peale ei pane? Sa ei treeni praegu koos Milamariga (minu naine). Kui paneks 6 plaati peale
Niisiis 6 ketast, see on 121.5 kg, sellega tehti soojenduseks 15 kordust. Edasi 12 kordust 9 kettaga, mis on 182.5 kg. Ning tõsised tööseeriad tegi mees 12 kettaga, see on 243 kg. 243 kg tegi ta 3 seeriat, igas seerias 10 kordust.
Järgmine harjutus oli tõmbed kangiga ettekallutades. Soojenduseks 182.5 kg 15 kordust ja seda kõige kontrollituma ja perfektsema sooritusega, mida te eales olete näinud. Järgnes 3 tööseeriat raskusega 223 kg, igas seerias 10 kordust.
Kolmas harjutus oli tõmbed hantliga ühe käega ettekallutades. Olin yõsiselt läbi, hingeldasin nagu kohe kohe oleks südamerabandus tulemas. Ronnie nahk oli kergelt niiskeks tõmbunud ja kui harjutust tegema hakkasime, küsis ta mult väga pettunud ilmel: „Kas 90 kg sed hantlid ongi siin saalis kõige suuremad hantlid?
Texases treenides kasutab Ronnie tavaliselt 135 kg seid hantleid, seeega need 90 kg sed on tema jaoks tõepoolest naljategu. Tõenäoliselt need tema 135 kg sed hantlid on ka ainsad nii rasked hantlid Texases.
Ent ta tegi 90 kg hantlitega 4 seeriat, igas seerias 15 kordust.
Viimane harjutus oli jõutõmme. Ma arvan, et keegi meist ei kahtle selles, kas ex jõutõstja suudab maast lahti tõmmata suuri raskusi või mitte. 360 kg ja enamgi veel pole mehele mingiks probleemiks. Seda tõestab ta ka oma treeningvideodes.
Ent jõutõmbeni me õnneks ei jõudnud. Olin juba „nutma puhkemas, kui Ronnie ütles, et praegu jõutõmmet ei tee. Et ta tuleb õhtupoole tagasi, teeb säärt ja veel tunnikese areoobset. Sääri treenib mees umbes tund aega.
„OK, Ronnie, seekord veel pääsed, aga järgmine kord kui tuled ole valmis :)))
Ei ole vist vaja teile öeldagi, et informeerisin oma töötajaid, et järgmine kord kui mees tuleb, panen oma tagaukse valmis ja kaon sealt salamisi :))).
Niisiis, veelkord tänud ausa kriitika eest, hindan seda rohkem kui võltslikke komplimente. Viimaseid on kerge teha. Ronnie oma intensiivsusega on tõepoolest klass omaette.
Hetkel treenin koos teise Mr. Intensiivsuse Shawn Rayga. Ta ei ole kindlasti nii tugev kui Ronnie, ent ka tema treeningstiil ja lähenemine on kõike muud kui väheintensiivne. Hard core selle sõna kõige otsesemas mõttes.
Alates hetkest, mil ta saali sisse sajab, on ta nii keskendunud, et ei jõua oodata, millal saab tõeliste raskuste kallale. Kogu treening, alates esimesest seeriast on tema jaoks sõda igas seerias annab ta endast kõik, et see sõda võita.
Milos Sarcev „Back Training With Ronnie!!!
Autor: Tõlkinud Janar Rückenberg