Steroidid
Aastate jooksul on minu poole pöördunud paljud inimesed, enamasti algajad noored kulturistid, sooviga teada saada spordi keemia poolest. Olen ise infot hankinud vastavast kirjandusest, vestelnud spordiarstidega ja sportlastega ning üht- teist märganud enda ümber toimuvast nii sportlase kui treenerina. Olen ausalt rääkinud, mida asjast arvan ja vastanud küsimustele oma teadmiste piires.
Siiani pole ma vajalikuks pidanud vastava teemaga tulla suurema auditooriumi ette, kuid ikka ja jälle korduvad juhused, kus noored sportlasehakatise esimene küsimus on mida võtta ja kuidas süstida (!?) mitte kuidas treenida ja toituda . Mis veelgi masendavam kahjuks on treenerid , kes varjamatult propageerivad dopinguainete kasutamist.
Dopinguainete nimekirjas on sadu erinevaid aineid ja neid lisandub sinna pidevalt juurde. Antud juhul keskendun ma kõige tähtsamale lihasmassi ja jõu suurendamiseks kasutatavale ainerühmale anaboolsetele steroididele, mis on spordis tuntud üle 30 aasta. ( Rahvusvaheline Kulturistide Liit IFBB testib anaboolset steroidide suhtes amatööride tiitlivõistlusi alates 1986 st aastast).
Kurb on see, kui vähe teatakse tegelikult põhitõdesid anaboolsete steroidide kohta ja seda sageli ka suhteliselt hea tasemega sportlaste seas. ( Meenub 90 ndate algul N. Liidu meistivõistlustel mulle suunatud siirast imestav küsimus; tõ ?to metan to?e ne ku?ajes, eta ?e vitaminõ!?)
Ma ei pea siin vajalikuks peatuda steroidhormoonide biokeemial ja üksikutel anaboolsetel steroidpreparaatidel see info on kätte saadav raamatutest ja tõenäoliselt vastavate märksõnade alt ka internetist.
Järgnev jutt on suunatud eelkõige neile, kes on enda jaoks püstitanud küsimuse äkki peaks ikkagi midagi panema!? Kõigi järgnevate punktide juures, mis ei neile esitatud tähtsuse järjekorras, soovitan ma tõsiselt mõelda.
Tippu jõuavad, mistahes spordialal, vaid erakordsete geneetiliste eeldustega sportlased. Andetut sportlast ei vii suur keemia kunagi tippu, pigem hauda! Geneetilised erinevused inimeste vahel on palju suuremad, kui see neile meeldiks. ( Kõik 9,9 mehed sajas meetris on enne treeningute alustamist rannaliival 11 sek. sisse jooksnud … ). Ka kulturismis on skeletilised eeldused ( laiad õlad, kitsas puus, peened liigesed) sünnipärased ja ei allu treeningule ega keemiale. Ka võime reageerida treeningule lihasmassi juurdekasvuga ja dieedil rasvamassi vähenemisega on palju rohkem geneetiliselt määratud, kui tahaksime uskuda.
Seatud eesmärgid on sageli ebareaalsed! Loosung kuue kuuga trollijuhiks spordis ei kehti ! Mis on siis reaalne areng? Keskmise andekuse korral esimese treeninguaastaga 5 – 6 kg lihasmassi ( mitte lihtsalt kehakaalu ), teise aastaga 3 4 , kolmandaga 2 3, sealt edasi võib-olla 1. Ja seda siis kui treening ja toitumine on 100% paigas.
Anaboolsete steroididega saadud jõu ja lihasmassi juurdekasv on ajutine: See on fakt, millest enamik katsetajaid ei taha või ei soovi kuidagi aru saada. Peale kuuri lõpetamist langeb jõud ja lihasmass tagasi nö. normaalsele tasemele. See toimub järk- järgult, tavaliselt 2-3 kuu jooksul. Aga kui alustada uue kuuriga enne, kui eelmine saak on kõik kadunud? Paraku enamasti nii toimitaksegi ainult, et nüüd tuleb sama effekti saavutamiseks kasutada suuremaid doose. Vaid täielik idioot ei saa aru, et selliselt jätkates on aja küsimus, millal tervisehäired sunnivad spordiga lõpetama!
Kui reaalsed ikkagi on steroididest põhjustatud terviseprobleemid? Seda tõenäolisemad, mida suuremad on doosid ja pikemad kuurid. Kuigi sellest on kirjutatud raamatuid, nimetaksin ma siinkohal siiski mõned probleemid, millega riskib anboolsete steroidide kasutaja: ( maksakahjustused, erinevate kasvajate teke, sugufunktsioonide nõrgenemine, günekomastia, kiilaspäisus, südameinfarkti riski suurendamine, kõrgenenud vererõhk, kõrgenenud agressiivsus, menstruatsiooni häired ja virilisatsioon ( naistel) ).
Muidugi on igal täiskasvanud inimesel õigus oma tervisele sülitada …. Kas usun, et tänapäeva tippsport on puhas? Ei usu ! Seda eriti aladel kus kontrolli polegi ( profi korvpall, profi kulturism jne.) Tippspordis liiguvad suured rahad, mängus on poliitika, on panused mille nimel riskida.
Siit jõuangi mõtteni, mida olen aastaid rõhutanud kulturismis Eesti MV tasemel, puudub igasugune mõte riskida steroididega. See tase, millega võistlesime omal ajal mina ja Ain Paavo ning praegu Ott Kiivikas, on andekale tegijale saavutatav targa treeningu ja toitumisega, selles olen ma absoluutselt kindel.
Indrek Otsus
Autor: Indrek Otsus