Seljavalu ja treenimine
Seljavalu võib olla põhjustatud ülepingutamisest nagu näiteks raskete asjade tõstmine või siis mittepingutamisest nagu näiteks liiga kaua ühe koha peal istumine. Hoolimata põhjusest on seljavalu väga ebameeldiv. Võimalused selle ennetamiseks on hea ja õige rüht ning regulaarne treenimine.
Vale rüht teeb haiget
On raske uskuda, et kroonilise seljavalu põhjus võib olla milleski nii tavalises asjas nagu vale rüht, aga see on nii. Vale rüht tekitab lihastes ja kõõlustes pinge, mis ongi seljavalu põhjuseks. Hea ja õige rüht hoiab keha õiges asendis ning vähendab lihastes tekkinud pinget.
Proovi seda lihtsat joondumise testi. Seistes oled asendis kus võid tõmmata kujutletava sirgjoone oma kõrvadest, läbi oma õlgade, puusade ja pahkluu. Istudes peaksid su kõrvad, õlad ja puusad olema ühel joonel.
Hea rüht hoiab selgroo kolme sujuvat kõverust tasakaalus ning lubab seljalihastel toetada selga ilma täiendava pingeta.
Miks peavad lihased tugevad olema?
Mõnedel inimestel on vale arusaam sellest et ainult seljalihased peavad tugevad olema, et valu ennetada. Tegelikult ei ole tugevate alaseljalihaste olemasolu nii oluline kui heas seisukorras kõhulihased.
Kõhulihased töötavad koos seljalihastega selleks, et stabiliseerida selgroogu nii, et see oleks neutraalses asendis. Kui kõhulihased on nõrgad, pead seda tasakaalustama oma seljalihastega siis kui midagi tõstad või kui sporti teed, mis aga võib viia selja nihestuseni.
Teised lihasgrupid, mis mõjuvad tervele ja ilma valuta seljale, on külgmised lihased ja reie eesmised lihased, mida nimetatakse ka reie nelipea lihasteks. Pannes need jalalihased tegema enamuse tööst ajal, kui midagi tõstad, võib seljale tekkiv pinge olla suur ning ka ohtlik.
Harjutused, mida selg armastab
Osaline istuma tõusmine milles ainult pea ja õlad tõusevad põrandalt, tugevdab kõhulihaseid ning venitab kergelt selga. See aitab kaasa painduvusele ning teeb üheaegselt head nii keha esi- kui ka tagaküljele.
Aeroobika harjutused nagu jalutamine, rattasõit, murdmaasuusatamine, trepil ronimine ja steperil treening on head nelipealihasele ja teistele lihastele. Nad toovad kasu ka veresoonkonnale.
Pea meeles, kui sul on seljavalu, konsulteeri ennem oma arstiga enne harjutusprogrammi alustamist.
Kui tahad vähendada seljavalude riski, tee harjutusi, mis parandavad kõhulihaste, seljalihaste ja jalalihaste painduvust, tugevust ning vastupidavust. Neid harjutusi võib teha ka kodus ilma lisa raskusteta.
Muuda endale harjumuseks treenida iga päev ja sa võid end premeerida seljavalust vaba eluga.
Autor: www.besthealth.com tõlk. Mo