28. detsember 2009

Steroidisõprade treener… II osa

Kuidas on lood kasvuhormooniga?

T: Eelistan kasvuhormooni kombineerida samuti just enne võistlusi, kuna see võimendab teiste ainete mõjusid. Samuti aitab kasvuhormoon lihastel endiselt „täidlastena säilida, see on eriti oluline siis, kui kaloraaz hakkab langema. Ma ei näe kasvuhormooni vajadust võistlustevahelisel perioodil. Kui on võimalus seda endale lubada, siis nii mõnigi kasutab kasvuhormooni võistlustevahelisel massiperioodil koos insuliiniga, kuid mina säästaks seda peamiselt siiski võistluseelseks perioodiks.

Räägime ka insuliinist?

T: Insuliini kasutamine on väga individuaalne. Indiviidid väga kiire ainevahetusega saavad sellest tõepoolest ehk mingit kasu, kuid endomorfsed tüübid lähevad lihtsalt paksuks.

Paljude kulturismi vaatlejate ja ajaloolaste arvates on insuliini tarvitamine kulturismis rikkunud väga palju häid füüsiseid, aga hävitanud ka terviseid?

T: Nõustun sellega, insuliini kasutamisega on palju mööda pandud ja palju vigu tehtud. Kui seda ainet valesti kasutada, jääte heal juhul suhkruhaigeks, halvimal juhul lihtsalt surete ära. Kuulen ikka lugusid tüüpidest, kes võistlustevahelisel ajal võtavad insuliini koos iga toidukorraga. See on täiesti mõistuse vastane ja otsepilet suhkruhaigusele. Kui seda ainet kasutada ainult treeningujärgselt on ka küll, kuid kokkuvõttes on tegemist väga ohtliku asjaga, ainega, millega ei mängita.

Minu ainearsenalis on loomulikult koht ka insuliinile ja kasvuhormoonile, kuid nende kasutamine on sõltuv erinevatest asjaoludest. Kõik on ju erinevad. Kui mõnel edasijõudnud ja potentsiaalikal kulturistil on selgelt hea võimalus profiks saada, siis vaatan veidi ka nende ainete poole, ent kellelgi, kes tegutseb madalamal tasemel ei ole küll nende ainete kallale asja…jääge tavaliste teada ja tuntud ainete ning kuuride juurde…ja ärge unustage treeningut!

Olles steroide tundmises suhteliselt võhik, küsiks siiski, et mida öelda sellise aine kohta nagu IGF-1, peaks olema kasvuhormooni peptiid või midagi sellist?

T: Täielik ajaraiskamine. Kui teil on vaja tõepoolest nii kaugele minna, siis ma ütlen, et olete valinud vale ala. Pean silmas seda, et kasvuhormooni ja steroide on ka tavameditsiinis juba aastaid praktiseeritud, kuid see kraam on täiesti „tume maa. See on umbes midagi sellist, et mingid põrandaalused „keemiaeksperdid keedavad kuskil keldris midagi kokku ja üritavad omale lisaraha teenida.

Profid kasutavad ikka teada ja tuntud kraami…Testosteroon, Deca, Dianabol, insuliini massiperioodil ja kasvuhormooni enne võistlusi. Ei midagi enneolematut. Aga nad ei ole profid ainult ainete pärast, nad on ka geneetiliselt head, pühendunud ja on oma asja ajanud mitmed aastad. See on fakt!

Mainisid põrandaaluseid steroidivabrikuid, saan aru, et sa ei ole nende toodangu austaja?

T: Ma ei puudutaks nendest kohtadest tulnud kraami isegi mitte tasuta. Päris palju toodetakse aineid erinevates „underground laborites, need on kahtlase väärtusega, rääkimata veel antisanitaarsetest aspektidest. Sellistest kohtadest tuleva „kraami korral ei või kunagi teada mida sa saad.

Teine probleem sellistest kahtlastest kohtadest tulevate ainete puhul on see, et nendes on paljudel juhtudel toimeainet vähem, kui lubatakse või peaks olema. Tüübid teevad kuure selliste doosidega, mis paberil tunduvad täiesti ulmelised, ent mingit erilist tulemust nagu ikka ei ole. Tekibki mõte või arusaam, et nad lihtsalt ei reageerigi normaalsetele doosidele ja võtavadki rohkem. Kui oldaks koguaeg kvaliteetse ja tunnustatud „kraami peal ei tekikski mingeid megadoose, aga ka probleeme. Kaheksakümnendatel olid steroidide megadoosid võõras teema ja ennekuulmatu, kuna kõik kasutasid originaalset „kraami. Nüüd tundub nii, et tüübid peavad sama tulemuse saamiseks paljudel juhtudel võtma kolm korda nii suure doosi, kui endistel aegadel.

Selline olukord on sünnitanud vastavates ringkondades teatava hooplemise: „Oh, ma panen 2 grammi Testo´t nädalas, palju sa paned? Alles eelmisel kuul konsulteerisin tüübiga, kes võttis kaheksa „Anadrol 50 tabletti päevas. Hullumeelsus!!! Ainus põhjus, miks mees võtmise katkestas oli see, et ta hakkas verd kusema.

Tundub siiski, et Anadrol oli ehtne?

T: Võib olla tõesti, kuid selline kõrvaltoime või tagajärg on küllaltki tõsine.

Kui meenutan aega viisteist aastat tagasi, siis lava taga või ka hiljem haiglas on surnud nii mõnigi tippkulturist. Usun, et paljude surmade põhjuseks olid paljude teiste ainete kõrval ka diureetikumid. Treenerina, kuidas sa seda kommenteerid?

T: See oli kulturismi ajaloos traagiline periood ja see on üks põhjustest, miks võistluskulturistid sellisel tasemel vajavad tegelikult spetsiaalseid „asja tundvaid treenereid. Võistluste päevaks on keha nii dieedist, treeningust aga ka ainetest niigi suures stressis. Paljud joovad sel perioodil vähe, lisame veel diureetikumid otsa ja õnnetused on kerged tulema.

Kas Lasix´it kasutatakse ikka endiselt ka diureetikumina?

T: Kindlasti ei kasuta seda minu juhendatavad kulturistid. Lasix´i diureetiline efekt kestab kuus tundi. See on minu arvates liiga kaua. Tuleks eelistada midagi leebemat või lühema toimeajaga. Eelistan kaaliumi säästvaid diureetikume, näiteks Aldactoon´i. Põhjus, miks diureetikume hakati kuritarvitama on see, et kui võistluspäeval ei ole peeglist pilt selline nagu see plaanitud oli/on, siis on paanika lahti.

Ütlen teile nii, et kui te ei ole juba nädal enne võistlust sellises vormis nagu te plaanite võistluspäeval olla, siis olete oma asju valesti ajastanud. Ükski manipulatsioon ega diureetikumid „enne lavale minekut ei aita teid ka enam. Samas tean, et paljud kulturistid, sattudes paanikasse, et vormi ei ole, võtavad Lasix´it juba kolm päeva enne võistlusi ja praktiliselt ei joo üldse. Laval ollakse siis meeletutes valudes ja krampides. Jällegi, treeneriga koostööd tehes me väldime selliseid ekstreemsusi.

Tundub, et võistlusteks valmistumisel on abiainetel tõeliselt oluline osa. Millised võiksid olla tundemärgid, et „minu treener, kes ka tegeleb minuga enne võistlusi, teeb midagi valesti?

T: Esiteks, kas sulle tundub, et ta ajab asjad kuidagi väga keeruliseks? Nagu ma ütlesin, sageli on hämmastav, mida just teised treenerid enne võistlusi soovitavad. Paljud tegelased, kes tahavad suured treenerid olla ajavad asjad mõttetult keeruliseks. Mõne treeneri tehtud kuur on tõeline „tuumafüüsika. Siis ongi nii, et võistleja ei suuda ise üldse midagi kaasa mõelda ja on sunnitud selle treeneri omale lõpuni palkama.

Teiseks, kindlasti on halb lähenemine see, kui ta soovitab suuri doose. Ainetega üledoseerimine tekitab lumepalli efekti. Te võtate ühte ainet liiga palju, tekivad negatiivsed kõrvaltoimed. Nende negatiivsete kõrvalmõjude kompenseerimiseks hakkate võtma omakorda mingit teist ainet, kuid, et see teine aine töötaks, tuleb nüüd ka seda tavalisest rohkem võtta. Teine aine likvideerib küll ehk esimese aine negatiivsed nähud, kuid sünnitab nüüd juba suure koguse tõttu ise omakorda kõrvalmõjusid jne. Kui hoida asjad lihtsad, doosid mõõdukad, siis ei olegi erinevaid abistavaid ja kõrvalmõjudega „tegelevaid medikamente nii palju vaja.

Järgneb…

NB!!! Kolmas osa käsitleb naiste tegemisi selles „maailmas!!!

Autor: tõlkinud Janar Rückenberg